Czas na pierwszą przymiarkę do PITów za 2013 rok
Koniec stycznia to czas, kiedy zaczynamy już myśleć o corocznych rozliczeniach z fiskusem. Rząd co prawda zapowiada, że w przyszłości to Urzędy Skarbowe będą za nas wypełniać ten często skomplikowany obowiązek, ale póki co nie mamy wyjścia i musimy ponownie zmierzyć się z nim sami. Zadanie tradycyjnie już powinny jednak ułatwić bezpłatne programy do PITów, które proponujemy w naszym katalogu.
24.01.2014 | aktual.: 27.04.2015 16:56
W pierwszej kolejności polecamy zwrócić uwagę na „oficjalny” program e-Deklaracje Desktop rozwijany pod egidą MInisterstwa Finansów. W tym roku pojawiła się kolejna, szósta już jego wersja. Jest to bardzo prosty w obsłudze program, który umożliwia wypełnienie deklaracji PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 wraz z załącznikami, a także druków PCC-3 oraz formularzy VAT-7, VAT-7D i VAT-7K. Widać więc, że może się on przydać nie tylko raz w roku do wypełnienia najpopularniejszych PITów: 36, 36L i 37, ale także na bieżąco np. osobom prowadzącym działalność gospodarczą czy zawierającym umowy kupna/sprzedaży opodatkowane PCC. W miarę wypełniania deklaracji program automatycznie wylicza pozostałe pola, a na koniec pozwala na swobodne wybranie Organizacji Pożytku Publicznego, na którą chcemy przeznaczyć 1% naszego podatku. e-Deklaracje Desktop umożliwia wydrukowanie lub wysłanie wypełnionych formularzy online bezpośrednio do Urzędu Skarbowego bez posiadania podpisu elektronicznego. Musimy jedynie odszukać kwotę przychodu z poprzedniego roku, której podaniem uwierzytelnimy się w urzędzie. Przydatną funkcją jest też przechowywanie archiwalnych deklaracji w programie wraz z Urzędowymi Poświadczeniami Odbioru, które są dowodem nadania i pomyślnego otrzymania PITów przez urząd. Oprócz tego w programie zgromadzono linki do ustaw i rozporządzeń pomocnych w wypełnianiu formularzy podatkowych. e-Deklaracje Desktop jest wykonany w technologii Adobe AIR, przez co można go uruchomić nie tylko w systemie Windows, ale także pod LInuksem i Mac OS X.
Mimo istnienia programu Ministerstwa Finansów, od lat wielokrotnie większą i niesłabnącą popularnością cieszy się program PITy. W tym roku PITy 2013 pozwalają na wypełnienie deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 wraz z pełną gamą załączników. Również tutaj program wyliczy za nas większość pól po podaniu niezbędnych informacji, mamy także wybór OPP spośród 30 proponowanych przez autora lub możemy wprowadzić dane dowolnej innej. Po zakończeniu pracy wypełnione formularze wydrukujemy lub łatwo wyślemy przez Internet do systemu e-Deklaracje. PITy 2013 umożliwiają również drukowanie poleceń zapłaty, jeśli kogoś czeka ten przykry obowiązek dopłaty do podatku.
Powyższe dwa programy funkcjonują jako tzw. aktywne formularze, do których wprowadzamy dane, a aplikacja automatycznie uzupełnia obliczane pola. Alternatywą dla wypełniania PITów w taki sposób są programy działające jako kreatory, w których po prostu odpowiadamy na pytania zadawane przez program, a w odpowiedzi otrzymujemy gotową deklarację. Z tej kategorii w naszym katalogu polecamy dwa narzędzia: e-pity 2013 oraz Elfin Jupiter 2013. Oba programy także umożliwiają złożenie PITów przez Internet. Elfin Jupiter potrafi pracować dodatkowo w trybie aktywnych formularzy i w wersji bezpłatnej posiada ograniczenie dla czterech podatników. e-pity z kolei pozwalają bezpłatnie wypełnić nieograniczoną liczbę deklaracji.
W przypadku najpopularniejszych deklaracji PIT jest jeszcze sporo czasu — najpóźniej trzeba je złożyć 30 kwietnia 2014 roku — stąd zachęcamy do zapoznania się z polecanymi przez nas aplikacjami i wybrania dla siebie tej najwygodniejszej w obsłudze. Szczególnie zachęcamy także do dokładnego przemyślenia, w jaki sposób wykorzystać możliwość przekazania 1% swojego podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Zwracamy tu uwagę, że poza rządowymi e-Deklaracjami, praktycznie wszystkie bezpłatne programy do wypełniania PITów posiadają już domyślnie wpisaną jakąś organizację lub oferują listę wstępnie zdefiniowanych OPP. Polecane przez nas aplikacje jednak zawsze umożliwiają zmianę tego wyboru i wpisanie dowolnej OPP wybranej przez nas. Uczulamy, by zawsze był to świadomy wybór. Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z wyszukiwarką Organizacji Pożytku Publicznego udostępnianą na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pamiętajmy też, że na ogół bardziej możemy pomóc wybierając niewielką, lokalną organizację niż ogólnopolskiego „molocha”, który zawsze czerpie środki finansowe również z wielu różnych źródeł przy innych okazjach. Wybierając małą fundację i dodatkowo określając cel szczegółowy można pomóc naprawdę konkretnie i to w konkretnej sprawie.