Czas na zmiany - programy do tweakowania systemu

Jak zmienić ustawienia w systemie Windows? Jeśli przeszkadzają nam niektóre rozwiązania albo chcielibyśmy naprawić wady, które nagle pojawiły się w systemie, to zamiast na własną rękę edytować rejestr czy zapuszczać się w mało znane zakamarki Windows najlepiej skorzystać z profesjonalnych programów do tzw. tweakowania systemu. Zanim jednak przystąpimy do wprowadzania zmian, warto zapoznać się z zaletami i wadami różnych tego typu aplikacji. Poza tym dobrze jest wcześniej zapisać ustawienia systemu czy stworzyć punkt przywracania - na wypadek, gdyby nie wszystko poszło po naszej myśli.

FixWin - ekran powitalny
FixWin - ekran powitalny

16.02.2011 | aktual.: 30.11.2014 22:03

Czytelnikom dobrychprogramów proponujemy trzy aplikacje, które mogą przydać się przy wprowadzaniu zmian w systemie Windows. To FixWin, Ultimate Windows Tweaker i Tweak UI. Są to narzędzia przeznaczone nie tylko zmieniania ustawień systemu, ale również przeprowadzania napraw. Dzięki nim nie będziemy musieli przeinstalowywać całego systemu w sytuacji, gdy pojawił się jakiś denerwujący nas błąd. Takim programem jest przede wszystkim FixWin. Z kolei za pomocą Ultimate Windows Tweaker i Tweak UI wprowadzimy zmiany do systemu, dostosowując go do naszych indywidualnych upodobań.

FixWin, czyli pierwsza pomoc

FixWin jest aplikacją przeznaczoną do naprawy ustawień systemu Windows. Jeśli podczas pracy przypadkowo zmienimy istotne dla nas funkcje albo coś szwankuje od czasu instalacji nowego programu - rozwiązaniem może być FixWin. W prosty, przejrzysty sposób pozwoli nam na zmianę najważniejszych ustawień. Program cechuje się nieskomplikowanym interfejsem umożliwiającym łatwy dostęp do najważniejszych funkcji. Na początku pracy zalecane jest przeskanowanie systemu za pomocą komendy "sfc /scannow". Komenda ta wywołuje sprawdzenie integralności najważniejszych plików systemowych. Twórcy programu polecają również stworzenie punktu przywracania przed rozpoczęciem pracy z FixWin. W ten sposób będzie można zapisać kopie zapasowe ważnych plików oraz ustawień (w tym rejestru) i odzyskać je w razie jakichkolwiek problemów podczas pracy. FixWin umożliwia dostęp do ustawień Eksploratora Windows, Internetu i połączeń sieciowych, Windows Media Playera, narzędzi systemowych i dodatków.

  • FixWin - ekran powitalny
  • FixWin - Windows Explorer
[1/2] FixWin - ekran powitalny

W zakładce Windows Explorer naprawimy wyświetlanie ikony Kosza na pulpicie, pracę Eksploratora gier czy wyświetlanie miniatur w pasku startowym. Aby rozwiązać dany problem, wystarczy kliknąć przycisk Fix znajdujący się obok jego opisu. W ten sposób możemy udostępnić opcje folderów, przywrócić boczny pasek, a także uruchamianie powłoki systemowej, czyli programu explorer.exe. WinFix pozwala również naprawić problem z brakiem rozpoznawania płyt CD czy DVD przez system Windows.

Za pomocą zakładki Internet & Connectivity możemy zmienić ustawienia systemu związane z Siecią i połączeniami. FixWin obsługuje zarówno błędy występujące w przeglądarce Internet Explorer, jak i przy nawiązywaniu połączeń z Internetem. Możemy zatem przywrócić ikonę IE na pulpicie, zakończyć pracę Run Once Wizard czy wyświetlić ustawienia połączeń internetowych w Opcjach internetowych. Kolejne funkcje pozwolą nam na optymalizację maksymalnej prędkości pobierania danych dla IE, dzięki czemu możliwe będzie pobieranie większej liczby plików naraz. FixWin pozwoli też na zmianę strony startowej w przeglądarce Microsoftu, jeśli mimo zmian wprowadzonych ręcznie, stale ładowana jest witryna MSN. Można też przywrócić domyślne ustawienia TCP/IP albo IE, jak również usunąć komunikaty o błędach podczas korzystania z przeglądarki.

Kolejne funkcje pozwolą naprawić ustawienia dotyczące odtwarzania multimediów w systemie Windows. FixWin umożliwi poprawne działanie Windows Media Playera, gdy ten nie uruchamia się i wyświetla informację o błędzie. Naprawimy też błędy pojawiające się po instalacji dodatkowych aplikacji czy dotyczące wyświetlania pokazów slajdów. Kolejne poprawki można zastosować, jeśli wbudowany w Windows Media Playerze mikser nie działa prawidłowo. FixWin pozwoli również na zrestartowanie biblioteki Windows Media Library i rozwiązanie występujących z nią problemów. Poza tym mogą przydać się takie funkcje jak naprawa automatycznej aktualizacji Windows Media Playera, odbudowa bazy Windows Media Center czy poprawne wyświetlanie materiałów we Flashu w aplikacji Microsoftu.

  • FixWin - Windows Media
  • FixWin - o programie
[1/2] FixWin - Windows Media

Za pomocą programu FixWin naprawimy również błędy dotyczące narzędzi systemowych - na przykład dotyczące nieprawidłowego uruchamiania Menadżera Zadań, edytora rejestru czy interpretera cmd.exe. Możemy również zresetować ustawienia Windows Search. Funkcja ta przyda się zwłaszcza użytkownikom Visty, jeśli wystąpi błąd podczas użytkowania narzędzia. Przywrócić do działania można także uszkodzone Przywracanie systemu, można również naprawić oprogramowanie Windows Defender. FixWin przyda się także w takich przypadkach, gdy Centrum akcji i Centrum zabezpieczeń nie rozpoznają danego antywirusa czy firewalla.

Na koniec można skorzystać z dodatkowych napraw dotyczących różnych aspektów systemu Windows. Można na przykład włączyć funkcje hibernacji i hybrydowego uśpienia (takiego, gdzie dane zapisywane są też na dysk - tak jak w hibernacji), a także dodać polecenie hibernacji do przycisku Zamknij. Za pomocą FixWin przywrócimy brakujące gadżety albo program Sticky Notes. Jeśli w pasku zadań brakuje list szybkiego dostępu (tzw. jumplists), można łatwo ją przywrócić za pomocą aplikacji FixWin. Program pomoże także w obsłudze Aeor Snap, Aero Shake i Aero Peek, jeśli któryś z tych elementów środowiska graficznego nie działa.

Plusy...przejrzysty interfejsszybki dostęp do interesujących nas poprawekduża liczba poprawek do wprowadzeniamożliwość stworzenia kopii zapasowej ustawień...i minusybrak polskiej wersji językowejkrótkie opisy zmianbrak wyszukiwarkitylko Windows Vista i Windows 7Ultimate Windows Tweaker, czyli coś dla majsterkowiczaUltimate Windows Tweaker umożliwi nie tylko zmianę ustawień Windows, ale również przegląd podstawowych informacji na temat zainstalowanego systemu. Program oferuje dostęp do prostego interfejsu z takimi ustawieniami jak bezpieczeństwo, połączenia z siecią, obsługa Internet Explorera czy personalizacja ustawień.

Za pomocą personalizacji ustawień możemy skorzystać z takich opcji jak wyświetlenie wersji systemu Windows na pulpicie czy włączenie uruchamiania katalogów w osobnych procesach. Funkcje w tej zakładce podzielone są na trzy kategorie: Windows Explorer, menu Start i pasek zadań. Każda z nich umożliwia wprowadzanie zmian w wybranych narzędziach w ramach systemu Windows. W Eksploratorze Windows możemy wyłączyć funkcję Aero Shake czy Aero Snap. Kolejne możliwości to przywrócenie ostatnio otwartych katalogów po ponownym uruchomieniu systemu. Z kolei w menu Start można wprowadzić widok małych ikon czy określić liczbę programów wyświetlanych w ramach listy ostatnio otwartych aplikacji. Za pomocą Ultimate Windows Tweaker zablokujemy pasek zadań, usuniemy też niektóre ikony (Sieć, bateria czy kontrola głośników).

  • Ultimate Windows Tweaker - informacje o systemie
  • Ultimate Windows Tweaker - personalizacja ustawień
[1/2] Ultimate Windows Tweaker - informacje o systemie

Przydatne mogą okazać się również funkcje odpowiedzialne za zmianę ustawień użytkowników i kont w systemie Windows. Ultimate Windows Tweaker umożliwia ustalenie ekranu powitalnego, a także kontrolę nad poszczególnymi kontami. Możemy więc zwiększyć wiadomości statusu, zablokować wyświetlanie informacji o ostatnio zalogowanym użytkowniku, a także wymusić podanie skrótu Ctrl+Alt+Del do logowania. Z mniej istotnych funkcji można wspomnieć możliwość zmiany efektów podczas logowania (na przykład brak cieni pod przyciskami). Za pomocą aplikacji możemy również wybrać tło dla ekranu powitalnego. Szczegółowe jego wymiary podane są pod odpowiednią komendą. Ultimate Windows Tweaker pozwala również na zmianę ustawień UAC (Kontroli konta użytkownika).

Program umożliwia zmianę ustawień systemu takich jak na przykład czas oczekiwania na zakończenie procesów i zamknięcie systemu. Możemy włączyć obsługę 4 GB RAM w wersji 32-bitowej Windowsa, wyłączyć DEP (Data Execution Prevention), Windows Time, Windows Update czy interfejs Windows Aero. Z kolei w ustawieniach bezpieczeństwa systemu możemy wprowadzać ograniczenia dotyczące zarówno aplikacji, zarządzania, jak i Eksploratora Windows czy Windows Update. Użytkownik programu Ultimate Windows Tweaker może wyłączyć edytor rejestru, Menadżer zadań czy klawisze WinKey. Program pozwala też na zablokowanie takich aplikacji jak Windows Media Center i Windows Defender, a nawet zablokowanie dostępu do wszystkich funkcji w ramach Windows Update. Są to daleko idące zmiany, dlatego też warto poważnie zastanowić się przed ich wprowadzeniem.

  • Ultimate Windows Tweaker - działanie systemu
  • Ultimate Windows Tweaker - ustawienia kont
[1/2] Ultimate Windows Tweaker - działanie systemu

Aż dwie zakładki w ramach Ultimate Windows Tweakera poświęcone są połączeniom sieciowym. W pierwszej zmienimy ustawienia połączeń, druga natomiast przeznaczona jest do obsługi przeglądarki Internet Explorer. Możemy więc zarządzać przepustowością łącza, ukryć informacje o otoczeniu sieciowym czy nawet zablokować wszystkie połączenia z Internetem w systemie. W IE możemy zmienić docelowy katalog dla pobieranych plików, zmieniać ustawienia kart (np. zawsze przechodzić do nowej karty). Kolejne funkcje pozwolą na zablokowanie kanałów RSS, filtra SmartScreen, a także automatycznego sprawdzania aktualizacji.

  • Ultimate Windows Tweaker - bezpieczeństwo
  • Ultimate Windows Tweaker - dodatkowe zmiany
[1/2] Ultimate Windows Tweaker - bezpieczeństwo

Ultimate Windows Tweaker oferuje również dostęp do dodatkowych zmian, które nie zostały przyporządkowane do żadnych konkretnych kategorii. Pozwalają one między innymi na wyświetlanie dodatkowych elementów w menu katalogów i dysków (np. wyszukiwarki). Możemy też usunąć informacje o zapełnieniu dysku, zablokować hibernację czy domyślny dźwięk podczas uruchamiania systemu Windows, przed logowaniem. Na koniec Ultimate Windows Tweaker umożliwia przywrócenie domyślnych ustawień systemu, a także możliwość stworzenia punktu przywracania, który może przydać się, jeśli nie wszystkie zmiany okażą się udane.

Plusy...duża liczba zmian do wprowadzeniaprzejrzysty interfejskategorie w ramach zakładek

...i minusybrak polskiej wersji językowejbrak wyszukiwarkiniewiele informacji o systemietylko Windows Vista i Windows 7Tweak UI, czyli kosmetyka Windows XPNa koniec coś dla użytkowników starszych systemów - przede wszystkim wciąż bardzo popularnego Windows XP. Tweak UI wchodzi w skład programów PowerToys Microsoftu. To niewielka aplikacja, za pomocą której wprowadzimy zmiany w systemie Windows XP, ale również dowiemy się kilku ciekawostek na temat systemu. Służą do tego wskazówki wyświetlane w zakładce O programie. Tweak UI może okazać się przydatną aplikacją dla osób, które chciałyby dokonać niewielkich zmian w ustawieniach systemu, jednak daleko mu do funkcji oferowanych choćby przez Ultimate Windows Tweaker. Z drugiej strony, korzystanie z Tweak UI jest bezpieczne, a wprowadzone zmiany da się łatwo cofnąć.

  • Tweak UI - o programie
  • Tweak UI - ogólne ustawienia
[1/2] Tweak UI - o programie

Program cechuje się prostym interfejsem z listą kategorii, w ramach których możemy wprowadzać zmiany. Mogą one dotyczyć zarówno obsługi myszki, paska narzędziowego, Internet Explorera, jak i ogólnych ustawień czy logowania do systemu. Wszystkie kategorie posiadają rozwinięcia, dzięki czemu poszczególne propozycje zmian nie zabierają wiele miejsca w głównym oknie Tweak UI. Oprócz zmian możemy skorzystać również z zakładki napraw, które pozwolą na niezbędne poprawki dotyczące na przykład wyświetlania ikon. Za pomocą ogólnych ustawień możemy udostępniać bądź blokować odtwarzanie dźwięków przy komunikacie o błędzie, niektóre animacje, a także kontrolowanie okien za pomocą Alt+Tab. Każda ze zmian posiada opis, co jest dużym plusem Tweak UI.

Zmiany jakie możemy wprowadzić w obsłudze myszki to prędkość i czułość albo reagowanie na scrolla. Można również włączyć obsługę X-Mouse. Kolejne ustawienia dotyczą Eksploratora Windows, w ramach której mamy podkategorie takie jak skróty klawiszowe, kolory, miniaturki czy pokaz slajdów. Możemy więc ustalić skróty klawiszowe dla takich funkcji jak uruchamianie kalkulatora, wysyłanie poczty e-mail, wyciszanie głośników albo sprawdzanie pisowni. Zmiany mogą być też wprowadzane dla okien dialogowych. Kolejna zakładka pozwoli na wprowadzenie własnych ustawień w pasku zadań i menu Start. Za jej pomocą możemy na przykład wyświetlać wybrane programy w dziale najczęściej używanych.

  • Tweak UI - obsługa myszki
  • Tweak UI - Explorer
[1/2] Tweak UI - obsługa myszki

Zmiany mogą być też wprowadzone na pulpicie czy w Moim komputerze. Możemy ustalić na przykład, które ikony programów mają być wyświetlane albo ukryte na pulpicie (Internet Explorer, Kosz, Moje dokumenty, Moje miejsca sieciowe, Mój komputer). Kolejna funkcja pozwoli na uporządkowanie kolejności wyświetlania ikon na pulpicie. W dziale Mój komputer możemy zmienić ustawienia dysków, specjalnych folderów, a także ustawienia autouruchamiania. Warto też przejrzeć zakładkę Internet Explorer, za pomocą której można wprowadzić zmiany w przeglądarce Microsoftu. Nie są one tak zaawansowane jak na przykład w Ultimate Windows Tweaker. Możemy na przykład ustalić tło dla paska narzędziowego, dodać prefiksy do wyszukiwania, wprowadzić małe bądź duże animacje, a także wybrać program do wyświetlania kodu źródłowego odwiedzanych witryn.

  • Tweak UI - pasek zadań i menu Start
  • Tweak UI - pulpit
[1/2] Tweak UI - pasek zadań i menu Start

Osobne kategorie w ramach Tweak UI służą do obsługi logowania, kontroli dostępu i naprawy ustawień. Możemy zatem ustawić automatyczne logowanie dla wybranego użytkownika. Ekran powitalny może być wzbogacony o wyświetlanie nieprzeczytanych e-maili z określonego okresu czasu. Możemy też ograniczyć innym użytkownikom komputera dostęp do niektórych funkcji, jak na przykład drukowanie albo zarządzanie plikami. Do drobniejszych zmian należy zaliczyć obsługę wygaszacza ekranu, natomiast dzięki zakładce napraw osoby korzystające z Tweak UI mogą wprowadzić proste poprawki ikon wybranych aplikacji czy licznika nieprzeczytanych e-maili.

Plusy...przejrzysta nawigacjaopisy zmianmożliwość wprowadzania napraw...i minusybrak dostępu do poważniejszych zmian w systemiebrak wyszukiwarkitylko Windows XPZakończenieZaprezentowane programy można podzielić na trzy kategorie. Do drobnych zmian i napraw (Tweak UI), do naprawy ustawień systemu (FixWin) i do poważniejszych zmian (Ultimate Windows Tweaker). Przedstawione programy to tylko propozycja najciekawszych naszym zdaniem rozwiązań. Niezależnie jednak od tego, czy wprowadzane zmiany są kosmetyczne czy też dogłębne, za każdym razem warto upewnić się, że można się z nich wycofać. Dlatego tak ważne w tego typu narzędziach są funkcje przywracania ustawień, a także tworzenie kopii zapasowych. Dzięki nim unikniemy kłopotów i ewentualnego przeinstalowywania Windowsa.

Czytelnicy dobrychprogramów z pewnością zaproponują alternatywne rozwiązania dla zaprezentowanych aplikacji. Zapraszamy do wypowiadania się w komentarzach, a także do dzielenia swoimi doświadczeniami.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)