Dbaj o zdrowie z aplikacjami. Oto 5 programów, które pomogą sprawdzić jakość powietrza

Dbasz o zdrowie? Aplikacje w smartfonie mogą w tym pomóc, a świetnie sprawdzą się między innymi te, które pozwalają na bieżąco sprawdzać jakość powietrza. Aby nie narażać się na wdychanie smogu, wystarczy zainstalować w telefonie jeden z proponowanych programów, by unikać zanieczyszczeń, kiedy ich poziom jest zbyt duży.

Aplikacje pomagają śledzić jakość powietrza, fot. Pixabay
Aplikacje pomagają śledzić jakość powietrza, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

Na rynku nie brakuje jednak propozycji, które często różnią się tylko niuansami. W poniższym zestawieniu prezentujemy 5 ciekawych aplikacji: wszystkie przedstawiane propozycje są darmowe (przynajmniej w zakresie głównej funkcjonalności) i możecie je pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Zadziałają zarówno w smartfonach z Androidem, jak i w iPhone'ach.

Kanarek

Jedną z najbardziej znanych aplikacji do śledzenia jakości powietrza jest Kanarek, który agreguje dane z szeregu źródeł, w tym oficjalnych punktów pomiarowych GIOŚ, a także prywatnych LookO2, Luftdaten, SmogTok i innych. O tym, które są wyświetlane w aplikacji można samodzielnie zdecydować w ustawieniach.

Kanarek, fot. Oskar Ziomek.
Kanarek, fot. Oskar Ziomek.

Zależnie od możliwości danej stacji pomiarowej, Kanarek pokazuje między innymi informacje o pyłach zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Dla ułatwienia, zależnie od poziomu zanieczyszczenia zmieniane są kolory danej stacji, co wyraźnie widać w trybie przeglądania mapy. Można dzięki temu szybko zorientować się, czy gorsze powietrze to w danej chwili lokalny problem wybranej dzielnicy lub miasta, czy na przykład poważniejszy całego województwa.

Kanarek na Androida i iOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Airly

Kolejna warta uwagi aplikacja to Airly, która wyróżnia się już na pierwszy rzut oka, bo atrakcyjnym wizualnie interfejsem. Użytkownik może tu sprawdzać jakość powietrza analizowanego przez dodane do ulubionych stacje lub przeglądać mapę, na której dzięki kolorom widać, jakie obszary miasta są najbardziej zanieczyszczone.

Airly, fot. Oskar Ziomek.
Airly, fot. Oskar Ziomek.

Oprócz informacji o jakości powietrza, w Airly można także odczytać temperaturę, wilgotność, ciśnienie i prędkość wiatru, a więc podstawowe informacje pogodowe. W ustawieniach można znaleźć rozbudowane opcje dotyczące powiadomień.

Aplikację Airly na Androida i iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Air Quality | AirVisual

Inna czytelna i atrakcyjna wizualnie aplikacja to Air Quality | AirVisual, w której można przeglądać szczegóły dotyczące stanu powietrza z całego świata. Podobnie, jak w pozostałych przypadkach, możliwy jest odczyt wartości bezwzględnych w kontekście pyłów zawieszonych, jak również wygodne odczytywanie danych bezpośrednio z mapy dzięki kolorom.

Air Quality | AirVisual, fot. Oskar Ziomek.
Air Quality | AirVisual, fot. Oskar Ziomek.

Po wejściu w szczegółowe informacje dla danej miejscowości, użytkownik może odczytać prognozowane wartości zanieczyszczeń tuż obok prognozy pogody, co może pozwolić wygodniej zaplanować dzień i aktywności fizyczne na dworze. Atutem są rozbudowane powiadomienia, w tym tzw. ciche powiadomienie w przypadku Androida, dzięki któremu pasek z informacjami z aplikacji jest widoczny cały czas na górnej belce i w widoku powiadomień.

Air Quality | AirVisual na Androida i iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Jakość powietrza w Polsce

Aplikacja "Jakość powietrza w Polsce" to z kolei propozycja dla osób oczekujących prostego interfejsu, w którym znajdą tylko najpotrzebniejsze funkcje. Tutaj także można przeglądać dane na mapie lub wyświetlając szczegóły konkretnej stacji pogodowej. Zależnie od jej możliwości, można tu odczytać wyniki pomiarów m.in. PM2,5, PM10, dwutlenku siarki czy ozonu.

Jakość powietrza w Polsce, fot. Oskar Ziomek
Jakość powietrza w Polsce, fot. Oskar Ziomek

Ciekawostką jest widok, w którym wyświetlane są wszystkie ostrzeżenia o przekroczeniu norm jakości powietrza. Warto wiedzieć, że w tej aplikacji źródłem danych są automatyczne stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska.

Aplikację Jakość powietrza w Polsce na Androida i iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Smog Polska

Ostatnia propozycja to aplikacja Smog Polska polecana przede wszystkim osobom ceniącym minimalizm i atrakcyjny interfejs. Analogicznie jak w innych podobnych programach, także tutaj użytkownik może dotrzeć do danych liczbowych z konkretnych stacji lub analizować stan powietrza przeglądając mapę z kolorowymi znacznikami.

Smog Polska, fot. Oskar Ziomek.
Smog Polska, fot. Oskar Ziomek.

Niewątpliwym atutem jest ciekawy wizualnie interfejs i czytelny wykres zmian jakości powietrza, gdzie można sprawdzić dane z ostatnich 24 godzin. Niestety moduł powiadomień w tej aplikacji jest dostępny jedynie w płatnej edycji premium.

Aplikację Smog Polska na Androida i iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)