Dell stawia na Rezence: w przyszłości wyrzucimy zasilacze nie tylko telefonów, ale i laptopów

Na drodze do zwycięstwa mobilnej rewolucji stoi od dawna jednaprzeszkoda – zasilanie. Te wszystkie przenośne urządzeniaelektroniczne, choć są szczytowymi osiągnięciami ludzkiejtechniki, w tej kwestii niczym się nie różnią od swoichpoprzedników z ubiegłego stulecia. Wybierając się w drogę, wciążzabieramy ze sobą mrowie zasilaczy, inny do laptopa, inny dotelefonu, inny do tabletu, inny do kamery... I choć pomysłów jakto zmienić, odciąć urządzenia mobilne od kabli zasilających byłowiele, to z perspektywy zwykłego użytkownika niewiele były onewarte: wzajemnie niekompatybilne implementacje, działające jedyniez garstką wybranych urządzeń. Rok 2014 przynosi pierwszą liczącąsię w tej kwestii zmianę – rozwiązanie o nazwie Rezence.

W 2012 roku doszło do powołania grupybranżowej o nazwie Alliance for Wireless Power (A4WP), w składktórej weszło z czasem ponad 70 firm, zarówno tacy potentaci rynkumobilnego jak Samsung, Qualcomm, LG, HTC i Broadcom, jak iprzedstawiciele branży motoryzacyjnej, a nawet meblarskiej. Połączyłich wspólny cele zunifikowania technicznych standardów dlabezprzewodowego zasilania i ładowania akumulatorów.

Obraz

Rezence(zbitka słów „resonance” i „essence”) to wypracowany przezA4WP standard rozwiązań technicznych, które pozwolić mają naprzekształcenie niemal każdej powierzchni w bezprzewodowy systemzasilania dla każdego zgodnego z nim urządzenia. Wykorzystuje onzjawisko rezonansu magnetycznego, najprawdopodobniej wykorzystującukłady magnetycznie sparowanych cewek elektrycznych. Piszemy*najprawdopodobniej, gdyż szczegóły techniczne konstrukcjiRezence dostępne są tylko dla członków A4WP. Jeśli jednakzainteresowani jesteście fizycznymi podstawami działania takiegosystemu, to warto zapoznać się z artykułempt. Loosely Coupled Wireless Power Transfer: Physics, Circuits,Standards *autorstwa badaczy z Qualcomma.

Grupa branżowa utrzymuje, że Rezencepozwoli na pełną swobodę ruchów – ładowane urządzeniewystarczy położyć na powierzchni ładującej, nawet jeśli będziezasłonięta, przez takie przedmioty jak książki czy ubrania.Jednocześnie możliwe ma być ładowanie wielu urządzeń, bezobawy, że przeszkodzą temu metalowe obiekty w rodzaju kluczy czymonet (jak to było w wypadku wcześniejszych systemów ładowaniabezprzewodowego). Szybkość ładowania ma spełniać oczekiwaniaużytkowników urządzeń mobilnych, cokolwiek by to zdanie miałoznaczyć. Komunikacja urządzeń mobilnych i systemów ładowaniaodbywać się ma przez Bluetootha.

Urządzenia mobilne to jedno, ale zasilanie komputerów osobistychto sprawa znacznie trudniejsza. W grudniu zeszłego roku A4WPpoinformowało, że przystąpieniem do grupy zainteresowany jestważny producent PC. Dzisiajpoznaliśmy nazwę tego producenta. Jest to Dell, który chce, byRezence umożliwiło ładowanie jego ultrabooków, laptopów i innychurządzeń PC.

Do tej pory rozwiązanie A4WPpozwalało jednak na bezprzewodowe ładowanie urządzeń o mocy do 20W, podczas gdy przeciętny laptop wymaga znacznie więcej.Przystąpieniu Della do grupy towarzyszy jednak deklaracjarozpoczęcia prac nad inicjatywą, która zapewnić ma bezprzewodoweładowanie urządzeń elektronicznych o mocy 20-50 W. Wiceprezes idyrektor techniczny Della Glen Robson stwierdził, że rozwójtechnik rezonansu magnetycznego ulepszy korzystanie ze sprzętu podkątem bezprzewodowego ładowania, wprowadzając taką możliwość wnajbliższych latach do domów i firm.

Jak już dzisiaj działa Rezence,możecie zobaczyć na poniższym filmie. Szerokie wsparcie, jakimstandard ten się cieszy, oraz wygoda użytkowania, jaką daje onużytkownikom, pozwala sądzić, że konkurencyjne rozwiązania,takie jak Qi (wspierane przez Wireless Power Consortium) i Power 2.0(Power Matters Alliance) niebawem znikną z rynku, a logo Rezencebędzie w przyszłości występowało na praktycznie wszystkichurządzeniach przenośnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)