DMEX – jak podrasować Eksplorator w Windowsie?
Eksplorator plików w Windowsie nie każdego musi zadowalać swoimi możliwościami czy też intuicyjnością obsługi, ale o ile nie korzystamy uparcie z niezależnych rozwiązań (na przykład Total Commandera), Eksplorator wykorzystywany jest przez nas zapewne codziennie. Okazuje się jednak, że jeśli brakuje nam w nim funkcji, można sięgnąć po dodatki, które wygodnie się z nim integrują, rozszerzając nieco możliwości.
Jednym z takich dodatków jest DMEX: niewielka aplikacja, która rozszerzy Eksplorator w Windowsie między innymi o opcje wygodnego rozmieszczania jego okien na pulpicie, przenoszenia plików do katalogu o poziom wyżej, synchronizacji zawartości folderów, zaawansowanego zmieniania nazw czy też zaznaczania plików z użyciem maski (wygodne przy dużych zbiorach dokumentów). To oczywiście nie koniec, ale wszystkie te dodatkowe narzędzia dostępne są bezpośrednio w Eksploratorze, pod nowym skrótem klawiszowym.
Aby je wywołać, będąc w Eksploratorze wystarczy skorzystać z kombinacji Ctrl + F1. Na ekranie wyświetlone zostanie wówczas niewielkie kontekstowe menu, w którym na co dzień najbardziej przydatne okażą się dwie pierwsze pozycje: związana z zarządzaniem oknami oraz z prostymi operacjami na plikach.
W tej pierwszej znajdziemy możliwość układania okien Eksploratora plików według kilku schematów, na przykład wszystkich obok siebie lub kolejno w pionie. To rozwiązanie może się okazać wygodne, kiedy często korzystamy jednocześnie z kilku okienek, których zazwyczaj nie chce nam się ręcznie czytelnie rozmieszczać na pulpicie i w praktyce przełączamy się pomiędzy nimi w pewnym bałaganie. Co więcej, wybrany układ można zapisać, a w przyszłości (także po wyłączeniu komputera) przywołać, co pozwoli łatwo odtworzyć często wykorzystywane przez nas środowisko pracy.
Wśród operacji na plikach możliwe jest między innymi synchronizowanie zawartości wybranych katalogów (rodzaj ręcznej kopii zapasowej) czy też zaawansowane zmienianie nazw. W tym narzędziu można modyfikować nazwy plików, zmieniając wielkość liter, dodając liczniki oraz wykorzystując dane Exif dla grafik lub z tagów ID3 w przypadku piosenek MP3. Możliwe jest przy tym zmienianie nazw kilku plikom jednocześnie według tego samego schematu.
Warto dodać, że już po instalacji część z funkcji programu może być obsługiwana przy użyciu skrótów klawiaturowych, które można zmienić lub uzupełnić – dodając własne. W tym celu należy odwiedzić ustawienia konfiguracyjne, do których dostaniemy się z poziomu kontekstowego menu ikony aplikacji na pasku zadań. Biorąc pod uwagę możliwości programu, liczba opcji w ustawieniach jest zaskakująco duża. W dodatku część z nich ukryto i pokażą się tylko po zaznaczeniu Show advanced settings – są to opcje wyraźnie kierowane do użytkowników zaawansowanych.
Dla użytkowników szukających spójności systemowego interfejsu, wadą aplikacji z pewnością okaże się brak języka polskiego, jednak w kontekście samej obsługi, wystarczy tylko znajomość podstawowych określeń związanych z plikami, by z większością dostępnych tu opcji sobie poradzić. Mimo to brak spolszczenia jest oczywiście minusem, choć tłumaczenie można dodać samodzielnie.
Aplikacja DMEX jest dostępna do pobrania z naszej bazy.