Do smartfona i tabletu - Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 5000
Wiadomo że coraz więcej urządzeń mobilnych towarzyszy nam w domu i zagrodzie. Wiadomo też, że większość z nich nadaje się świetnie do konsumpcji multimediów, ale kiepsko spisują się w roli narzędzi do pracy twórczej. Dlatego właśnie producenci głowią się nad rozwiązaniami, które zastępują niewygodne, małe i „pozbawione uczuć” klawiatury ekranowe. Jedni wyświetlają klawisze na stole, inni robią pokrowce ze zintegrowaną klawiaturą, jeszcze inni — tak jak Microsoft w testowanym dzisiaj urządzeniu — stawiają na tradycyjne zewnętrzne klawiatury, tyle że w bezprzewodowej, ultraprzenośnej formie.
23.12.2011 13:45
Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 5000 jest właśnie taką tradycyjną klawiaturą, choć to może nieco obraźliwe określenie dla urządzenia, które zostało specjalnie wyprofilowane tak, aby nadgarstki podczas pisania układały się w „zdrowszy” sposób. Tradycyjny jest natomiast układ 104 przycisków, czyli mamy do dyspozycji wszystko to, co w niewielkim notebooku: nie ma oczywiście bloku klawiszy numerycznych, jest ograniczony blok klawiszy nawigacyjnych (Page Up i Page Down fizyczne, Home i End wymagają już użycia klawisza Fn). Znalazło się za to miejsce dla przycisków sterujących głośnością. Ponadto, jak przystało na klawiaturę Microsoftu, mamy klawisz Windows :-)
Klawiatura komunikuje się z urządzeniem za pośrednictwem Bluetooth, a producent zapewnia, że współpracuje z wieloma urządzeniami. Konkretnie mowa o urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Microsoft ostrzega, że na tych systemach funkcjonalność klawiatury jest jednak ograniczona. Cóż, faktycznie, moje obawy się potwierdziły — klawisz Windows nie działa... Co do dalszych ograniczeń to wcale nie jest tak tragicznie. Korzystałem z klawiatury na iPadzie i, o czym Microsoft chyba całkowicie zapomniał podczas tworzenia kampanii marketingowej, także na iPhonie. System iOS parował się z klawiaturą w ciągu kilkunastu sekund i poprawnie rozpoznawał jako zewnętrzną klawiaturę (nie jest wtedy już wyświetlana ta ekranowa). Po uśpieniu urządzenia naciśnięcie klawisza uaktywniało ekran ponownie, działały też przyciski do sterowania głośnością i wyciszania dźwięku. Polskie „krzaczki” można uzyskać po ustawieniu układu Polish Pro w systemie iOS.
Pisanie na klawiaturze przypomina pisanie na notebooku, ale tutaj pisze się jakby wygodniej. Trzeba się oczywiście przyzwyczaić do tego, że klawisze znajdują się bardzo nisko i nie ma możliwości podniesienia tyłu całej konstrukcji. Klawisze mają dobrze wyczuwalny, głęboki skok. Jeśli dodamy do tego fakt, że klawiatura jest naprawdę lekka (waży nieco ponad 400 gramów), niewiele większa od samego tabletu i kosztuje 169 złotych, to może się okazać, że jest to propozycja warta rozważenia przez „mobilnych pracusiów”. Dwie baterie AAA, jakie są wymagane do zasilenia klawiatury, mają według Microsoftu wystarczyć na 10 miesięcy pracy. Prawdopodobnie praca po kilka godzin dziennie sprawi, że czas ten skróci się do miesiąca lub dwóch. Raczej i tak nie powinno to być jednak żadnym problemem.
Warto też wiedzieć, że Microsoft oferuje także bliźniaczą klawiaturę, Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 6000, która dodatkowo wyposażona jest w oddzielny blok numeryczny (można go schować w dołączonym etui).