Dojedź do celu. Dobre programy dla pasażerów komunikacji miejskiej
Jakie aplikacje mobilne wybrać, chcąc ułatwić sobie codzienne podróże komunikacją miejską w Polsce? Mamy dla Was przegląd najciekawszych, dobrych programów, dzięki którym korzystanie z autobusów i tramwajów w naszym kraju stanie się łatwiejsze.
W ostatnich latach włodarze wielu miast w Polsce z zapałem zabrali się za to, aby unowocześnić systemy transportu miejskiego. Okazję ku temu mieli doskonałą, bo Unia Europejska od dłuższego czasu zachęca do inwestowania w rozbudowę sieci autobusowej lub tramwajowej, zakupy nowego taboru i wplatanie do miast pierwiastka „smart” w sferze transportu właśnie. I na takie cele z unijnej kasy płynął do miast w Polsce wartki strumień pieniędzy.
Efekty widać jak na dłoni, zwłaszcza w dużych miastach. Świetnie rozwija się komunikacja miejska w Krakowie, gdzie powstały m.in. nowe linie szybkiego tramwaju. Niedoścignionym wzorem pozostaje Warszawa, której mapa komunikacji miejskiej imponuje rozmiarem, po ulicach jeździ sporo nowych autobusów oraz tramwajów, stolica – jako jedyne miasto w Polsce – ma też metro. Także Wrocław zabrał się za rozwijanie komunikacji miejskiej, choć w stolicy Dolnego Śląska ten obszar – mimo milionowych inwestycji – nadal jest zaniedbany. Brakuje pieniędzy na regularną konserwację torowisk lub na poprawienie częstotliwości kursowania niektórych linii. Ale są też plusy. Po ulicach miasta jeżdżą nowe autobusy, co pozwoliło odesłać na emeryturę stare, mocno nadgryzione zębem czasu wozy. Wrocław ma też kilkanaście nowych tramwajów, ale to tylko kropla w morzu potrzeb, bo niektóre miejskie wozy powstały w latach 70. i powinny trafić już na żyletki, ale nadal kursują po torowiskach Wrocławia.
To dość ryzykowna opinia, ale uważamy, że komunikacyjnym atutem Wrocławia jest też stworzony dzięki hojnemu dofinansowaniu z UE system ITS, czyli Intelligent Transporation System. Steruje on ruchem na kluczowych ulicach i skrzyżowaniach miasta, w założeniu mając nadawać priorytet komunikacji miejskiej, a zarazem rozładowywać korki uliczne. O ITS zdania są mocno podzielone – niektórzy go doceniają, inni odesłaliby go na złom. Władze miasta przekonują jednak, że bez ITS-u Wrocław udusiłby się w korkach na dobre i system jako tako sprawdza się w boju.
Wraz z rozwojem nowych technologii polskie miasta (m.in. Wrocław, Poznań i Gdańsk) eksperymentują też z open data, udostępniając wiele informacji ze swych przepastnych zbiorów na potrzeby np. twórców aplikacji mobilnych. To jeden z powodów, dzięki którym powstało sporo wartych uwagi programów. Także rozwój systemów komunikacji zbiorowej w miastach Polski oraz duża popularność smartfonów oraz tabletów przyczyniły się do tego, że twórcy aplikacji zabrali się do pracy, próbując na swój sposób opleść transport zbiorowy w Polsce siecią programów na urządzenia mobilne.
Przejrzeliśmy półki w sklepach: Google Play, App Store i Windows Store, szukając dla Was najciekawszych programów związanych z komunikacją zbiorową w miastach Polski. W zestawieniu nie stronimy od programów, które zbudowały sobie solidną markę, ale szukaliśmy też aplikacji nieco mniej znanych, które naszym zdaniem warto przetestować. Oto nasze propozycje.
Jakdojadę.pl
Niektóre z obsługiwanych miast: Białystok, Bydgoszcz, Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP), Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kraków, Łódź, Lublin, Trójmiasto, Olsztyn, Radom, Piła, Poznań. Rzeszów, Wrocław, Zielona Góra. Pełna lista jest dostępna tutaj.
Dla wielu użytkowników smartfonów w Polsce Jakdojadę.pl to aplikacja pierwszego wyboru, jeśli chodzi o rozkłady jazdy autobusów, tramwajów oraz pociągów. Ze sklepu Google Play pobrało ją już kilka milionów osób.
Aplikacja pozwala wytyczać trasę podróży między wybranymi punktami, dopasowując się do oczekiwań użytkownika, np. minimalnej liczby przesiadek lub czasu podróży, ze wskazaniem wybranych przewoźników. W Jakdojadę.pl można też wyszukać określony przystanek i sprawdzić bieżący ruch wozów komunikacji miejskiej, a także sprawdzić rozkład jazdy wybranych linii. Wersja PRO programu daje też dostęp do pełnej wersji nawigacji (informującej np. o zbliżającej się przesiadce), przydatnej zwłaszcza podczas wizyty w obcym mieście. Wszystko dostajemy podane w nowoczesnej szacie graficznej.
Jakdojadę.pl: Android, iOS, Windows Phone
Transportoid
Niektóre z obsługiwanych miast: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Chojnice, Chrzanów, Elbląg, Gniezno, Iława, Radom, Rzeszów, Wejherowo, Żory, Łódź, Kraków, Wałbrzych, Wrocław, Warszawa. Pełną listę miast dostępnych w usłudze Transportoid znajdziecie tutaj.
To aplikacja, która jest bodaj najważniejszym konkurentem Jakdojadę.pl. Transportoid oferuje standardowe funkcje. Możemy przejrzeć w nim listę wszystkich przystanków autobusowych bądź tramwajowych, sprawdzić listę linii (ze wskazaniem pętli początkowej oraz końcowej) i ich trasy przejazdu, a także wyznaczyć trasę od adresu do adresu. Opcja wskazywania trasy podróży pozwala zdefiniować własne warunki podróży, np.ograniczyć liczbę przesiadek oraz wskazać dokładny czas rozpoczęcia podróży. W aplikacji można również ustawić przypomnienie o dacie, kiedy ważność straci nasz bilet okresowy, wraz ze wpisem do kalendarza. Transportoid jest dostępny za darmo, ale wyświetla reklamy, które jednak nie są szczególnie absorbujące.
Transportoid: Android, iOS, Windows Phone
Mobile MPK
Niektóre z obsługiwanych miast: Białystok, Bielsko-Biała, Bolesławiec, Bydgoszcz, Chełm, Chrzanów, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Kraków, Łódź, Malbork, Opole, Piła, Płock, Trójmiasto, Poznań, Radom, Racibórz, Warszawa, Wrocław. Pełna lista jest dostępna na stronie internetowej MMPK.info.
Stare przysłowie mówi, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Można by rzec, że sprawdza się ono także na rynku aplikacji mobilnych poświęconych komunikacji miejskiej w Polsce. Duetowi Jakdojadę.pl i Transportoid wyrósł bowiem konkurent w postaci aplikacji Mobile MPK.
Na tle rywali, Mobile MPK prezentuje się dość ubogo pod względem szaty graficznej. Jest to program, co tu dużo pisać, wizualnie skromny. Braku w urodzie nadrabia jednak oferowanymi możliwościami. W aplikacji znajdziemy rozkłady jazdy dla 50 miast w Polsce. Standardowych funkcji wyszukiwania tras, sprawdzania linii i przystanków rzecz jasna nie brakuje. Pewną ciekawostką jest zaś sposób wyświetlania trasy podróży na mapie, można bowiem wybrać warstwę z OpenStreetMaps lub z Map Google. Inna przydatna funkcja to lista stacji rowerów miejskich w tych miastach w Polsce, które wprowadziły system tego typu, a także możliwość korzystania z programu nawet bez dostępu do internetu. Aplikacja ma też wersję PRO, która jednorazowo kosztuje ok. 30 zł i pozwala m.in. korzystać z widżetów, a także tworzyć własne rozkłady jazdy.
Mobile MPK: Android
myBus online:
Niektóre z obsługiwanych miast: Bolesławiec, Dębica, Elbląg, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Kraśnik, Kołobrzeg, Mielec, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Sanok, Siedlce, Słupsk, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Stalowa Wola, Suwałki, Tarnów, Wałbrzych, Świdnica. Pełna lista miast ujętych w myBus online jest dostępna tutaj.
Z możliwości myBus online powinni być zadowoleni zwłaszcza mieszkańcy mniejszych polskich miast, w których kursuje komunikacja zbiorowa. Gdy sprawdziliśmy listę miast obsługiwanych przez aplikację, największym z nich był Gdańsk. Wiele jest zaś mniejszych ośrodków, często pomijanych w najpopularniejszych tego typu aplikacjach.
MyBus online korzysta z danych dostarczanych przez nadajniki GPS zamontowane w wozach komunikacji miejskiej. To pozwala jej podawać realny czas przyjazdu na wybrany przystanek. Połączenia w rozkładzie jazdy możemy na kilka sposobów, np. wybierając dany przystanek lub linię, a także korzystając z opcji planowania podróży, która dopasuje środki transportu do naszych preferencji czasowych oraz lokalizacji. Aplikacja oferuje też mapy przystanków komunikacji miejskiej w danym mieście i działa zarówno w trybie online, jak też bez dostępu do sieci.
MyBus online: Android, iOSe-PodróżnikObsługiwane miasta: cała Polska oraz wybrane miasta w Czechach oraz w Niemczech.
Tę aplikację można nazwać prawdziwym rozkładowym kombajnem. Program jest zaszytym w formie aplikacji na Androida przedłużeniem popularnego serwisu e-Podróżnik.pl i oferuje bardzo wiele opcji dotyczących planowania podróży nie tylko komunikacją w miastach, ale również między miastami.
W aplikacji możemy wyznaczyć trasę w sposób "od drzwi do drzwi", ustalając preferowane środki transportu. Program nie przestraszy się np. wykonania misji wyznaczenia planu wyprawy od ul. Wrocławskiej w Poznaniu do ul. Kasprowicza we Wrocławiu. E-Podróżnik wybierze wówczas wozy komunikacji miejskiej Poznania, wskaże możliwość dojazdu do Wrocławia pociągiem lub PKS-em, a następnie pomoże dojechać już w samym Wrocławiu do ul. Kasprowicza. Całą trasę możemy sprawdzić na mapie.
Gdy utworzymy konto w serwisie, zyskamy dodatkowe możliwości. Wtedy możliwe będzie kupowanie biletów na przejazd (pod warunkiem, że dany przewoźnik współpracuje z e-Podróżnikiem w tym zakresie) i wyświetlimy je także na ekranie smartfonu.
e-Podróżnik: Android
Warto też rzucić okiem na aplikacje związane z konkretnym miastem i tylko im poświęcone. Swój rozkład jazdy w formie aplikacji na Androida ma Kraków (MPK Kraków Rozkład Jazdy), w Poznaniu informacje rozkładowe podaje program na Androida opracowany dla... tamtejszego lotniska (Poznań Airport Guide), w Lublinie zaś rozkład jazdy upchnięto w informatorze o mieście dla turystów (Smart Lublin: Android, iOS).
iMPK
Obsługiwane miasto: Wrocław
To oficjalny program Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Jego największym atutem są informacje o bieżącym położeniu wozów MPK, bazujące na danych GPS i udostępniane przez przewoźnika. W ten sposób w każdej chwili można sprawdzić, czy dany autobus lub tramwaj przyjedzie o czasie lub się spóźni, a jeśli będzie opóźniony, to można zdecydować się na inny wariant podróży. Program pozwala filtrować informacje, a to w oparciu o listę obserwowanych przez użytkownika. Nie da się bowiem ukryć, że widok domyślny w programie jest szalenie chaotyczny. Niebieskich i czerwonych znaczków jest na nim tyle, że z trudem można dostrzec cokolwiek na mapie. Dopiero wybranie własnych linii czyni korzystanie z aplikacji znośnym.
Program oferuje też szereg przydatnych informacji: numer boczny wozu, zdjęcie pojazdu obsługującego daną linię, szacowany czas przyjazdu na dany przystanek oraz przystankowy rozkład jazdy. Aplikacja zdecydowanie nie jest królową piękności, jeśli ocenić jej szatę graficzną, ale oferowane funkcje w pełni rekompensują jej niedostatki.
BusLive.pl
Obsługiwane miasto: Wrocław.
Można powiedzieć, że we Wrocławiu obrodziło w aplikacje śledzące wozy MPK. Pierwszym programem tego typu był BusLive.pl, opracowany przez niezależnego dewelopera. Dopiero później miejski przewoźnik zdecydował się oddać do użytku aplikację o podobnym zastosowaniu.
BusLive.pl nie należy do aplikacji, z którymi pracuje się przyjemnie, a wszystko dlatego, że szata graficzna programu jest przestarzała i wygląda jakby żywcem wyjęta z czasów Androida 2.3. Lepiej ma się sprawa z jakością jej pracy, rzecz jasna już po tym, gdy przejdziemy dość zawiły proces konfiguracji aplikacji zgodnie z naszymi upodobaniami, np. wybierając interesujące nas linie autobusowe oraz tramwajowe. Ujrzymy je wówczas na mapie, a informacje są nanoszone w czasie rzeczywistym, choć tu zastrzec trzeba, że zdarzają się krótkie opóźnienia w aktualizacji. I gdy na mapie widzimy np. dany autobus mniej więcej kilkaset metrów dalej, to faktycznie możemy już do niego wsiąść, bo podjechał na przystanek. Zdarza się też, że na mapie jest pusto, a aplikacja raportuje, że wystąpił problem z dostępem do danych ITS. Niemniej jednak, BusLive.pl sprawdza się we wrocławskim boju komunikacyjnym. [img=bl2][join][img=bl1]BusLive.pl: Android, iOS
SkyCash
Niektóre z obsługiwanych miast: Biała Podlaska, Bydgoszcz, Częstochowa, Dębica, Gniezno, Gorlice, Grudziądz, Trójmiasto, Jelenia Góra, Kraków, Lublin, Warszawa, Wrocław, Łódź, Opole, Pabianice, Słupsk, Szczecin, Stalowa Wola. Pełna lista wszystkich miast objętych usługami SkyCash dostępna jest tutaj.
Użytkownicy aplikacji SkyCash mogą za jej pomocą kupować bilety na przejazd środkami transportu miejskiego m.in. we Wrocławiu, w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i wielu innych miastach (Android, iOS, Windows Phone). To przydatne rozwiązanie i warto o nim pamiętać, gdy np. zaplanujemy wyjazd do jednego z miast obsługiwanych przez SkyCash.
zBiletem
Obsługiwane miasta: Włocławek, Tomaszów Mazowiecki, Łódź, Rzeszów, Inowrocław oraz Nysa.
Mieszkańcy kilku miast w Polsce, którzy podróżują komunikacją miejską, mogą przechowywać swoje bilety miesięczne w internetowej chmurze. Wszystko dzięki usłudze zBiletem.pl oraz jej aplikacjom mobilnym na Androida, iOS oraz Windows Phone. Mechanizm działania usługi jest bardzo prosty. Wystarczy założyć konto i kupić wybrany bilet okresowy przez internet, a następnie pobrać aplikację i zalogować się. Wówczas zakupiony bilet (a także historia wcześniejszych zakupów) będzie dostępny w smartfonie i honorowany przez kontrolerów.
Moovit
Obsługiwane miasta: Warszawa, Łódź, Lublin, Szczecin i Wodzisław Śląski.
Na koniec naszej listy polecanych programów mamy aplikację, która w Polsce jest jeszcze w powijakach, ale jeśli się rozwinie, to może solidnie namieszać na półkach wirtualnych sklepów. To Moovit, dostępny na Androida, iOS oraz Windows Phone.
Moovit oferuje informacje o komunikacji w 800 miastach świata. Jego baza dla Polski obecnie jest uboga, bo obejmuje tylko kilka spośród tych największych, między innymi Warszawę. To ma jednak się zmienić, a kolejne polskie miasta mają być sukcesywnie dołączane do programu. W Moovit wyznaczymy trasę dojazdu na wybranym odcinku, a bazujący na naszych danych GPS asystent poinformuje nas, kiedy powinniśmy wysiąść, aby sprawnie dotrzeć do celu. W aplikacji znajdziemy też wyszukiwarkę linii autobusowych oraz tramwajowych, a w Warszawie także informacje o stacjach obu linii metra i czasie podróży między poszczególnymi przystankami. Możemy też skorzystać z takiej opcji wyszukiwania, która wskaże nam najbliższy przystanek, a nawigacja w aplikacji poprowadzi nas do niego. Moovit jest oprawiony ładną szatą graficzną, jest też bardzo intuicyjny. I jeśli jego twórcy dołączą do bazy informacje o komunikacji innych miast Polski, ten program może zyskać w Polsce sporo użytkowników.
Jest z czego wybierać
Pasażerowie komunikacji miejskiej mają do dyspozycji sporą liczbę aplikacji, które mogą na różne sposoby ułatwić im życie. Programy do nich adresowane pełnią różne funkcje, a każdy z nich potrafi sprawić, że dany aspekt życia pasażera transportu miejskiego może stać się łatwiejszy.
Widać też, że wiele polskich miast, które zarządza siecią komunikacji, ma jeszcze sporą drogę do pokonania, jeśli chodzi o dostosowanie się rozwoju technologicznego. W wielu z nich (nawet w Rzeszowie, który przecież stawia na innowacje i nowe technologie!) ze świecą szukać miejskiej aplikacji, która poda choćby proste informacje o rozkładzie jazdy, nie mówiąc o danych z systemu GPS. Można jednak wierzyć, że nasze miasta dogonią postęp technologiczny, dbając w ten sposób o użytkowników swojej komunikacji.
Jeśli korzystacie z innych aplikacji przydatnych w podróżach komunikacją miejską w Polsce, dajcie nam znać w komentarzach.