Donald Trump namawia Apple do przeniesienia produkcji na teren USA
Wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA zbiera żniwa. Jak się okazuje, do grona produktów objętych 25. procentowym cłem dołączyć ma również elektronika użytkowa. To z oczywistych przyczyn nie spodobało się amerykańskim przedsiębiorstwom technologicznym, które większość towarów sprowadzają właśnie z Państwa Środka. Ale Donald Trump ma dla nich rozwiązanie.
W minioną środę Apple wysłało do Biura Przedstawiciela Handlowego USA oficjalne pismo, w którym uskarża się na nadchodzące rozporządzenie o cłach. Firma z Cupertino uważa podwyżkę ceł za bezpośrednie uderzenie w swój interes, ponieważ znacząco zwiększy to koszty ponoszone przy produkcji urządzeń. Jako szczególnie narażone na podwyżki wskazano produkty takie jak Apple Pencil, AirPods, Apple Watch, HomePod oraz Mac Mini – wszystkie są w całości wytwarzane w Chinach, z również produkowanych tam podzespołów. Co oczywiste, korporacja wskazuje przy tym, że zwiększone opłaty celne zostaną przerzucone bezpośrednio na klientów. Innymi słowy: popularne urządzenia Apple'a widocznie zdrożeją.
Spośród całej oferty producenta jedynie komputery Mac Pro w większym stopniu składane są na terenie Stanów Zjednoczonych, choć także korzystają z importowanych komponentów bazowych, chociażby procesorów, płyt głównych i pamięci.
A jednak Apple nie poczuwa się do odpowiedzialności za rzekome bagatelizowanie krajowego przemysłu. Jak wskazują, tylko w ubiegłym roku zainwestowali 1 mld dolarów w nowojorską firmę Corning, która produkuje powłoki ochronne dla ekranów LCD, używane m.in. w iPhone'ach. Tim Cook, CEO firmy Apple, obiecał także Trumpowi otwarcie trzech nowych fabryk i wielomiliardowe inwestycje w pracowników. Mało tego, jeden z głównych partnerów rzeczonego przedsiębiorstwa, Foxconn, założył niedawno siedzibę w amerykańskim Wisconsin. Będą tam ponoć opracowywane i częściowo wytwarzane ekrany ciekłokrystaliczne.
Prezydent Trump w klasycznym dla siebie stylu skomentował sprawę na Twitterze. – Ceny (urządzeń - przyp. red.) Apple'a mogą wzrosnąć z powodu ogromnych podatków, jakie możemy nałożyć na Chiny, ale istnieje proste rozwiązanie, w którym obowiązywałby zerowy podatek, a także ulgi. Twórzcie produkty w Stanach Zjednoczonych zamiast w Chinach – napisał.