Dziś wyłączane są pierwsze nadajniki telewizji analogowej, czy Polacy są gotowi?
Na dziś zaplanowane zostało wyłączenie pierwszej grupy nadajników telewizji analogowej. Pierwszym regionem Polski, w którym telewizja dostępna będzie jedynie cyfrowo, jest województwo lubuskie. Wyłączone zostaną nadajniki Zielona Góra-Jemiołów i Żagań-Wichów i tym samym posiadacze telewizorów bez obsługi MPEG-4 nie będą mogli oglądać emitowanych programów. Prezes UKE, Magdalena Gaj, zapewnia, że infrastruktura jest bardzo dobrze przygotowana, a odbiorcy?
07.11.2012 | aktual.: 07.11.2012 18:02
Prezes UKE twierdzi, że nie można określić, czy wszyscy użytkownicy są wyposażeni w odpowiedni telewizor lub dekoder. To okaże się dopiero po wyłączeniu nadajników, ale są spore szanse, że jednak będą osoby odcięte od telewizji mimo intensywnych kampanii informacyjnych. Na przejście w pełni na sygnał cyfrowy mamy czas do 2015 roku. Dziś o 4:15 na Rynku w Gorzowie minister Michał Boni i wojewoda Marcon Jabłoński symbolicznie wyłączyli sygnał analogowy.
W sierpniu MAC przeprowadziło badanie dotyczące wiedzy Polaków o cyfryzacji telewizji. 90% ankietowanych wiedziało, że zmieni się sposób nadawania i że potrzebują nowego sprzętu. O tym, jakie konkretnie urządzenia są wymagane, wiedziało blisko 80%. Przygotowanych do zmian było wtedy 20% gospodarstw domowych w kraju, 10% ankietowanych potrafiło wskazać terminy wyłączania nadajników. Wtedy też naziemną telewizję odbierało 26% gospodarstw domowych, 31% korzystało z sieci kablowych, zaś 41% z platform satelitarnych.