e‑Dowód: oto, jak złożyć wniosek przez internet oraz co zrobić, gdy dokument zginie?

Osoby, które po 4 marca 2019 roku złożą wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, otrzymają tak zwany e-Dowód. Dokument wygląda podobnie do używanych przez nas obecnie dowodów osobistych, ale ma dodatkową warstwę elektroniczną. Wniosek o wydanie można złożyć online lub osobiście w urzędzie.

Tak wygląda e-Dowód / Ministerstwo Cyfryzacji
Tak wygląda e-Dowód / Ministerstwo Cyfryzacji

Po co elektroniczny dowód osobisty?

e-Dowód, podobnie jak dzisiejsze dowody osobiste, ma podstać plastikowej karty, ale został wyposażony w elektroniczne dodatki. Korzystanie z nich nie jest obowiązkowe, ale minister cyfryzacji Marek Zagórski zachęca do zapoznania się z nowymi możliwościami. Wraz z e-Dowodem uruchomione zostaną nowe usługi elektroniczne, na czele z uproszczonym wnioskiem o wydanie nowego dowodu osobistego.

„Warstwa elektroniczna” e-Dowodów to nic innego jak moduł zbliżeniowy, który można odczytać specjalnym czytnikiem. Podobnie jak karty płatnicze, będzie można zbliżyć e-Dowód do czytnika w urzędzie i w ten sposób potwierdzić swoją tożsamość, zalogować się do usług e-administracji (w przyszłości także do KRS) i podpisać cyfrowo dokumenty. Niebawem będzie można też potwierdzić swoją obecność w placówce medycznej. Cyfrowo przechowywane są także nasze dane biometryczne.

Mimo podobieństwa do karty płatniczej dokument ten nie daje nam możliwości płacenia czy przechowywania pieniędzy na jakimś państwowym koncie – te zadania nadal należą do banków.

Na koniec trzeba zaznaczyć, że e-Dowód to nie to samo, co kopia dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. Aplikacja mobilna nie zastępuje dokumentu i pozwala jedynie mieć dostęp do danych z niego.

Jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego przez internet?

Podobnie jak w innych sprawach administracyjnych, przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty potrzebny będzie Profil Zaufany. Z jego pomocą można złożyć wniosek online na stronie obywatel.gov.pl, po wybraniu scenariusza „Przed internet”. Logowanie będzie wymagało także podania jednorazowego hasła, które otrzymamy SMS-em.

Jeśli dowód ma mieć certyfikat podpisu elektronicznego, należy taką opcję zaznaczyć w formularzu. Pozostałe dane są dość oczywiste. Na początku trzeba też wybrać urząd gminy, w którym chcemy odebrać swój e-Dowód. Takie informacje, jak imiona rodziców czy PESEL zostaną uzupełnione automatycznie. Adres zameldowania nie będzie już potrzebny.

Pierwszy krok wypełniania wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego
Pierwszy krok wypełniania wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego

Składając wniosek o nowy dowód osobisty, trzeba pamiętać, by wszystkie pola uzupełnić prawidłowo i wysłać zdjęcie, które spełnia wymagania tego typu dokumentów. Jeśli zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie składającego wniosek do uzupełnienia, czyli dostarczenia nowego zdjęcia. Wiadomość zostanie dostarczona na skrzynkę odbiorczą ePUAP, w jej ustawieniach można też włączyć przekierowanie na zwykły adres e-mail w sekcji Operacje → Ustawienia. Warto też podać swój numer telefonu, by pracownicy urzędu mogli się skontaktować ze składającym wniosek szybciej.

Widok okna, gdzie można podać adres e-mail, na który będą przekierowywane powiadomienia ePUAP
Widok okna, gdzie można podać adres e-mail, na który będą przekierowywane powiadomienia ePUAP

Jeśli zdjęcie nie zostanie dostarczone w terminie, wniosek trzeba będzie złożyć ponownie.

Jeśli e-Dowód zginie…

e-Dowód ma jeszcze jedną przewagę nad starszymi dokumentami. Jeśli właściciel go zgubi, będzie miał czas na spokojne odnalezienie dokumentu. e-Dowód można tymczasowo zawiesić.

Zgubienie dowodu osobistego dla własnego bezpieczeństwa trzeba natychmiast zgłosić w urzędzie lub przez internet. Dokument zostaje natychmiast unieważniony i nawet jeśli się znajdzie, i tak trzeba złożyć wniosek o wyrobienie nowego.

e-Dowód zaś można zawiesić na 14 dni. Jeśli w tym czasie dokument się znajdzie, można zakończyć zawieszenie i korzystać z posiadanego dokumentu bez zmian. Jeśli zaś okaże się, że e-Dowód naprawdę zaginął, zostanie automatycznie unieważniony po 14 dniach i trzeba będzie złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Tę sprawę można załatwić zarówno osobiście, jak i przez internet. Opiekunowie będą mogli zawieszać dokumenty swoich podopiecznych od 8 marca. Tego dnia ruszy też możliwość sprawdzenia, czy dokument jest unieważniony lub zawieszony.

e-Dowód od 4 marca 2019

Wydanie nowego dowodu osobistego zajmie maksymalnie kilkanaście dni. Wymiana jest bezpłatna dla każdego. Osoby mające wciąż ważny dowód osobisty starego typu nie muszą go wymieniać na e-Dowód, ale mogą, jeśli chcą korzystać z nowych możliwości. W 2019 roku dowód osobisty wymienić będzie musiało prawie 1,5 miliona Polaków, głównie z powodu upływu terminu ważności dokumentu.

W związku ze wdrożeniem nowych dowodów osobistych, między 27 lutego i 3 marca 2019 roku rozplanowane były przerwy techniczne, ale od 4 marca e-administracja działa już w normalnym trybie.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (108)