E‑papierosy zakazane w miejscach publicznych, handel nimi surowo ograniczony

E-papierosy stały się jednym z popularnych gadżetów tzw.„nowych technologii”, może i bardziej popularnym od smartwatchu– nawet nam zdarzyło się testowaće-papierosowy osprzęt. Władza próbuje jednak kijem zawrócićrzekę i powstrzymać rosnącą popularność tych uprzyjemniaczycodzienności. Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące ochronyzdrowia przed następstwami używania tytoniu, które w największymstopniu uderzają właśnie w fanów e-papierosów. Przede wszystkimzapomnijcie o legalnym puszczaniu elektronicznego dymka w miejscachpublicznych.

E-papierosy zakazane w miejscach publicznych, handel nimi surowo ograniczony

07.07.2016 | aktual.: 07.07.2016 15:00

Przyjęta w 2014 roku w Unii Europejskiej dyrektywa tytoniowazmusiła kraje członkowskie do dopasowania praw obrotu artykułamitytoniowymi do jej wytycznych. Polska i tak się ociągała, terminwdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja 2015roku. Dzisiaj przyjęte przez Sejm przepisy wychodzą w pełninaprzeciw unijnym oczekiwaniom. Użytkownicy e-papierosów legalniejuż nie zapalą w żadnym miejscu, gdzie panują zakazy paleniazwykłych papierosów.

Wprowadzono też zakaz sprzedaży e-papierosów i wkładów donich osobom niepełnoletnim. Sprzedawcy tych urządzeń będą mieliprawo zażądać okazania dokumentu potwierdzającego ukończenie 18roku życia. Decyzji tej towarzyszy zakaz sprzedaży e-papierosów iwkładów do nich przez Internet oraz automaty wrzutowe.

Nowe przepisy zakazują również reklamowania i promowaniae-papierosów. Delegalizuje to wszelkie formy publicznego rozdawaniawyrobów, organizowania degustacji i sprzedaży premiowanej. Niewolno będzie też rozpowszechniać komunikatów, wizerunków, nazw isymboli graficznych popularyzujących marki e-papierosów.

Palący e-papierosy w pracy muszą teraz tego zaprzestać, ipoczekać aż w zakładzie pracy wyznaczona zostanie zamkniętapalarnia. To samo dotyczy klubów czy barów – tylko spełniającewarunki izolacji i wentylacji wnętrza będą mogły byćprzeznaczone do palenia.

Miłośnicy smakowych dodatków muszą się przygotować na ichdelegalizację. Nowelizacja zakłada, że zabroniony będzie obrót,produkcja i import wyrobów tytoniowych zawierających np. kofeinę itaurynę oraz dodatki mające właściwości barwiące. Wyjątekzrobiono dla mentolu – dyrektywa wyznacza okres przejściowy ichwycofania do 2020 roku.

Za przyjęciem noweli głosowało 396 posłów, przeciw było 46,od głosu wstrzymało się 7 posłów. Nowelizacja wchodzi w życiepo 14 dniach od jej ogłoszenia. Teraz pozostaje jedynie nasłuchiwaćtriumfalnych doniesień służb celnych o przechwyceniu nielegalnejkontrabandy e-papierosowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (176)