EcoTank ITS L3070 wydajny, tani druk, skan i ksero czyli 3w1 od Epsona
Tym razem zapraszamy Was do obejrzenia recenzji atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego (AiO) Epson EcoTank ITS L3070. To dość nietypowe urządzenie zaopatrzone w stałe zasilanie atramentem, w skrócie ITS. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo tanie i wydajne. Więcej na ten temat zobaczycie w naszym materiale.
Epson EcoTank ITS L3070 to najwyższy model urządzenia wielofunkcyjnego z serii L3000, który w polskich sklepach znajdziemy za jakieś 950 złotych. W ramach serii dostępne są też tańsze modele EcoTank ITS L3050 i L3060, których ceny oscylują od 700 do 800 złotych. Wszystkie trzy modele korzystają ze stałego zasilania w atrament, przez Epsona nazwanym ITS. Nie mamy tu do czynienia z kartridżami z atramentem, które aplikujemy do wnętrza drukarki. Epson postawił na zewnętrzne pojemniki na atrament, w których mieści się aż 70 mililitrów tuszu! Z pojemników atrament wtłaczany jest przez przewody do elementu drukującego (głowicy). Takie rozwiązanie zapewnia bardzo niskie koszty eksploatacji i wyjątkowo długi okres zużycia danego koloru. Przecież łącznie mamy aż 280 mililitrów atramentu w czterech kolorach: cyan, magenta, yellow i black (CMYK).
L3070 może komunikować się z komputerem tradycyjnie, za pomocą kabla USB, lub przez połączenie preferowane, za pomocą sieci bezprzewodowej. Dołączenie do istniejącej sieci jest banalnie proste i sprowadza się dosłownie do kilku kliknięć na panelu i wpisania hasła WiFi lub, jeszcze prościej przez procedurę WPS. Przez cały okres testów połączenie z drukarką było stabilne ani razu nie pojawił się komunikat, że urządzenie nie jest dostępne.
Jako urządzenie wielofunkcyjne Epson L3070 może pracować jako drukarka, skaner i do tego kopiarka. Wydruki są naprawdę dobre (choćby zdjęcia) i wychodzą zaskakująco szybko. Maksymalna prędkość wydruku to 33 strony w trybie monochromatycznym. W kolorze osiągnie maksymalnie 15 stron na minutę. Podczas testów sprawdziliśmy czasy różnych wydruków. Jeśli chodzi o tekst w trybie próbnym, było bardzo blisko deklarowanych prędkości, fotografia 10 na 15 cm drukowała się nieco ponad minutę. Drukowanie dużej fotki (A4) zajęło drukarce ponad 5 minut. Osiągnięte czasy uważam za akceptowalne w domu czy małym biurze. Jeśli chodzi o działanie skanera, tu również nie ma do czego się przyczepić. Szybko, w dobrej jakości, więc czego chcieć więcej.
[img=DSC02286_DxO][join][img=DSC02288_DxO]Najważniejsze czym mogą się pochwalić urządzenia z systemem ITS to koszty eksploatacji i wydajność atramentów. Wśród produktów opartych o wydruk atramentowy rozwiązanie Epsona wiedzie prym. Koszt pojedynczego pojemnika z tuszem czarnym lub kolorowym waha się od 20 do 25 złotych. Mowa oczywiście o butelce o pojemności 70 mililitrów. To wyjątkowo mało, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty atramentów u konkurencji. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, jaką mamy pojemność. A na koniec mówimy tu o oryginalnych, dedykowanych atramentach marki Epson. Wydajność? Rewelacyjna. Producent informuje, że czarnego atramentu z jednej butelki powinno nam wystarczyć na jakieś 4 tys. stron! To ogromna ilość, która do tej pory kojarzona była z urządzeniami laserowymi. W kolorze wydrukujemy maksymalnie 6500 tys. stron (oczywiście z użyciem wszystkich trzech pojemników). Oczywiście przy wydrukach pokrywających całe strony (zdjęcia) takich ilości nie ma się co spodziewać. My wydrukowaliśmy prawie 100 fotek 10x15, kilkanaście fotografii A4, i kilkaset stron A4 pokrytych tekstem, tabelkami i wykresami. W programie monitorującym zużycie atramentu oceniam na niewielkie.Na koniec dodam, że sam korzystam z drukarki Epson L300 od ponad dwóch lat. To drukarka z systemem ITS poprzedniej generacji. W początkowej fazie drukarka wydrukowała setki zdjęć na papierach foto i grubo ponad 1000 wszelkiej maści dokumentów. Wyobraźcie sobie, że do dzisiaj nie dokupiłem nawet jednego pojemnika z atramentem i wciąż używam zestawu, który był na wyposażeniu drukarki.
- osobne zasobniki z kolorami
- tani atrament
- pojemnik na tusz 70 ml
- szybkość wydruku
- jakość wydruku
- drukowanie ze smartfona
- drukowanie z karty SD
- proste oprogramowanie
- drobne błędy w oprogramowaniu (źle rozpoznawany papier foto)