Elon Musk założył spółkę w Polsce. Trwają rozmowy w sprawie internetu Starlink
Kosmiczny internet Starlink od SpaceX wkrótce ma być dostępny na całym świecie, również w Polsce. Firma Elona Muska już negocjuje z Ministerstwem Cyfryzacji i Urzędem Komunikacji Elektronicznej.
30.06.2021 09:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
29 czerwca br. Elon Musk zapewnił, że SpaceX jest na dobrej drodze, by satelity Starlink dostarczyły internet do każdego zakątka świata (poza biegunami polarnymi). Konstelacja składa się już z ponad 1500 satelitów, a inwestycja pochłonie w sumie nawet 10 mln dolarów, zanim sieć Starlink zacznie się zwracać.
- Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by w przeciągu 12 miesięcy zyskać ok. 500 tys. użytkowników internetu Starlink - powiedział Musk. Docelowo SpaceX chce dostarczać szerokopasmowy internet do tych osób, które nie mogą korzystać z "tradycyjnych" rozwiązań. Już we wrześniu br. internet Starlink ma być dostępny w większości regionów na świecie.
Internet Starlink w Polsce
Poza sprawami technicznymi pozostają jeszcze nierozwiązane kwestie prawne, z którymi firma musi się uporać, by dostarczać dostęp do sieci w danym kraju. Wprost poinformował, że Elon Musk i SpaceX prowadzą już rozmowy z Ministerstwem Cyfryzacji i Urzędem Komunikacji Elektronicznej w Polsce.
Ministerstwo odpowiedziało na pytania dziennikarzy, wyjaśniając, że Elon Musk mógłby dostarczać dostęp do internetu na terenie Polski za pośrednictwem irlandzkiej spółki Starlink Internet Services Ireland Limited. SpaceX jednak zdecydowało się na inne rozwiązanie i już 11 maja br. zarejestrowano polską spółkę Starlink Poland Sp. z o.o.
Firma została zarejestrowana w zakresie telekomunikacji satelitarnej, ale także m.in. sprzedaży detalicznej sprzętu telekomunikacyjnego. Oznacza to, że prawdopodobnie to właśnie ta spółka będzie odpowiedzialna za sprzedaż i dystrybucję sprzętu niezbędnego do odbioru internetu Starlink.
Siedziba firmy znajduje się w Warszawie przy ul. Ludwika Waryńskiego 3A, a w zarządzie zasiada Lauren Ashley Dreyer - wieloletnia współpracownica Muska. Jak podaje Wprost, w SpaceX pełni funkcję dyrektor ds. Human Resources i operacji biznesowych.
Jednak, aby rozpocząć nadawanie w Polsce, SpaceX musi otrzymać jeszcze koncesję wydawaną przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wprost dotarł do informacji, że SpaceX rozpoczęło już procedury wymagane do uzyskania koncesji. Pierwsze rozmowy z przedstawicielami firmy rozpoczęły się jeszcze w kwietniu br.
Na tym plany Muska się jednak nie kończą. Miliarder zapowiedział, że w przyszłości chce zbudować podobną konstelację satelitów na Księżycu i Marsie, by zapewnić stabilne i szybkie łącze internetowe w pozaziemskich koloniach. Mamy nadzieję, że do tego czasu ceny "kosmicznego internetu" spadną, ponieważ dzisiaj nie są na przeciętny portfel.