Epson: nowa seria drukarek ITS oraz prezentacja możliwości projektorów
Firma Epson zorganizowała spotkanie, które było zarówno prezentacją nowego sprzętu, jak i okazją do podsumowania całego roku. W Laboratorium usytuowanym w Zamku Ujazdowskim w Warszawie przedstawiciele firmy przeprowadzili nas m.in. przez swoje portfolio drukarek. Najwięcej uwagi poświęcono zaletom oraz wygodzie systemu ITS, czyli stałego zasilania w atrament. Wydarzenie było też okazją do zaprezentowania możliwości najnowszych projektorów laserowych. Jak sprawdzają się w praktyce, mogliśmy przekonać się w trakcie multimedialnego spektaklu teatralnego z udziałem Cloud Theater.
Drukarki bez kartriżdży
Firma niedawno wprowadziła nową generację drukarek pozbawioną tradycyjnych kartridży. Seria Eco Tank ITS nazywana też drukarkami ze stałym zasilaniem w atrament w porównaniu do poprzedników zgodnie z obietnicami ma być jeszcze wygodniejsza w użytkowaniu. A wszystko dzięki umieszczeniu pojemnika na atrament z przodu, co przede wszystkim zapewnia łatwiejsze uzupełnianie atramentu.
Jak informują przedstawiciele firmy, system napełniania zaprojektowano tak, by wyeliminować ryzyko rozlania. W praktyce oznacza to, że do uzupełniania używane są butelki z końcówkami, które otworzą się wyłącznie po odpowiednim nasadzeniu na zbiornik. Końcówka zamknie się też sama, gdy zbiornik zostanie napełniony. Każdy kolor posiada ponadto także inny kształt końcówki, która pasuje wyłącznie do koknretnego zbiornika – dzięki temu w trakcie uzupełniania nie sposób będzie o pomyłkę.
Udało się także zmniejszyć rozmiary drukarek o 30%. Aktualnie portfolio składa się z 21 urządzeń podzielonych na trzy podstawowe kategorie: dom, małe biuro oraz do fotografia. Jak zapewnia producent, seria Eco Tank ITS polecana jest wszystkim, którzy drukują więcej niż 50 stron na miesiąc — w takim wypadku uzupełnianie tuszu odbywać się będzie co 2 lata.
Projektory z 3LCD
Druga część prezentacji w całości została poświęcona projektorom. Firma w tym segmencie oferuje aż 80 urządzeń różnej klasy: portfolio rozciąga się od kompaktowych po wielkie projektory instalacyjne.
Najwięcej uwagi poświęcono technice wyświetlania obrazu 3LCD. Zgodnie z zapewnieniami, dzięki autorskiej konstrukcji obraz jest do trzech razy jaśniejszy w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń korzystających z DLP. Charakteryzuje się też niższym zużyciem energii oraz jednakowym natężeniem światła białego, oraz korowego. Wyeliminowano również efekt smug.
Producent w modelach EH-TW5400, EH-TW5600 oraz EH-TW5650 udostępnił również funkcję interpolacji klatek oraz optymalizacji szczegółów. Zgodnie z zapewnieniami ma to ograniczyć rozmycie oraz zwiększyć płynność, przez co projektory sprawdzać się mają nawet w grach konsolowych czy komputerowych.
Projektory do zastosowań domowych przy zachowaniu rozsądnej ceny mają się charakteryzować funkcjami, które są zazwyczaj dostępne w urządzeniach wyższej klasy. Wśród nich znajdziemy wsparcie dla łączności Miracast oraz obecność modułu WiFI. Do pobrania udostępniono również aplikację, dzięki której możliwe jest przesyłanie obrazu z urządzeń mobilnych. Niektóre modele wzbogacone są również o funkcję przesuwania obiektywu w pionie, podział ekranu czy 1,6-krotny zoom.
Otrzymaliśmy również zapewnienie, że sama eksploatacja projektorów nie będzie tak kosztowna, jak w przypadku konkurencji. Producent twierdzi, że lampa przy odpowiednich ustawieniach w tzw. trybie ekologicznym potrafi wytrzymać nawet 12000 godzin. Przy zwykłym użytkowaniu jej żywotność szacowana jest na 5000 godzin. Producent zwraca też uwagę na niże koszty samej wymiany. Ceny lamp zaczynają się od 350 zł.
Na sam koniec przedstawiciele firmy przybliżyli możliwości modelu EH-LS100. Jest to projektor laserowy ultrakrótkiego rzutu. Przy zachowaniu 5,6 cm odległości urządzenia od ekranu zapewnia obraz o przekątnej 130 cali. Co więcej, jasność obrazu jest równa 4000 lumenów. Dodatkowo producent zapewnia gwarancję na 12 tysięcy godzin lub 5 lat użytkowania. Cena urządzenia wynosi ponad 13 tys. złotych.