Firefox 52 ESR już jest: koniec wtyczek NPAPI i niewiele ponad to
Z naszej bazy można już pobrać najnowszą wersję przeglądarki Firefox. Lada moment powinna pojawić się także możliwość aktualizacji z wersji 51.0.1. Wersja 52 jest wydaniem ESR, a zatem o wydłużonym wsparciu, co ze względu na jedną z zaprezentowanych nowości, może się okazać problematyczne.
Na razie Mozilla nie wydała oficjalnego komunikatu o premierze Firefoksa 52, wiemy jednak, że wprowadza on obsługę WebAssembly, co ma przysłużyć się wzrostowi wydajności aplikacji webowych. Na najważniejszą nowość zapowiada się jednak porzucenie wszystkich wtyczek NPAPI, z wyjątkiem Flasha. Oznacza to, że Firefox nie będzie już obsługiwał apletów Silverlighta, Acrobata i – co najważniejsze – Javy.
A to stanowi wyzwanie w środowiskach korporacyjnych, gdzie wciąż wykorzystywane są aplety Javy, zaś Firefox w wydaniu ESR często jest domyślną przeglądarką stacji roboczych. Nie pojawiły się także żadne informacje, według których Mozilla będzie dostarczać korporacjom forka przeglądarki, oferującego obsługę Javy.
W nowej wersji użytkownik będzie także powiadamiany o braku szyfrowania protokołu HTTP, powiadomienia będą widoczne także w polach niezabezpieczonych formularzy. Pozostaje to w związku z wprowadzeniem specyfikacji Strict Secure Cookie, w której ciasteczka pobrane ze stron HTTPS nie będą mogły być zapisywane z atrybutem secure, co zapobiegnie pobieraniu dwóch takich samych ciasteczek z jednej domeny.
Kolejna nowość pojawiła się w mechanizmie synchronizacji danych pomiędzy instalacjami. Odtąd możliwe będzie także przesyłanie pomiędzy nimi pojedynczych otwartych kart, nie tylko całych sesji. Usprawniono także obsługę nietypowych układów klawiatury na Windowsie, zaś z Firefoksa obsługującego wiele procesów można odtąd korzystać także na urządzeniach z Windowsem i ekranami dotykowymi.
Firefox 52 porzuca wsparcie dla API Battery Status, co ma przyczynić się do większego bezpieczeństwa, gdyż utrudni identyfikację użytkownika. Drobne zmiany zaszły w menedżerze pobierania: na ikonie wyświetlone będą powiadomienia także o niepowodzeniu pobierania, a po jej kliknięciu zobaczymy 5, a nie 3, ostatnich pozycji.
Zmiany zaszły zatem głównie pod maską, co nie umniejsza ich znaczenia. Szczególnie odczuwalne konsekwencje, i to raczej na niekorzyść, będzie miało porzucenie NPAPI. Jeżeli jednak użytkownicy oczekują nowych funkcji, z których korzystać będą mogli na co dzień, to znajdą je jedynie w programie Test Pilot, gdzie ostatnie pojawiła się możliwość korzystania z izolowanych kontenerów. Najnowszy Firefox 52 ESR jest już w naszej bazie.