Firefox: jak zabezpieczyć dane logowania?
Dane logowania zapisane w Firefoxie warto odpowiednio zabezpieczyć, aby nie wpadły w niepowołane ręce. W tym poradniku pokażemy krok po kroku, jak ustawić hasło główne w przeglądarce, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przechowywanych loginów i haseł.
Zabezpieczanie danych logowania zapisanych w przeglądarce Firefox jest szczególnie ważne, jeśli m.in. korzystasz z współdzielonych urządzeń, na których inni mogą uzyskać dostęp do profilu użytkownika i zapisanych w nim haseł. Nawet na prywatnym komputerze warto zapewnić dodatkową warstwę ochrony, aby zapobiec potencjalnemu wyciekowi spowodowanemu przez nieautoryzowany dostęp innego użytkownika.
Firefox oferuje możliwość ustawienia hasła głównego, które pozwala chronić dostęp do zapisanych w jej obrębie haseł. To rozwiązanie jest bardzo proste, ale skutecznie zabezpiecza prywatne dane przed dostępem osób trzecich. W tym poradniku pokazujemy jak aktywować i gdzie znaleźć w Firefoksie odpowiednią funkcję ograniczającą dostęp do danych logowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zabezpieczyć dane logowania zapisane w Firefoksie?
Aby włączyć funkcję hasała głównego, które zablokuje dostęp do danych logowania, uruchom przeglądarkę Firefox. Następnie kliknij przycisk menu (trzy poziome kreseczki) ulokowany w prawym górnym rogu okna programu i wybierz opcję Hasła.
Otwórz menu Menedżera haseł (ikonka z trzema kropkami) w prawym górnym rogu okna i wybierz Opcje. Następnie zaznacz opcję Hasło główne i wprowadź dwukrotnie hasło dostępowe, które chronić będzie dostęp do zapisanych w przeglądarce danych logowania. Zatwierdź zmiany klikając przycisk OK.
Pamiętaj, że aby hasło było trudne do odgadnięcia powinno zawierać jak największą ilość znaków, duże i małe litery, cyfry oraz znaki niealfanumeryczne. Zapamiętaj zdefiniowane hasło. Jego utrata spowoduje brak dostępu do danych nim chronionych w przeglądarce Firefox na danym urządzeniu.
Gotowe. Od teraz dostęp do zapisanych w przeglądarce internetowej Firefox danych logowania wymagał będzie podania hasła głównego. Aby usunąć wspomniane zabezpieczenie wystarczy w konfiguracji odznaczyć opcję Hasło główne. Operacja ta wymaga poprawnego podania zdefiniowanego wcześniej hasła głównego.
Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl