Funkcje wycofane z Firefox Test Pilot – jak je przywrócić?
Przełomowy Firefox 57 coraz bliżej i z czasem coraz więcej funkcji testowych, dotychczas dostępnych tylko w ramach programu Test Pilot trafia do kolejnych etapów rozwoju wersji przeglądarki. Nowe funkcje pojawiają się jednak na różne sposoby: niektóre są bezpośrednio implementowane w kolejnych wydaniach programu, zaś inne udostępniane jako rozszerzenia.
18.09.2017 20:22
Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu informacje o trzech z nich: kontenerach, narzędziu do wykonywania zrzutów ekranu oraz Wayback Machine – rozszerzeniu zastępującym No More 404s znane z Test Pilot. Przybliżymy ich funkcjonalność oraz podpowiemy jak z nich korzystać, w efekcie wracając do funkcjonalności Firefoksa z wykorzystaniem funkcji niegdyś do znalezienia tylko w ramach Test Pilot.
Kontenery
Jednym z projektów, który pojawił się w Test Pilot i spotkał się od razu z ciepłym przyjęciem były kontenery. Umożliwiają one uruchamianie wybranych zestawów stron w izolowanych środowiskach pamięci podręcznej, co w efekcie pozwala nie tylko zaprowadzić porządek, ale także korzystać jednocześnie z kilku kont w wybranych serwisach w ramach jednego okna przeglądarki.
Choć kontenery prawie rok wcześniej dostępne były także w kanale Nightly, dopiero teraz ostatecznie udostępnione zostały na szerszą skalę – wprost z fazy testów trafiają do użytkowników jako rozszerzenie. Teraz wystarczy więc tylko pobrać dodatek, a po instalacji wskazać witryny, które mają się uruchamiać w ramach danego kontenera. Pozwoli to na przykład samodzielnie wybrać witryny związane z pracą zawodową i grupować je z innymi dotyczącymi tego samego. Każdy kontener to oddzielna nazwa, ikona oraz kolor.
Rozszerzenie już teraz tworzone jest oczywiście z myślą o Firefoksie 57, który obsłuży tylko WebExtensions. W tym momencie jednak, osoby zainteresowane instalacją rozszerzenia do Firefoksa 57 Nightly powinny skorzystać z osobnego instalatora – programiści udostępniają go na Githubie.
Page Shot
Wbudowane w przeglądarkę narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu nie wydaje się czymś nadzwyczajnym, ale istotnie i ta funkcjonalność jeszcze niedawno była elementem programu Test Pilot, gdzie występowała pod nazwą Page Shot. Tworzenie zrzutu aktywować można ikoną na pasku przeglądarki, później kontynuując operację myszą, przy pomocy której zaznaczymy interesujący nas obszar strony. Zapisane grafiki można następnie wygodnie udostępniać w sieciach społecznościowych..
Ostatecznie funkcja trafiła do Firefoksa wraz z wersją 55 w ubiegłym miesiącu. Na tym etapie powinna być już dostępna dla wszystkich, ale w razie potrzeby widoczność nowego narzędzia można uaktywnić zmieniając na false dwie opcje w ramach zaawansowanych ustawień eksperymentalnych about:config:
extensions.screenshots.system-disabledextensions.screenshots.disabled
Wayback Machine
Przeglądając zasoby Internetu z różnych przyczyn może się zdarzyć, iż odwiedzając dobrze znany nam adres w Sieci napotkamy na błąd 404. Wayback Machine to rozszerzenie, którego zadaniem jest wyeliminowanie przykrych konsekwencji takiej usterki: zamiast pustej strony z informacją o błędzie, na ekranie automatycznie załadowana zostanie kopia zapasowa strony, którą zapisano wcześniej.
W tym przypadku obsługa nie wymaga żadnego większego zaangażowania. Instalujemy dodatek, a później swobodnie przeglądamy Internet – gdy napotkamy na usterkę, propozycja pobrania kopii witryny z archiwum zostanie zaproponowana automatycznie: w wielu wypadkach w końcu lepsze to, niż brak jakiejkolwiek treści. Dodatkiem jest tutaj możliwość samodzielnego dodawania kopii witryn do bazy.
Naturalnie również to rozszerzenie stworzone zostało już z myślą o Firefoksie 57 i jego obsłudze WebExtensions. W tym przypadku jednak, do korzystania z tego samego pliku zapraszani są również już dzisiejsi użytkownicy Firefoksa 57 Nightly.