Google aktualizuje AMP: przyspieszone strony mobilne jeszcze szybsze dzięki optymalizacji zdjęć
Google Accelerated Mobile Pages, czyli przyśpieszone strony mobilne, to rozwijany od nieco ponad roku projekt, którego zadaniem jest szeroko rozumiana optymalizacja mobilnych wersji stron internetowych. Cel jest jasny – minimalizacja transferu danych i skupienie się na szybkości ładowania witryn, podczas przeglądania ich na smartfonach i tabletach.
Technologia już teraz wykorzystywana jest przez wiele znanych serwisów, w tym choćby Twittera, Pinterest, WordPressa czy LinkedIn, ale jej najnowsza aktualizacja może tylko przyczynić się do dalszej popularyzacji. Google postanowiło udostępnić nowe narzędzie nazwane AMP-Lite, którego zadaniem jest przede wszystkim kompresja zdjęć.
Taki kierunek działań uzasadniony został badaniami, z których wynika, iż ponad 60% czasu oczekiwania na załadowanie mobilnej witryny zajmuje ładowanie grafik. Google postanowiło więc wyjść naprzeciw temu problemowi, optymalizując obrazki, gdzie priorytetem jest szybkość ładowania strony. Skuteczność działania prezentują dwie poniższe grafiki:
Choć przy pełnym powiększeniu można łatwo zauważyć stratność takiej kompresji, to jednak zysk czasowy podczas przeglądania stron ze zoptymalizowanymi grafikami będzie bardzo zauważalny. Powyższy przykład to ponad 2 razy mniejszy rozmiar pliku od oryginału, ale w niektórych przypadkach zysk może być nawet dziesięciokrotny.
Kompresja obrazków przebiega natomiast w czterech głównych krokach. Fotografia w pierwszej kolejności pozbawiana jest metadanych, następnie konwertowana do formatów bardziej sprzyjających wyświetlaniu na urządzeniach mobilnych, dodawane jest narzędzie srcset, by zwiększyć responsywność, a wreszcie usuwane są mniej widoczne fragmenty zdjęć, niemożliwe do wychwycenia gołym okiem.
Nowością jest natomiast połączenie z usługą AMP-Cache, której zadaniem jest analiza lokalizacji geograficznej użytkownika i połączenie go z takimi źródłami podczas ładowania strony, by opóźnienia wynikające z odległości od serwerów były jak najmniejsze.
AMP-Lite wprowadza również optymalizację w zakresie ładowania czcionek. Wszystko to przekłada się na znaczne przyśpieszenie podczas przeglądania stron na urządzeniach mobilnych – według twórców sięgające nawet 45% względem wersji sprzed aktualizacji. Google rozpoczęło wprowadzanie zmian w AMP od krajów, gdzie mamy do czynienia z wolniejszą infrastrukturą i zapotrzebowanie na tego rodzaju optymalizację jest większe. Zaktualizowana wersja dostępna jest już Malezji i Wietnamie, choć oczywiście wkrótce trafi również do innych krajów.
Równolegle do informacji o nowościach w Google AMP, firma poinformowała również o rozszerzeniu usług Google+ o technologię RAISR (Rapid and Accurate Super-Resolution). Jej zadaniem jest szybkie skalowanie obrazów w portalu, w oparciu o sztuczną inteligencję. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce będziemy mogli spodziewać się jej integracji ze wspomnianym AMP-Lite, co w efekcie powinno znacznie przyśpieszyć ładowanie stron związanych z Google+.