Google i Apple biorą na celownik ponad 400 aplikacji. W tle problem prywatności
Google i Apple rozszerzają politykę ochrony prywatności swoich użytkowników i teraz zakazują rozwiązań udostępniających dane o lokalizacji. Deweloperzy mają maksymalnie dwa tygodnie na usunięcie kodu X-Mode ze swoich aplikacji.
12.12.2020 13:45
X-Mode to firma, której kod może znajdować się w niektórych aplikacjach dostępnych w AppStore oraz Sklepie Google Play. Jego zadaniem jest śledzenie i przesyłanie dalej informacji o lokalizacji danego użytkownika, ale Google i Apple chcą ukrócić tę praktykę. Obie firmy zagroziły, że jeśli deweloperzy nie usuną niniejszego kodu ze swoich programów, to ryzykują, że zostaną one usunięte ze sklepów.
[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10157964784595686]
Kontrowersyjny kod, znany jako SDK i udostępniany deweloperom przez X-Mode, śledzi lokalizację użytkowników, a następnie wysyła te dane do X-Mode. Dane te są następnie sprzedawane firmom trzecim, a X-Mode Social wypłaca honorarium deweloperowi aplikacji. Zgodnie z informacjami zebranymi przez The Verge, kod SDK jest zaimplementowany w ponad 400 aplikacjach. Większość z nich to programy kierowane do muzułmanów, jak np. aplikacja przypominająca o modlitwie oraz aplikacje randkowe.
Apple daje programistom dwa tygodnie na usunięcie pakietu SDK z ich aplikacji. Google z kolei daje im na to tydzień, ale istnieje możliwość ubiegania się o przedłużenie do 30 dni. O ile praktyka zbierania danych na temat lokalizacji użytkowników nie jest niczym nowym, to w przypadku X-Mode temat ten wzbudził kontrowersje. Jak wynika z raportu Motherboard, firma sprzedawała dane również amerykańskiej armii.
Instytucje rządowe nie kryją się z tym, że kupują dane o lokalizacji obywateli, jednak zwykle robią to ze pośrednictwem, od firm, które agregują dane z różnych źródeł. W tym przypadku dane były pozyskiwane bezpośrednio z aplikacji. Warto więc zawsze się zastanowić przed wyrażeniem zgody, czy aplikacja, która prosi nas o możliwość zbierania danych na temat naszej lokalizacji, faktycznie ich potrzebuje.
W niektórych sytuacjach może jednak być to trudne do uniknięcia (jak np. przy korzystaniu z aplikacji randkowych). Jednak Apple i Google zapowiedziały, że przyjrzą się bliżej tego typu sytuacjom. Nie jest to zresztą pierwszy raz, kiedy giganci interweniują w celu zapewnienia lepszej ochrony prywatności użytkownikom. Ostatnio wspominaliśmy m.in. o nadchodzących zmianach w systemie iOS, które mają zapewnić jasne komunikaty o telemetrii w aplikacjach.