Google otwiera się na deweloperów Chromecasta i wydaje Cast SDK
Dobre wieści napłynęły do wszystkich użytkowników i entuzjastów Chromecasta. Google, które jest producentem tego nietypowego urządzenia, postanowiło oddać w ręce deweloperów Cast SDK, zestaw narzędzi, dzięki którym możliwe jest tworzenie oprogramowania kompatybilnego z Chromecastem.
Zgodnie z zapowiedziami pochodzącymi z bloga kalifornijskiej firmy, SDK powinno być włączone do wersji 4.2 Serwisów Google Play. Dodatkowo urządzenie zostało wzbogacone o możliwość strumieniowania MPEG-DASH, SmoothStreaming oraz HTTP Live Streaming (HLS).
Chromecast jest narzędziem do strumieniowania obrazu, które swoim wyglądem nie odbiega od znanych niemal wszystkim pendrive'ów. Nie jest jednak nośnikiem pamięci flash, lecz czymś, co po podłączeniu do telewizora lub monitora wyświetli obraz przesyłany przez przeglądarkę Chrome, z YouTube lub innych kompatybilnych aplikacji. Za jego pomocą możliwe jest np. oglądanie ulubionych filmów ze wspomnianego serwisu na telewizorze w rozdzielczości Full HD. Jedynym wymogiem odbiornika jest posiadanie złącza HDMI, z którego korzysta Chromecast.
Oprogramowanie wspierające przesyłanie strumieniowe do Chromecasta jest oficjalnie dostępne na mobilnych systemach Android i iOS oraz systemie Windows, Chrome OS oraz OS X. Co ważne, do procesu przesyłania wykorzystywana jest chmura obliczeniowa, przez co użytkownicy mogą swobodnie korzystać ze smartfona, lub wyłączyć ekran urządzenia, aby oszczędzać baterię. Smartfon jest wykorzystywany jako urządzenie sterujące i za jego pomocą wybiera się materiały, które mają być wyświetlane na ekranie przez Chromecasta. Urządzenia z tej samej sieci Wi-Fi są ze sobą zsynchronizowane, przez co możliwym jest rozpoczęcie pracy na komputerze osobistym i późniejsze sterowanie odtwarzaniem za pomocą telefonu, pełniącego wówczas rolę pilota do telewizora.
Ciekawostką jest spór o to, w jaki system operacyjny wyposażono Chromecasta. Na konferencji prasowej, na której zaprezentowano urządzenie, Hugo Barra stwierdził, że Chromecast wykorzystuje „uproszczony Google Chrome OS”. Dość szybko zostało to jednak obalone przez grupę hakerów, którzy uznali system, na jakim działa Chromecast za zmodyfikowaną wersję Androida, podobną do tej wykorzystywanej w telewizorach Smart TV.
Chromecast jest idealnym urządzeniem do oglądania filmów z YouTube'a, Netflixa (o ile jest dostępny w danym kraju) lub przesyłania aktualnie wyświetlanego obrazu z przeglądarki Chrome. Jego bezpośrednim poprzednikiem był Nexus Q, który okazał się jednak sporym nieporozumieniem. Cena urządzenia za Oceanem to 35 dolarów, czyli ok. 100 zł. W pakiecie dostaje się również trzymiesięczną subskrypcję do serwisu Netflix. Chromecasta można nabyć również od polskich sprzedawców, jego cena waha się wówczas od 188 do 255 zł.