Google uruchomił FOP API. Przyda się w każdej nawigacji na Androida
Google wdrożył do Androida nowe API: Fused Orientation Provider. To element usług Google Play, który może zostać wykorzystany przez twórców aplikacji, by skutecznie, szybko i z dużą dokładnością określić orientację telefonu. W praktyce przyda się to m.in. w każdej nawigacji GPS.
10.03.2024 | aktual.: 10.03.2024 15:20
Google poinformował na blogu dla deweloperów o uruchomieniu API FOP, które ma się przydać wszystkim programistom narzekającym na problematyczną obsługę informacji z czujników w Androidzie, by określać położenie telefonu. Nowe API ma działać konsekwentnie, bazując na informacjach z czujników przyspieszenia, żyroskopu oraz magnetometru. Cechą szczególną ma być także duża szybkość działania.
Google podaje przy okazji, że z FOP API korzystają już też Mapy Google w najnowszym wydaniu. Dla użytkowników oznacza to sprawniejsze określanie położenia telefonu z włączoną nawigacją - w ostatniej aktualizacji poprawiono bowiem zwłaszcza wpływ odczytów z magnetometru. W kontekście innych aplikacji zastosowanie FOP ma zagwarantować programistom łatwiejsze uzyskiwanie informacji o położeniu urządzenia i to bez względu na zastosowane w nim czujniki z różnymi zegarami i opóźnieniami.
Do korzystania z FOP API nie są konieczne żadne dodatkowe uprawnienia dla aplikacji, toteż użytkownicy nie muszą skupiać się na nadawaniu dodatkowych dostępów. Programiści mogą korzystać z FOP API w aplikacjach dla Androida 5.0 i nowszych - w praktyce więc dla znakomitej większości sprzętów, jakie są dzisiaj w użyciu. Domyślnie częstotliwość uzyskiwania informacji z sensorów ograniczona jest do 200 Hz w urządzeniach korzystających z Androida z API poziomu 31 lub wyższego.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl