Google wprowadza zmiany w wyszukiwarce. Algorytm będzie wyróżniać oryginalne źródła
Najpopularniejszy serwis internetowy wprowadza z pozoru niewielką, a jednak ogromną zmianę. Algorytmy wyszukiwania stale przechodzą modernizacje, ale tym razem to coś naprawdę dużego. Google idzie na wojnę z fake newsami.
Google zmieni ranking wyszukiwarki tak, aby materiały dziennikarskie były prezentowane najwyżej. Media pracują na tyle dynamicznie, że często oryginalny artykuł na dany temat nie zawsze pozostaje w centrum uwagi na długo. Zdarza się tak, że zostaje przykryty masą omówień lub artykułów uzupełniających publikację. Tym samym użytkownik niekoniecznie jest w stanie wyłapać oryginalny kontekst artykułu. I często tak powstają "fake newsy".
Do tej pory było tak, że Google wyświetlał publikacje najświeższe lub zawierające najwięcej informacji na dany temat. Od teraz ma się to zmienić. Artykuły źródłowe, oryginalne, pozostaną dłużej w dobrze widocznej pozycji. Ta widoczność pozwoli użytkownikom zobaczyć oryginalny materiał, obok możliwości przejrzenia także nowszych artykułów na dany temat.
Jak czytamy w komunikacie Google'a: "Nie ma bezwzględnej definicji materiału źródłowego, ani nie ma niepodważalnego standardu ustalania oryginalności danego artykułu. Dla różnych redakcji i wydawców w różnych momentach mogą to być zupełnie różne rzeczy. Dlatego też nasze działania i praca nad zrozumieniem “cyklu życia” tematu będą stale ewoluować."
Google wykorzystuje algorytmy do przeglądania treści znajdujących się w sieci oraz porządkowania ich tak, aby użytkownik mógł odebrać je w jak najlepszy sposób. Korzystają one z setek różnych zasad, które stale są aktualizowane i ulepszane. Ale to nie wszystko. Aby doprowadzić do perfekcji swoje narzędzia, Google zatrudniło na całym świecie 10 tysięcy testerów.
Zobacz też: Google: miliony smartfonów zagrożonych. Aplikacje mogą naliczać dodatkowe opłatyIch zadaniem jest ocenianie i weryfikowanie pracy algorytmu. Za pomocą ich opinii nie zmieni się bezpośrednio ranking wyświetlanych artykułów, ale za to pomogą ulepszać i rozwijać algorytmy. Wszelkie zasady, wedle których testerzy będą działać, dostępne są w poście na blogu Google'a..