Huawei w USA: sprzęt chińskiej marki trafi do utylizacji
Taką decyzję, wynikiem głosowania 5:0, podjęła Federalna Komisja Łączności USA (FCC). Dotyczy zarówno sprzętu Huaweia, jak i ZTE.
Mając na uwadze amerykańską narrację, wedle której chińskie firmy Huawei i ZTE stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, trudno było oczekiwać jakiegokolwiek innego werdyktu. Niemniej trzeba podkreślić, że o ile dotąd przede wszystkim teoretyzowano, przynajmniej w sferze infrastrukturalnej, o tyle teraz USA istotnie biorą się do działania. A zasada lex retro non agit (z łac. prawo nie działa wstecz) nie obowiązuje.
Jak zadecydowała FCC, sprzęt sieciowy Huaweia oraz ZTE ma kompletnie zniknąć z infrastruktury. Dostawcy sieciowi otrzymują nakaz jego demontażu i natychmiastowej utylizacji.
Podstawę prawną wydanego rozporządzenia stanowi Ustawa o Bezpiecznych i Zaufanych Sieciach Komunikacyjnych z 2019 r., która efektywnie weszła w życie w marcu br., ale, jak nietrudno się domyślić, kampanią objęty jest także sprzęt wdrożony przed tą datą. Słowem, wszystkie komponenty sieciowe Huaweia i ZTE znajdujące się na terenie Stanów Zjednoczonych.
Dla mniejszych przedsiębiorców, których nie stać na częste rotowanie infrastrukturą, ma powstać specjalny fundusz zapomogowy. Kongres szacuje, że pochłonie on co najmniej 1,6 mld dol., ale na razie akurat w tej sprawie brakuje dalszych szczegółów.
Warto podkreślić, że dla FCC jest to niejako drugi krok w walce z Huaweiem i ZTE. Już w 2019 r. komisja zakazała kupowania sprzętu rzeczonych marek z rządowych dotacji.
W miniony czwartek odrzucono podanie Huaweia o audyt bezpieczeństwa, a tymczasem FCC odgraża się, że weźmie pod lupę i usunie z amerykańskiego rynku także China Telecom.