iPhone 6 już 9 września – a nowy iOS 8 powinien na tę premierę zdążyć
O nowym iPhonie 6 wiemy tylko jedną rzecz na pewno: Appleprzedstawi najnowszą wersję telefonu z Jabłkiem już 9 września.Cała reszta to tylko plotki – nie wiemy więc, ile będziewariantów iPhone'a 6, nie wiemy, jakie będą faktyczne możliwościnowego procesora A8, ani też jaką rozdzielczością ekranu będziesię mogło Cupertino pochwalić. Znacznie więcej wiemy za to onowym systemie operacyjnym iPhone'a. Kolejne upubliczniane wersjebeta iOS-a pokazują, że radykalnych zmian nie ma się tu cospodziewać – to po prostu ewolucja iOS-a 7.
Pierwszy raz publicznie iOS 8 został pokazany w czerwcu, podczasapple'owej Worldwide Developers Conference. Od tamtych czasówregularnie pojawiają się kolejne wersje beta, wprowadzająceulepszenia przede wszystkim w tym, co najbardziej interesujeużytkowników, czyli w interfejsie i aplikacjach. Nowa aplikacjafotograficzna, znacząco ulepszone Centrum Powiadomień (pozwalającewreszcie na edycję widżetów), łatwe wysyłanie wiadomości audioi wideo, czy możliwość współdzielenia między członkami rodzinyzakupionego oprogramowania, muzyki i książek wzbudziły od początkuspore uznanie komentatorów. Naprawdę znaczącymi nowościami iOS-a8 są jednak HealthKit – usługa pozwalająca na budowanieoprogramowania komunikującego się z osprzętem medycznym orazContinuity, czyli mechanizm współdzielenia dokumentów, wiadomoście-mail czy witryn WWW po Wi-Fi między urządzeniami z iOS-em 8 iMakami działającymi pod kontrolą nowego OS-a X Yosemite.
Przedstawiona w tym tygodniu przez Apple piąta beta iOS-a 8 niejest raczej ostatnią, ale widać, że do wersji finalnej jest jużblisko. Najbardziej interesującą zmianą jest wprowadzenie doHealthKitu obsługi urządzeń spirometrycznych, czyli mierzącychprzepływy powietrza w płucach i oskrzelach, by określić rezerwywentylacyjne układu oddechowego. To znakomita wiadomość dla osóbchorych np. na astmę czy zwłóknienie płuc. Sama aplikacja Healthotrzymała nową opcję wyświetlania identyfikatora medycznego naekranie blokady i możliwość eksportowania zgromadzonych danych,zaś do panelu ustawień prywatności dodano też ustawienia„zdrowotne”.
Wśród pozostałych wartych uwagi zmian warto wymienić nowąfunkcję SMS Relay, która jeszcze bardziej zwiększy integracjęmiędzy urządzeniami Apple'a – będzie można teraz wykorzystaćiPada czy Macbooka do odbierania, wysyłania i przeglądania SMS-ówpo protokole iMessage. Dodano też nowe ustawienia dla bibliotekiiCloud Photo, pozwalające na optymalizację rozmiarów zdjęć lubzachowanie ich w formie oryginalnej.
Pozostałe zmiany są już raczej kosmetyczne, to nowy wyglądniektórych ikon, szybsze wywoływanie wyszukiwarki Spotlight czyinformacje o ostatniej synchronizacji z chmurą w aplikacji Photos. Wkolejnej becie już większych modyfikacji nie ma się co spodziewać,więc być może Cupertino zdąży połączyć premierę nowegoiPhone'a z premierą nowego iOS-a. Do tej pory bowiem panowałoprzekonanie, że iOS 8 pojawi się pod koniec września. Wprowadzaniena rynek nowego flagowego telefonu ze starszą wersją systemuoperacyjnego, tylko po to, by jego użytkownicy po kilku tygodniachmusieli system aktualizować, nie wydaje się jednak mieć zbytdużego sensu.
Warto przypomnieć, że iPhone 6 będzie pierwszym telefonemApple'a zbudowanym bez udziału Samsunga. Producentem zapowiadającegosię na najbardziej wydajny z mobilnych procesorów w architekturzeARM układu A8 jest tajwańskiTSMC. Ta zmiana pozwoliła Apple nie tylko na uniezależnieniesię od swojego największego konkurenta na rynku mobilnym, ale teżskorzystanie z procesu technologicznego 20 nm w produkcji czipu, cosamo w sobie powinno pozwolić na zmniejszenie zużycia energii oprzynajmniej 20%.