Jak odinstalować Windows 10 i wrócić do poprzedniego systemu?
Po wczorajszej premierze Windows 10 wielu użytkowników zdecydowało się na wykonanie bezpłatnej aktualizacji. Niestety nie każdy jest z nowości zadowolony – niedoróbek nie brakuje, trzeba jeszcze przynajmniej kilku tygodni, aby system został poprawiony. Na szczęście przez pewien ograniczony czas możemy powrócić do wcześniejszej wersji bez utraty danych.
30.07.2015 | aktual.: 22.05.2018 11:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trzeba przyznać, że tym razem Microsoft się postarał i przygotował prosty w obsłudze mechanizm. Poradzi sobie z nim nawet komputerowy laik. Jeżeli przeprowadziliśmy aktualizację, ale Windows 10 nam się z jakichś powodów nie spodobał, powinniśmy udać się do nowego panelu ustawień. Następnie przechodzimy do zakładki Aktualizacje i zabezpieczenia, a potem z menu po lewej stronie wybieramy pozycję Odzyskiwanie. To właśnie tutaj znajdziemy poszukiwaną opcję – oprócz funkcji resetowania komputera do stanu początkowego i uruchamiania w trybie zaawansowanym, widoczna będzie opcja przywracania wcześniejszego systemu operacyjnego. Jeżeli dokonaliśmy czystej instalacji z obrazu ISO i w jej trakcie sformatowaliśmy znajdujące się na dysku partycje, opcja ta nie będzie dostępna.
W naszym przypadku wystarczyło wybrać opcję Wróć do systemu Windows 7. System zapyta się o powody naszej decyzji (ankieta nie jest obowiązkowa, niemniej warto poinformować korporację, w czym leży problem), a po potwierdzeniu rozpocznie procedurę przywracania starszej wersji. Oczywiście zalecane jest, aby przed operacją wykonać kopię zapasową wszystkich istotnych plików i ustawień. Teoretycznie proces jest bezpieczny, niemniej nigdy nie wiadomo, czy tak naprawdę nie napotkamy nieprzewidzianych trudności. Oczywiście zupełnie przepadają zmiany w konfiguracji, jakie wykonaliśmy podczas pracy na Windows 10. Poza tym może być także konieczne ponowne zainstalowanie niektórych programów. Samo przywracanie jest natomiast znacznie szybsze niż aktualizacja – podczas naszego testu trwało niecałe pięć minut, po których zobaczyliśmy pulpit Windows 7 i z ulgą odetchnęliśmy.
Warto pamiętać, że możliwość powrotu jest w pewien sposób ograniczona – mamy na to maksymalnie 30 dni, po tym okresie pliki starszej wersji zostaną automatycznie usunięte, a nam pozostanie ręczna instalacja starszego systemu, lub przywracanie ustawień fabrycznych przy użyciu np. mechanizmów udostępnianych przez producenta sprzętu. Zwróćmy również uwagę na coś jeszcze. Po aktualizacji znajdziemy na dysku spory katalog Windows.old zajmujący nawet kilkanaście gigabajtów. Nie możemy go usuwać, w przeciwnym razie powrót do starszego systemu stanie się niemożliwy.