Jak wyłączyć OneDrive w Windowsie 10, zachowując konto Microsoft
Konieczność korzystania z wielu urządzeń sprawia dziś, że nie sposób wyobrazić sobie pracy bez możliwości łatwego współdzielenia danych. Z pomocą przychodzą tutaj takie usługi, jak Dysk Google, OneDrive czy Dropbox. Użytkownicy Windowsa 10 już po pierwszym uruchomieniu swojego komputera zauważą, że system posiada zsynchronizowany folder OneDrive’a.
Korzystanie z serwerów Microsoftu może być jednak dla wielu mniej atrakcyjne, niż choćby usługa Mega, gdzie użytkownik otrzymuje aż 50 GB miejsca na swoje pliki. Integracja OneDrive’a z Windowsem jest możliwa jedynie, gdy do logowania w systemie wykorzystywane jest konto Microsoftu. W tym poradniku zaprezentujemy prosty sposób na wyłączenie usługi OneDrive bez odłączania od Windowsa swojego konta w domenie Outlook.
Edytor lokalnych zasad grupy
W komfortowej sytuacji są użytkownicy Windowsa 10 w wersji Pro i wyższych, a to za sprawą dostępności tam narzędzia Edytor lokalnych zasad grupy. Dzięki niemu można łatwo całkowicie zablokować możliwość wykorzystywania OneDrive’a do przechowywania plików. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wykorzystania Edytora, OneDrive zostanie wyłączony dla wszystkich użytkowników, którzy posiadają konta na danej instalacji Windowsa 10.
Aby uruchomić Edytor lokalnych zasad grupy, wystarczy uruchomić Menu Start i wpisać tam gpedit.msc, a następnie kliknąć jedyną dostępną pozycję. W oknie Edytora należy przejść w panelu nawigacyjnym po lewej stronie do lokalizacji Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > OneDrive. Jedynym dostępnym tam składnikiem będzie Nie zezwalaj na używanie usługi OneDrive na porzeby przechowywania plików. Wystarczy kliknąć na niego dwukrotnie, a w nowym oknie wybrać Włączone i zatwierdzić decyzję kliknięciem przycisku Zastosuj. Wystarczy teraz uruchomić komputer ponownie, aby folder OneDrive’a zniknął z Eksploratora a wszelkie próby ponownego uruchomienia obsługi kończyły się niepowodzeniem.
Odłączenie komputera od OneDrive’a
W wersji Home Windowsa 10 Edytor lokalnych zasad grupy nie jest jednak dostępny, co nie oznacza, że jego użytkownicy są skazani na usługę cyberschowka Microsoftu. Aby wyłączyć synchronizację bez konieczności rozłączania systemu z kontem Microsoftu konieczne jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę OneDrive’a w tacce systemowej na pasku zadań. W wyświetlonym panelu należy kliknąć ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu.
Wyświetlone zostaną wówczas ustawienia OneDrive’a. Na karcie Konto, w pierwszej sekcji, zatytułowanej OneDrive, znaleźć można informacje o połączonym koncie. Znajduje się tam także pozycja Odłącz ten komputer PC. Wystarczy ją kliknąć, a następnie potwierdzić swoją decyzję, by synchronizacja została wyłączona. Ta metoda, w odróżnieniu od wykorzystania Edytora, wymaga jednak dodatkowych działań: po OneDrivie trzeba zwyczajnie posprzątać.
Kopie przechowywanych na OneDrivie plików zostaną bowiem pobrane na dysk i będą dostępne jako zwyczajne pliki lokalne. Dostęp do nich nie jest już jednak możliwy jak dotychczas, w bocznym menu Eksploratora. Znajduje się on jednak w dotychczasowej lokalizacji: domyślnie na partycji systemowej, w folderze Użytkownicy. Stamtąd pliki można rozlokować w wygodnych dla siebie lokalizacjach, a folder usunąć. Odinstalować można także samego OneDrive’a. Aby tego dokonać, wystarczy przejść do Ustawień, do podkategorii System. W menu Aplikacje i funkcje należy odszukać OneDrive’a i kliknąć przycisk Odinstaluj.