Jak zrobić screena / zrzut ekranu w Windows 10. Przegląd najlepszych sposobów
Jak zrobić screenshot w systemie Windows 10? Przeważnie odpowiedź na to pytanie brzmi: wcisnąć klawisz "PrintScreen", otworzyć Painta, wkleić zawartość schowka i zapisać w wybranym formacie. Jest to rozwiązanie znane od lat i skuteczne, ale niewątpliwie nie najwygodniejsze. Oto zbiór innych, często zdecydowanie szybszych metod wykonania zrzutu ekranu.
Windows + PrintScreen (+ Alt)
Kombinacja klawiszy "Windows + PrintScreen" pozwala przechwycić całą zawartość ekranu, podobnie jak sam "PrintScreen". Tyle że dodatkowo zapisuje zrzut w formacie PNG w domyślnym folderze z obrazami: C:\Users[Nazwa użytkownika]\Pictures\Screenshots.
Jeśli dodatkowo wciśniecie "Alt", to zapisane zostanie wyłącznie okno aktywnej aplikacji, a nie cały widok ekranu. Same "PrintScreen + Alt" kopiują zrzut okna aplikacji do schowka.
Na wybranych tabletach działa też kombinacja "Windows + Volume down"
Windows + Shift + S
Wciśnięcie kombinacji "Windows + Shift + S" wywołuje panel zrzutu ekranu, trochę podobny do tego ze współczesnych wydań systemu macOS. Na ekranie pojawia się nakładka, która pozwala wyciąć wybrany fragment obrazu, lub zapisać całość. Efekt prac zostaje skopiowany do schowka, niemniej klikając na wyskakujące powiadomienie można od razu otworzyć prosty edytor. I albo szybko zapisać lub udostępnić screen, albo uprzednio nanieść na niego jeszcze jakieś notatki.
Narzędzie Wycinanie
Narzędzie Wycinanie, znajdujące się w menu Start pośród "Akcesoriów systemu", powinniście znać z zamierzchłych czasów Windowsa Vista. Obecnie jest powoli zastępowane przez Wycinek i szkic, czyli aplet wywoływany skrótem "Windows + Shift + S". Niemniej, gdyby ktoś miał takie życzenie, to w kwietniu 2019 r. cały czas może z klasyka korzystać. Choć jest niezbyt ergonomiczny.
Wymaga uruchomienia dodatkowego programu, a potem – ręcznego zapisania lub skopiowania do schowka wykonanego zrzutu. Próba edycji wywołuje kolejny software – Paint 3D.
Skrypt PowerShell
Dla osób, które z jakiegoś powodu nie lubią rozwiązań zbyt oczywistych, jest jeszcze jedna metoda. Mianowicie przygotowany przez Microsoft skrypt do interpretera poleceń PowerShell. Można go pobrać z Technetu. Pozwala przechwycić zarówno cały ekran, jak i tylko aktywne okno, w zależności od konfiguracji. Dokładne opisy wszystkich parametrów znajdują się wewnątrz skryptu.
Oczywiście do tego dochodzą także liczne rozwiązania firm trzecich. Znajdziecie je, wraz z opisami, w naszej bazie oprogramowania. Część umożliwia przy okazji nagrywanie krótkich filmików.