Jeff Bezos zhakowany przez konto saudyjskiego księcia. Wystarczyła wiadomość na WhatsApp

Najbogatszy człowiek świata padł ofiarą ataku hakerskiego. W 2018 roku otrzymał wiadomość wysłaną przez komunikator WhatsApp, która zawierała złośliwy plik. Okazuje się, że została wysłana z konta księcia Arabii Saudyjskiej, Mohammeda bin Salmana.

Jeff Bezos ofiarą ataku hakerskiego / Źródło: PAWAN SHARMA/AFP/East News
Jeff Bezos ofiarą ataku hakerskiego / Źródło: PAWAN SHARMA/AFP/East News
Arkadiusz Stando

22.01.2020 | aktual.: 27.01.2020 11:32

Mogłoby się wydawać, że człowiek wielu talentów, jakim jest Jeff Bezos nie może paść ofiarą prostego ataku. A tymczasem stało się. Według informacji podawanych przez serwis The Guardian, zainfekowany plik trafił na telefon Bezosa. Prawdopodobnie w ataku wykorzystano lukę, wykrytą w zeszłym roku przez specjalistów bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Software Technologies.

Najbogatszy człowiek świata zhakowany – jak do tego w ogóle doszło?

– Używanie popularnych aplikacji społecznościowych do infekowania ludzi za pomocą złośliwego oprogramowania to trend, który przewidywaliśmy i o którym ostrzegaliśmy od ponad roku. Jak wskazaliśmy w naszych badaniach dotyczących WhatsAppa z grudnia ubiegłego roku oraz w analizach aplikacji prowadzonych od sierpnia 2018 r., złośliwe linki mogły zostać wysłane dzięki niektórym lukom istniejącym w platformie (dopóki nie zostały załatane po naszej współpracy z Facebookiem) – komentuje Oded Vanunu, szef działu podatności produktów w Check Point.

Za atak ma odpowiadać książę Arabii Saudyjskiej, lub ktoś, kto przejął kontrolę nad jego kontem WhatsApp. Według analizy kryminalistycznej, do włamania doszło, gdy Bezos otrzymał plik wideo w wiadomości od Mohammeda bin Salmana. Ale właściciel Amazonu raczej wiele na tym nie stracił. A przynajmniej nadal znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych ludzi świata.

– Hakerzy są skłonni zapłacić coraz większe kwoty za podatności wykrywane w tak popularnych platformach (które przecież przechowują dane miliardów ludzi na całym świecie), a exploity takich błędów mogą służyć jako bardzo skuteczna broń cybernetyczna. Kompleksowe bezpieczeństwo cybernetyczne wymaga wyznaczonych rozwiązań dla wszystkich obecnych i przyszłych platform cyfrowych, a im bardziej powszechne się stają, tym trudniejsze jest to zadanie – dodaje specjalista Check Pointa

WhatsApp jest dostępny do pobrania z naszego katalogu.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (33)