Kasowniki nowego systemu biletowego we Wrocławiu zawiesisz przez Google Pay
System płatności GooglePay pozwala użytkownikom wykorzystać do płatności kartępowiązaną ze sklepem Google Play. Za pomocą aplikacjimobilnej na telefonie z modułem NFC można płacić zbliżeniowo,wszędzie tam, gdzie dostępne są terminale płatnicze… w tymtakże w nowychkasownikach wrocławskiej komunikacji miejskiej. W teorii można.Okazuje się, że Google Pay jest w tym wypadku nie tyle systemempłatności, co narzędziem do testów penetracyjnych.
09.03.2018 | aktual.: 10.03.2018 07:52
Użytkownik Wykopu @audiokoks jako pierwszy zauważyłosobliwą właściwość nowych kasowników. Próbując zapłacić zakupiony bilet aplikacją Google Pay otrzymał na ekranie smartfonakomunikat o niepowodzeniu procesu. Nic strasznego, chyba żespojrzymy na ekran kasownika. Aplikacja do sprzedaży biletówzawiesza się, a za nią idzie system operacyjny.
Potwierdziło się, że kasowniki działają na bazie Raspberry Pi– widać jak uruchamia się ich system Raspbian (skompilowana na Pispecjalna wersja Debiana), a następnie dochodzi do logowaniaużytkownika emreader i uruchomienia aplikacji klienckiej. Proces tenzajmuje około 3 minut – i kończy się źle, aplikacja zgłaszakasownik jako zablokowany.
Audiokoks zgłosił problem Mennicy Polskiej, operatorowi systemubiletowego. Odezwali się, a nawet poprosili o więcej szczegółów,by zreplikować błąd. Może on być trudny do wychwycenia, ponieważjak zgłaszają niektórzy wykopowicze, w niektórych wypadkachpłatność przez Google Pay może się udać. Tymczasem za pomocąswojego smartfonu audiokoks zdołał zablokować cztery kasowniki.
Co robić, jeśli kasownik zostanie zawieszony przez aplikację?Właściwie to nic. Niedziałający kasownik oznacza, że pasażermoże w praktyce jechać za darmo. Jeśli dojdzie do kontroli,wówczas wystawione zostanie wezwanie do zapłacenia należnościprzewozowej, czyli normalnej ceny biletu, w ciągu 7 dni (podstawaprawna: regulamin przewozu osób i bagażu środkami transportuzbiorowego MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu, rozdział II, ustęp 3,punkt 4c).