Kaspersky mistrzowsko ograł copyright trolla – kara zamiast zadośćuczynienia
We wrześniu 2016 roku Kaspersky Lab zostało oskarżone o naruszenie prawa patentowego. Pochodzący ze wschodniej części Teksasu rzekomy posiadacz praw zażądał pieniężnego zadośćuczynienia. Wczoraj Jewgienij Kaspersky opublikował na swoim blogu post, w którym informuje, że wreszcie nie tylko udało się pokonać patentowego trolla, ale także go ukarać.
Wniosek patentowy o numerze 6795918, który rości sobie prawa do internetowej zapory, został złożony w 2000 roku, mimo że firewall datowany jest na lata osiemdziesiąte. I to właśnie na jego podstawie firma Wetro Lan LLC rozsyłała swoje żądania, twierdząc, że ogromna liczba routerów łamie ich patent.
Electronic Frontier Foundation nazwała to później skandaliczną kampanią trollingową, ponieważ Kaspersky Lab nie był jedyną firmą oskarżoną o złamanie patentu. Pisma trafiały także do mniejszych przedsiębiorstw, które w wielu przypadkach w krótkim czasie osiągały ugody. Było to także związane z relatywnie niskimi kwotami jak na komputerowe realia.
W przypadku Kasperky Lab Wetro Lan LLC początkowo zażądało 60 tys. dolarów, by ostatecznie opuścić swoje oczekiwania do skromnych 10 tys. dolarów. Sprawą zajmował się Casey Kniser, główny prawnik Kaspersky Lab. W trakcie negocjacji próbował wytłumaczyć przedstawicielom Wetro Lan LLC, że nieważne, jak bardzo obniżą kwotę, Kaspersky Lab i tak nie zapłaci.
Sprawa przybrała dość nieoczekiwany obrót, kiedy Wetro Lan LLC stopniowo obniżało roszczenia i w końcu zaproponowało zadośćuczynienie 10 tys. dolarów. Casey Kniser zdecydował się wtedy zmienić taktykę i sam zażądał takiej kwoty w ramach kary za copyright trolling. Dość nieoczekiwanie, sąd przychylił się do wniosku i ostatecznie na Wetro Lan LLC została nałożona kara 5 tys. dolarów zadośćuczynienia na rzecz Kaspersky Lab. Dokumenty podpisano w poniedziałek, tym samym ugoda została osiągnięta, a obie strony zrzekły się roszczeń.