Kazimierz Dolny dzięki T‑Mobile chce być pierwszym w Polsce inteligentnym miastem

Burmistrz Kazimierza Dolnego, Andrzej Pisula, podpisał umowę z T-Mobile Polska, na mocy której operator w ciągu najbliższych dwóch lat dokona inwestycji czyniącej z nadwiślańskiego miasta pierwsze polskie smart city. W planach jest instalacja nowego systemu monitoringu miejskiego, oświetlenia ulic, usługa wypożyczania pojazdów elektrycznych czy 40 punktów darmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Kazimierz Dolny z depositphotos
Kazimierz Dolny z depositphotos

13.06.2018 | aktual.: 14.06.2018 17:39

Na konferencji prasowej władz Kazimierza i T-Mobile ogłoszono, że w ciągu najbliższych dwóch lat operator dokona ponad 500 instalacji urządzeń, które mają docelowo podwyższyć standard życia w Kazimierzu. Mowa choćby o LED-owych latarniach ulicznych z czujnikami optycznymi, które automatycznie dostosują natężenie światła do otoczenia i zaoszczędzą miejskie pieniądze. Ponadto w mieście zainstalowanych zostanie 40 nowych kamer monitoringu miejskiego z systemem automatycznego wykrywania wydarzeń, które wymagają interwencji.

W mieście pojawią się także nowe rowery miejskie, systemy powiadamiania o wolnej liczbie miejsc parkingowych, a także stacje monitoringu jakości powietrza. Oczywistością jest, że Kazmierz Dolny, jako miasto będące popularną atrakcją turystyczną, będzie mogło zaoferować turystom nowe udogodnienia, ale też zbierać dane o ich zwyczajach. Jak informuje Dziennik Wschodni, T-Mobile będzie zbierał dane o swoich użytkownikach przebywających w Kazimierzu i analizował ich zwyczaje. Taka ilość danych może się oczywiście przysłużyć mieszkańcom i turystom w dostosowywaniu infrastruktury do ich potrzeb, ale stanowi także ogromny potencjał komercyjny.

Skoro pozostajemy w temacie rozwiązań #smart oraz technologii przyszłości to masa interesujących rozważań na ten temat czeka na @ImpactCEE, którego jesteśmy strategicznym partnerem. Zapraszamy do naszej strefy oraz na panel już o 11.55 w którym udział weźmie nasz CEO #Maierhofer pic.twitter.com/Xp4IX0Fn58

— T-Mobile Polska (@TMobilePolska) 13 czerwca 2018Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, potwierdził podczas konferencji, że jego firma będzie przetwarzała i analizowała dane, co ma być potem wykorzystywane przez miasto w dalszych planach inwestycyjnych. Sami mieszkańcy i turyści będą zatem beneficjentem wtórnym. Najpierw dane zostanie przeanalizowane przez T-Mobile i miasto, a dopiero potem, na podstawie zwyczajów użytkowników miejskiej smartinfrastruktury, podjęte będą mogły zostać decyzje o dalszym jej rozwoju.

System, którego poszczególne elementy będą instalowane w Kazimierzu Dolnym przez najbliższe 24 miesiące ma stanowić zachętę dla kolejnych miejscowości do partycypowania w podobnych przedsięwzięciach. Po upływie dwóch lat władze miasta będą mogły zdecydować o wycofaniu się z projektu lub kontynuować jego finansowanie z miejskich pieniędzy.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)