Klucze do starszych wersji systemu pozwolą na aktywację Windows 10
Proces aktywacji Windows nigdy nie był przyjemny – i pewniewielu użytkowników chętnie by zrobiło krzywdę temu, kto gowymyślił. Proces aktywacji zaktualizowanych z Windows 7/8.1 kopiiWindows 10 okazał się jednak tak niemiły jak to tylko możliwe,każąc stawiać pytania: czy to ignorancja, czy złośliwość? Naszczęście dla tych, którzy zmagają się z „dziesiątką”, jużniebawem system Microsoftu będzie pod tym względem znaczniewygodniejszy.
Wczoraj w kanale Fast uczestników programu testowego Insiderspojawiła się kompilacja 10565 Windows 10. Przynosi ona m.in.kluczową zmianę w kwestii aktywacji systemu, który pozyskanyzostał w drodze darmowej aktualizacji dla użytkowników Windows7/8.1
Przypomnijmy – aktywowanie tak zaktualizowanego systemu niewymagało nowego klucza produktu, ponieważ proces ten korzystałze zaktywowanej instalacji poprzedniej wersji, na bazie którejpowstawał unikatowy cyfrowy podpis, powiązany z określonąkonfiguracją sprzętową, i to on służył do aktywacji Windows 10po aktualizacji. W założeniu miało to pozwolićna zainstalowanie na czysto systemu przez cały cykl życiaurządzenia, bez konieczności instalowania wcześniej systemu.
Założenie piękne, jednak bardzo szybko się okazało, że wieluużytkowników podczas próby aktywacji po instalacji „na czysto”zostało poproszonych o podanie klucza. Jakiego klucza? Żadnegoklucza przecież ze swoją aktualizacją nie dostali, tymczasemposiadane klucze do Windows 7 i 8.1 nagle okazywały się niedziałać. Mozolnym rozwiązaniem pozostawało reinstalowanie staregosystemu, a następnie aktualizowanie go do „dziesiątki”, alboinne, bardziej ryzykowne operacje rodem z szarej strefy Internetu.
Wraz z wydaniem 10565 proces uległ zmianie. Jeśli poaktualizacji ta udostępniona w ramach programu Insider Previewwersja Windows 10 nie zaktywuje się automatycznie, to będzie możnają zaktywować za pomocą kluczy produktowych systemów Windows 7, 8oraz 8.1, które zostały wykorzystane do aktywacji tychwcześniejszych wersji „okienek” na tym samym urządzeniu. Nowyklucz można wprowadzić w systemowych ustawieniach (Ustawienia >Aktualizacja i Zabezpieczenia), wybierając tam opcję Zmieńklucz produktu. Tak samo możnapodać klucz ze starszej wersji systemu podczas instalacji na czysto.
Mamy nadzieję, że zmiana tarozwiąże problemy wielu użytkowników. Crackerskie aktywatorynierzadko przenoszą złośliwe oprogramowanie, zaś domaganie się,by użytkownik przechodził mozolny proces instalacji dwóch systemówto absurd. Teraz pozostaje czekać na niemożliwe – czylirezygnację przez Microsoft ze swojego antypirackiego mechanizmu,które wydaje się być raczej narzędziem antymechanizmowym. Może iw tej kwestii firma z Redmond weźmie przykład z Apple?