Komisja Europejska pochwaliła Microsoft i Facebooka za walkę z mową nienawiści

31 maja 2016 roku Komisja Europejska ogłosiła kodekspostępowania w zakresie zwalczania nawoływania do nienawiści wInternecie, Dobrowolnie przystąpiły do niego cztery firmy,odgrywające kluczową rolę w Internecie – YouTube, Twitter,Facebook i Microsoft – obiecując, że zrobią wszystko, abyprzyspieszyć procedury rozpatrywania wniosków o usunięcie takichnielegalnych treści lub zablokowanie dostępu do nich. Obietnicędotrzymano, nigdy jeszcze w historii internetowi cenzorzy taksprawnie nie usuwali nieprawomyślnych wpisów.

Komisja Europejska pochwaliła Microsoft i Facebooka za walkę z mową nienawiści

22.01.2018 12:05

Przyjęta w UE decyzja ramowa w sprawie zwalczania rasizmu iksenofobii oznacza kryminalizację wszelkich form publicznychwypowiedzi, mających na celu podburzenie do przemocy lub nienawiściskierowanego przeciwko grupie osób lub członkom takiej grupypoprzez odniesienie do chronionych kategorii: tj. rasy, koloru skóry,religii, narodowości czy pochodzenia. Dotyczy to także wypowiedzi wInternecie, dlatego też wszyscy operatorzy komunikacyjnych platforminternetowych mają obowiązek czuwać nad tym, by jak to określono,Internet ni stał się schronieniem dla przemocy i nienawiści.

I faktycznie, wspomniane czteryfirmy – sygnatariusze kodeksu postępowania – coraz lepiej sobieradzą z nielegalnymi wypowiedziami.W 2016 roku, tuż po rozpoczęciu tych działań, usuwano 28% takichtreści, zgłaszanych przez organizacje pozarządowe i organypubliczne. W maju 2017 roku odsetek ten wzrósł do 59%, a teraz usuwasię średnio aż 70% nienawistnych wypowiedzi. Aż 81% zgłoszeńzostaje obsłużonych w ciągu 24 godzin, podczas gdy poprzednimrazem udawało się to zrobić tylko w wypadku 51%.

Wiceprzewodniczący KomisjiEuropejskiej do spraw jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansipprzyjął te wyniki z zadowoleniem. Stwierdził, żeplatformy online poważnie potraktowały swoje zobowiązania wkwestii sprawdzania powiadomień i usuwania nielegalnej mowynienawiści w ciągu 24 godzin. Zachęcił też firmy IT dopoprawy przejrzystości i odpowiadania na zgłoszenia użytkownikówzgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Komisję. Przestrzegłrównież przed nadmiernym entuzjazmem w usuwaniu treści, uznał tomoże to bowiem zagrozić podstawowym prawom, takim jak wolnośćsłowa.

Komisja Europejska poinformowała też, że pod kodeksempostępowania w zakresie zwalczania nawoływania do nienawiści wInternecie podpisały się także Google+ oraz Instagram. Oczywiścienamawiane są do tego kolejne przedsiębiorstwa. Komisja chce także,aby zgłaszający nienawistną zawartość otrzymywali następnieobszerną informację zwrotną o losie ich zgłoszeń, wzywa też dościślejszej współpracy firm informatycznych z organami ścigania,w ramach modelu „dedykowanego dialogu”. Zalecenia tego modeluzostaną przedstawione na wiosnę.

Mediom internetowym w krajach Unii Europejskiej wciąż jednakdaleko do niedoścignionego modelu z Chińskiej Republiki Ludowej.Przykładowo chińska usługa mikroblogowa Weibo, z której korzystaokoło 400 mln użytkowników miesięcznie, potrafi dzięki swojejheterogenicznym technologiom cenzury usunąć ponad 30%nieprawomyślnych wpisów w ciągu 5 do 30 minut od ich publikacji, a90% w ciągu pierwszych 24 godzin. Jest to możliwe dziękipołączeniu sił sztucznych inteligencji skanujących po słowachkluczowych, oraz ludzkich moderatorów, indywidualnie kontrolującychużytkowników z historią wykroczeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Zobacz także
Komentarze (45)