Kotlin wyprze Javę i będzie głównym językiem programowania na Androida

Programiści chcący postawić pierwsze kroki w tworzeniu aplikacji na Androida sięgają bez większego zastanowienia po podręcznik do Javy. W końcu o nią opiera się cały system i jej znajomość jest konieczna, by korzystając z Android Studio tworzyć kod i realizować swoje programistyczne wizje. Choć ta metoda jest dominująca, to nie jest jedyna i jak wynika z badań przeprowadzonych przez Realm, sytuacja wśród programistów może się w najbliższym czasie gwałtownie zmienić.

Kotlin wyprze Javę i będzie głównym językiem programowania na Androida
Oskar Ziomek

10.10.2017 | aktual.: 26.10.2017 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wnioski mogą się wydawać dość pochopne, ale twórcy badań powołują się na podobną sytuację języka Swift (używanego w przypadku aplikacji mobilnych dla iOS-a), który wyraźnie zyskuje na znaczeniu, stopniowo wypierając stosowany wcześniej Objective-C, a jak wiadomo, istnieje dopiero od około trzech lat.

Popularność języków programowania dla platform mobilnych, źródło: badania Realm
Popularność języków programowania dla platform mobilnych, źródło: badania Realm

Choć trend na powyższym wykresie może nie być wyraźnie widoczny, badacze sugerują, że podobny wzrost zainteresowania odnotowujemy w przypadku języka Kotlin, który miałby skutecznie zmniejszyć liczbę programistów wykorzystujących, jak dotychczas, Javę w przypadku tworzenia aplikacji na Androida. Dowodem ma być nadal niewielkie, ale wyraźnie rosnące zainteresowanie: we wrześniu 2016 roku ok. 95% programistów wykorzystywało Javę i tylko około 5% Kotlin, natomiast rok później proporcje zmieniły się na niecałe 86% dla Javy i ponad 14% dla Kotlina.

Gdyby ten trend się utrzymał, prognozuje się, że już pod koniec przyszłego roku Kotlin wyprzedzi popularnością Javę. Wszystko wskazuje na to, że jest to możliwe, szczególnie po rekomendacji Kotlina podczas ostatniej konferencji Google I/O, od kiedy zainteresowanie nim znacznie wzrosło. Badacze podsumowują sytuację dość humorystycznie:

To jasne: Java (na Androidzie) umiera (...) Deweloperzy, którzy nie będą się posługiwać Kotlinem, mogą wkrótce podzielić los dinozaurów.

Kotlin ma być przede wszystkim wygodniejszy w użyciu. Ten sam problem ma być możliwy do rozwiązania w średnio 40% mniej linii kodu, niż w przypadku aplikacji napisanej w Javie, podobnie jak w najnowszej wersji Javy możliwe korzystanie z mechanizmów programowania funkcyjnego, a w składni – między innymi pomijanie średników. Jeśli wnioski z przeprowadzonych badań są trafne, w przyszłym roku zaobserwujemy najpewniej zmianę dominujących tytułów wśród poradników dla przyszłych programistów Androida.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (144)