Kyocera przed sądem. Ile jeszcze Microsoft ma w zanadrzu patentów na Androida?

Pomimo tych wszystkich pieniędzy wydanych w ostatnich latach namarketing Windows Phone, smartfony z systemem Microsoftu jakoś niemogą zdobyć najważniejszych rynków. Analitycy z IDC przekonani są, żeplan zdobycia przez mobilne kafelki przynajmniej 15% globalnego rynkujest po prostu nierealny. W tej sytuacji wciąż kluczową rolę dlamobilnego pionu firmy z Redmond przynoszą tantiemy, opłacane przezproducentów Androida w zamian za obietnicę, że nie zostaną pozwani dosądu o rzekome naruszenie należących do Microsoftu patentów.Większość płaci, niektórzy jednak nie – i od czasu do czasuMicrosoft zmuszony jest przywołać ich do porządku.

Kyocera Duraforce: telefon dla twardzieli
Kyocera Duraforce: telefon dla twardzieli

Źródło przynoszące bez żadnych specjalnych starań dwa miliardydolarów rocznie to coś nie do pogardzenia. Jeśli jednak firmy takiejak Samsung, LG czy HTC zobaczą, że mniejszym producentom uchodzipłazem korzystanie bez należnych opłat z patentów Microsoftu, mogłybyteż z opłat zrezygnować – i co wtedy? Ofiarą akcjidyscyplinującej stała się tym razem japońska Kyocera, oferująca kilkalinii smartfonów z Androidem pod markami Duraforce, Hydro iBrigadier. Są one adresowane przede wszystkim do osób pracujących wtrudnych warunkach, charakteryzują się solidnym wykonaniem,odpornością na pyły, ciecze i wstrząsy.

Kyocera Duraforce: telefon dla twardzieli
Kyocera Duraforce: telefon dla twardzieli

Do sądu dystryktowego w Seattle wpłynął pozewMicrosoftu, w którym powód domaga się zablokowania dalszejsprzedaży tych urządzeń w USA i finansowego odszkodowania zanaruszenie jego siedmiu patentów, dotyczących rozwiązań z zakresuoszczędzania energii, wydłużania czasu pracy baterii, pracyakcelerometru i żyroskopu, mechanizmów geolokalizacji i innych. Conajbardziej ciekawe, wyszczególnione patenty nigdy wcześniej niezostały użyte w żadnym innym pozwie patentowym. Wychodzą też pozalistę patentów, używanych przez Microsoft przeciwko producentomsprzętu z Androidem, a ujawnionychprzez rząd Chińskiej Republiki Ludowej.

Serwis geekwire opublikował ich dokładnąlistę. Są to atomowe operacje na strukturach danych, dynamiczneplanowanie jałowego czasu wątków, metody i sposoby wykorzystaniawielu sensorów w urządzeniu z wyświetlaczem, łączenie wielu plikówklas Javy w obraz uruchomieniowy, zwiększanie automatyzacji przyustanawianiu i zarządzaniu połączeniami sieciowymi, dostarczaniepowiadomień związanych z użyciem danych kontekstowych użytkownika ikomunikowanie wieloczęściowych wiadomości między urządzeniami w siecikomórkowej poprzez standardowy interfejs. Jak widać, niewiele tupatentów związanych z samą działalnością Kyocery, większość dotyczysamego systemu Android, wykorzystanego przez japońskiego producenta.

Prawnicy Microsoftu w uzasadnieniu pozwu piszą, że Microsoftpowstał na fundamentach innowacji, ponosząc jej ryzyko i koszty,podczas gdy inni podążają ścieżką naśladowców i wykorzystują tylkonajlepsze wynalazki w swoich produktach, bez zezwolenia i bezpłacenia za ten przywilej. Główny doradca firmy z Redmond DavidHoward stwierdził, że Microsoft z szacunkiem odnosi się doKyocery, ale jest przekonany, że musi ona opłacić licencje zapatenty, z których korzysta – i liczy, że sprawa zakończysię polubownie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)