Łatwe wyszukiwanie przykładowego kodu bezpośrednio z Visual Studio
Programowanie przy pomocy Visual Studio można śmiało określić jako przyjemne, ale nie brak narzędzi, które mogą tę czynność jeszcze ułatwić. Dzięki wspólnej pracy zespołów tworzących Visual Studio, wyszukiwarkę Bing oraz oddziału Microsoft Research, powstała bardzo ciekawa wtyczka do IDE Microsoftu: Bing Code Search for C#. Pomoże ona w wyszukaniu przykładowego kodu źródłowego dla konkretnego problemu, bez marnowania czasu na precyzyjne dobieranie słów kluczowych opisujących problem i poszukiwania odpowiedniego podejścia do rozwiązania na własną rękę. Będzie to zapewne atrakcyjne rozszerzenie dla ludzi rozpoczynających dopiero przygodę z C#, ale i zaawansowanym programistom może ułatwić pracę.
Bing Code Search for C# po instalacji pojawia się jako jedna z opcji IntelliSense w edytorze. Po kliknięciu na nią, możemy wpisać bezpośrednie zapytanie związane z kodem (nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć w zapytaniu istniejących już zmiennych). Wtyczka wyszuka w sieci i przedstawi przykładowe rozwiązania, które można wstawić wprost do edytowanego kodu. Usługa korzysta z kilku znanych serwisów, jak MSDN, StackOverflow, Dotnetperls czy CSharp411. Całość opiera się na silniku Binga oraz nowej usłudze Roslyn, która otwiera dostęp do sposobu kompilacji kodu. Do wyszukiwarki wysłane zostaje nie tylko zapytanie, ale także metadane projektu i informacje pozwalające jej odczytać szerszy kontekst zadania. Z odnalezionych stron wyłuskiwane jest jedynie rozwiązanie w postaci przykładowego kodu źródłowego, opatrzonego wygenerowaną automatycznie, na podstawie metryk składniowych i semantycznych, oceną jakości rozwiązania.
Działanie wtyczki można zobaczyć na filmie, a samodzielnie ją wypróbować można za pośrednictwem strony Microsoft Research. Wtyczka dostępna jest za darmo i działa jedynie na Visual Studio 2013. W pierwszej wersji gryzie się niestety z popularnym ReSharperem, ale powinno to zostać poprawione w kolejnych wersjach. Możemy także spodziewać się poszerzenia jego zasięgu na inne języki.