Lenovo kupił Motorolę od Google'a, Nexusa Moto nie będzie

Od dawna słychać było plotki o tym, że chiński gigant, zajmujący obecnie miejsce pierwszego na świecie dostawcy komputerów osobistych, zamierza dokupić sobie jeszcze producenta urządzeń mobilnych. Była mowa o BlackBerry, HTC i kto wie na którą jeszcze firmę zarząd Lenovo ostrzył sobie zęby. Właśnie zostało potwierdzone przejęcie przez Lenovo należącego do Google'a działu Motorola Mobility.

Google nabył dział Motorola Mobility w 2011 roku za 12,5 miliarda dolarów (40 dolarów za akcję). W planie była restrukturyzacja, ale firmie z Mountain View jakoś nie spieszyło się do wykorzystania potencjału nabytku, z wyjątkiem patentów, a dział kwartał po kwartale przynosił straty. Lenovo wyłożyło 3 miliardy dolarów. Transakcja miała mieć miejsce wcześniej, ale Google, ze względu na cykl rozliczeniowy, musiał ją opóźnić.

Biuro Lenovo w Hook, retaildesignblog.net
Biuro Lenovo w Hook, retaildesignblog.net

Po tym, jak Google kupił dział Motoroli odpowiedzialny za produkcję urządzeń mobilnych, pojawiły się nieśmiałe spekulacje o tym, że będzie on producentem kolejnych Nexusów, a nawet że pojawią się pod koniec ubiegłego roku. Nic takiego jednak się nie stało i jedyną cechą wspólną nielicznych telefonów Motoroli z modelami dostępnymi w Google Play są szybkie aktualizacje i oczywiście Moto G w wersji Nexus. Zresztą, chodzą słuchy, że już w przyszłym roku Nexusów nie będzie.

Plany Lenovo są dość oczywiste — po zdominowaniu rynku komputerów osobistych zamierza zająć się trudnym rynkiem mobilnym. A co zamierza robić Google? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie sprzeda wszystkiego — zostawi sobie spore portfolio patentowe. Lenovo dostanie na nie licencje, ale przejmie wszystkie znaki towarowe. Warto tez pamiętać, że Google kupił niedawno firmę Nest, która zajmuje się co prawda produkcją inteligentnych termostatów i czujników dymu, ale pracuje w niej kilku inżynierów wcześniej zatrudnionych w firmie Apple: Tony Fadell projektował 18 generacji iPodów i sprzęt przenośny Phillipsa, Matt Rogers pisał dla nich oprogramowanie, Shige Honjo kierował projektowaniem kilkunastu telefonów, w tym kilku iPhone'ów, a Chip Lutton przez 10 lat dbał o odpowiednie zabezpieczenie wynalazków Apple'a. Teraz ten zespół będzie miał pole do popisu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)