Linux napędza rozwój współczesnej informatyki
Możliwość wyboru jest wartością bardzo cenioną przez biznes, co potwierdził rok 2018 w branży IT. Przedsiębiorcy chcą wybierać, jak uruchamiane są usługi i do jakich docelowych środowisk trafiają. Aplikacje działają na fizycznych serwerach i w chmurach, na maszynach wirtualnych i w kontenerach linuksowych. Pojawiają się nowe rodzaje aplikacji biznesowych, których popularność rośnie dzięki nowinkom: blockchainowi, internecie rzeczy i sztucznej inteligencji.
Linux wszystko łączy
Otoczenie zmienia się szybko, a przedsiębiorstwa i instytucje muszą znaleźć stały element wdrażania nowych rozwiązań, nie tracąc możliwości zmian infrastruktury IT, gdy nadarzy się taka okazja. Jest jeden wspólny czynnik, który to wszystko łączy: większość rozwiązań nowej generacji stworzono z myślą o systemie Linux.
Choć w rozwoju infrastruktury IT firmy skupiają się głównie na aplikacjach, to Linux nadaje tempa rozwojowi współczesnej informatyki. To uznana, popularna i transparentna podstawa działania centrów danych, maszyn wirtualnych, środowisk chmurowych i usług korporacyjnych. Nie da się myśleć o nowoczesnej infrastrukturze, pomijając chmurę i Linuxa.
Spectre i Meltdown
Znaczenie Linuxa dla rozwiązań IT klasy "Enterprise" mogliśmy docenić na początku 2018 roku, gdy ujawniono luki Spectre i Meltdown w konstrukcji procesorów. Atak następował na poziomie sprzętu. Usunięcie podatności wymagało intensywnej współpracy społeczności użytkowników systemu Linux, dostawców sprzętu, niezależnych analityków oraz liderów projektów open source, takich jak Red Hat. Prace nad poprawkami pozwoliły zobaczyć, jak społeczność pracuje nad cyberbezpieczeństwem i jak ważny w środowiskach produkcyjnych jest Linux, niezależnie od tego, jakie działają na nim usługi.
Rok 2019 rokiem wyboru
W roku 2019 będzie można zaobserwować kolejne zmiany w firmowych środowiskach IT. Rośnie złożoność centrów przetwarzania danych, zmienia się definicja osób odpowiedzialnych za IT i wciąż wiele uwagi poświęca się cyfrowej transformacji biznesu. Jakie miejsce znajdzie w tym Linux?
Linux zapewnia środowisko aplikacji i usług, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą wyróżnić się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Osoby decyzyjne w zakresie infrastruktury IT będą wybierać Linuxa, który obsługuje szeroką gamę wcześniejszych i nowych rozwiązań. Żaden dyrektor ds. IT nie chce zgadywać, czy niezbędna aplikacja będzie działać na wybranej dystrybucji Linuksa. Taka osoba musi mieć pewność, żewszystko będzie działać zgodnie ze specyfikacją na różnych platformach sprzętowych.
Rola Linuxa nie może polegać na zaspokajaniu bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Środowisko powinno realizować obecne i przyszłe wymagania zespołu IT. Musi istnieć stabilny ekosystem, obejmujący dostawców sprzętu, aplikacji i usług chmurowych. To zmiana paradygmatu.
Proces podejmowania decyzji IT do niedawna nie uwzględniał szerszego kontekstu przedsiębiorstwa. Osoba odpowiedzialna określała potrzeby, tworzyła listę wymagań, zbierała oferty i kierowała wdrożeniem wybranej. W roku 2019 taki model działania jest rzadszy, zwłaszcza gdy w grę wchodzi Linux.
Działanie Linuxa ma wpływ na pracę zespołów operacyjnych, programistów, inżynierówsieci, działów biznesowych i dyrektora ds. IT. Dostawcy Linuxa nie mogą się ograniczać do realizowania potrzeb kierownika jednego z działów. Należy teraz myśleć o wielu wymaganiach, niekiedy sprzecznych i odpowiedzieć na wszystkie pytania o stabilność, aktualizacje i łatwość obsługi. Biznesowe dystrybucje Linuxa muszą być uniwersalne i elastyczne.
Automatyzacja coraz ważniejsza
Więcej modeli wdrożenia oznacza także dodatkowe koszty, naliczane w skomplikowany sposób, a działy IT na pewno nie potrzebują kolejnych komplikacji, pojedynczych serwerów i odseparowanych procesów. Dzięki automatyzacji, na przykład Red Hat Ansible Automation, można zmniejszyć obciążenia spowodowane skomplikowanymi zadaniami. W 2019 roku takie rozwiązania zyskają popularność i będą ściśle integrowane z dystrybucjami Linuxa.
Przykładem jest interfejs System Roles, dostępny w Red Hat Enterprise Linux od wersji 7.6. Korzysta z platformy Ansible i umożliwia realizowanie zadań administracyjnych w systemie za pośrednictwem gotowych, prostych mechanizmów i ułatwia zespołom informatycznym konfigurację cyklicznie lub często wykonywanych zadań.
Platforma Kubernetes i bezserwerowe przetwarzanie danych, które podbiły rynek w 2018 roku, to tylko etap na drodze rozwoju. Nigdy nie usłyszymy, by dyrektor ds. IT z pełnym przekonaniem powiedział, że praca została zakończona. To po prostu niemożliwe. Zawsze będzie jakieś zadanie do wykonania, nowsza wersja aplikacji do migracji czy nowy system ERP. Nowe rozwiązania programistyczne, jak niedawno kontenery, zawsze pozwolą uzyskać dodatkowe korzyści i zwiększyć elastyczność działania nawet bez dodatkowych inwestycji.
Rok 2019 rokiem Red Hat Enterprise Linux
Linux w 2019 roku będzie stałym elementem środowisk IT. Red Hat od wielu lat udostępnia klientom technologie Linux klasy korporacyjnej. Od premiery systemu RHEL infrastruktura IT przedsiębiorstw przeszła wiele przemian, jednak znaczenie platformy jako fundamentu działania nowoczesnych centrów przetwarzania danych nie uległo zmianie.
Spodziewamy się, że w 2019 roku firma Red Hat, podobnie jak system Linux, nadal będzie wspierać działania biznesu oraz uczestniczyć w rozwoju, niezależnie od przyjętych przez nie celów.