Linux wciąż szybszy niż macOS, Apple M1 lepszy od Ryzena

W nowym chipie Apple'a tkwi naprawdę ogromny potencjał. Udowadnia to właśnie nowozelandzki programista Bruce Hoult, który przygotował garść nietypowych testów porównawczych.

Linux wciąż szybszy niż macOS, Apple M1 lepszy od Ryzena
Piotr Urbaniak

Hoult skupia się na szeroko pojętym świecie open source, a konkretniej wydajności w Linuksie Ubuntu, rzucając nowego Maca mini na binarki natywne, translację z x86 oraz właśnie wirtualizowane Ubuntu 20.04 dla architektury arm64.

Dla odniesienia w zestawieniu pojawiają się Threadripper 2990WX pracujący pod kontrolą Ubuntu 18.04, ThinkPad E14 z procesorem Ryzen 5 4500U i Ubuntu 18.04 osadzonym na WSL2, a także Raspberry Pi 4 z—ponownie—Ubuntu 18.04 na pokładzie.

Obraz

Wnioski mogą wydawać się dość zaskakujące, bo w przypadku pętli sumującej w Perlu i małego programiku do poszukiwania liczb pierwszych macOS jest wolniejszy od VM.

Ale tak naprawdę to całkowicie zrozumiałe, jako że dyspozytor Linuksa sprzyja niewielkim aplikacjom. Ważąca 8 KB próbka mieści się w pamięci L1, a mechanizmy izolacji systemu macOS negatywnie wpływają na czas wykonania kodu. Przy czym nie zmienia to faktu, że platforma z chipem M1 jest szybsza od tej z Ryzenem 5 4500U.

  • Pętla sumująca w Perlu
  • Liczby pierwsze 8k
[1/2] Pętla sumująca w Perlu

Co więcej, M1 z VM jawi się również jako świetny duet do kompilacji skrośnej pod RISC-V, z zastrzeżeniem jednak braku natywnego wsparcia macOS dla cross-gcc.

Obraz

Słowem, chip Apple M1 już wypada imponująco, a jeszcze nie pokazał wszystkiego. Pozostaje czekać na spełnienie marzeń Linusa Torvaldsa o otwarciu partycji boot, choć oficjalnie Apple tego raczej nie zrobi. No, ale skoro T2 upadł, to wszystko jest możliwe.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (133)