Lukom w procesorach nie ma końca? Niemcy ostrzegają przed Spectre-NG
Badaczom podatności sprzętowych się nie nudzi w tym roku.Odkrycie podatności Spectre i Meltdown zapędziło ich doposzukiwania w procesorach kolejnych luk, za pomocą których możnawydobyć z pamięci wrażliwe dane. Tym razem kolejne rozdanie należydo Niemców. Magazyn c’t jako pierwszy doniósł o ośmiu nowychpodatnościach w procesorach Intela, wynikających z tego samegobłędu projektowego. Być może dotyczą też niektórych czipówAMD, a nawet układów w architekturze ARM – ale nie jest topotwierdzone. Łatki pewnie w końcu się pojawią, zapewne jeszczebardziej spowolnią nam komputery, a my będziemy mogli jedyniemarzyć o dniu, w którym zostawimy za sobą zaszłości XX wieku iprzejdziemy na współczesne architektury mikroprocesorowe, takie jakRISC-V.
Do tej pory osobom postronnym niewiele tak naprawdę wiadomo. Ztego co ujawniłredaktor heise.de Martin Fischer, błędy zostały odkryte przezkilka niezależnych zespołów badaczy. Póki co jest ich osiem,każdy dostał swój numer CVE, w przyszłości każdy pewniedostanie swoją ładną nazwę, ale póki co nazywa się je zbiorowoSpectre-NG.
Cztery z tych błędów zostały przez Intela ocenione jakozagrożenia wysokiego stopnia. Pozostałe uznano za zagrożenieśredniego stopnia. Z nielicznych dostępnych informacji wynika, żepodobnie jak Spectre pozwalają one na odczytanie pamięci innegoprogramu poprzez ślady pozostawiane w operacjach na cache procesora,jednak różnią się w jednej kwestii – i to na gorsze.
Spectre-NG: Neue hochriskante Sicherheitslücken in Intel-Prozessoren
Jeden z tych błędów pozwalać ma na łatwe wyprowadzanie atakuz poziomu maszyny wirtualnej, uzyskując dostęp do pamięci hosta iinnych maszyn wirtualnych. To fatalna wiadomość dla operatorówchmur obliczeniowych – napastnik, który wynajmie u nich wirtualnyserwer może przejąć hasła i klucze kryptograficzne zarównoadministratora jak i innych klientów. W przeciwieństwie do Spectre,atak ten ma być też względnie łatwy do przeprowadzenia.
Jak więc widać, zagrożenie dotyczy tego, co dziś w ITnajważniejsze – platform chmurowych. To one najbardziej ucierpiałyna łatkach wydanych przez Intela i AMD, jak równieżzabezpieczeniach wprowadzonych do Windowsa i Linuksa. Wydajnośćniektórych serwerowych obciążeń roboczych spadła wówczas naweto 40%. Kolejne poprawki nieco poprawiły stan rzeczy, ale nawetkilkunastoprocentowy spadek wydajności serwerów zmusił wiele usługi aplikacji do przeprojektowania architektury. Oczywiście nie zadarmo – dodatkowe maszyny wirtualne kosztują.
Trzeba też podkreślić, że te problemy z łatkami Spectre iMeltdown (problemy wydające się nie mieć końca – dopiero cookazało się, że łatka na Meltdown w Windowsie 10 była odpoczątku bezwartościowa) występują mimo tego, że producencisprzętu i oprogramowania wiedzieli o zagrożeniu ponad pół rokuwcześniej. Z nową rodziną luk, którą tu roboczo nazywamySpectre-NG, sytuacja może być jeszcze gorsza.
Czy możemy zaakceptować taki niekończący się strumień łatekna procesory? Magazyn c’t przywołuje opinię Wernera Haasa z firmyCerberus Technology, jednego ze współodkrywców Spectre/Meltdown.Jego zdaniem możliwe jest zbudowanie wydajnych procesorów, którejednocześnie będą bezpieczne. To jednak wymagałoby wzięciakwestii bezpieczeństwa pod uwagę już na samym etapie projektowaniaarchitektury. Czy Intel i AMD są w stanie odejść od umysłowychnawyków, w jakich tkwią od dziesięcioleci?
Póki co heise.de przedstawiła oficjalne komunikaty obu tychproducentów. Intel twierdzi, że ochrona danych klientów izapewnienie bezpieczeństwa produktom są dla niego najwyższympriorytetem. Regularnie współpracuje z klientami, partnerami,innymi producentami i badaczami aby zrozumieć i usunąć wszelkiewykryte problemy, a częścią tych działań jest rezerwowaniebloków numerów CVE. Intel wierzy też w wartość odpowiedzialnegoujawniania informacji i przedstawi dodatkowe informacje po tym, jakzostaną opracowane łatki. Póki co wszyscy powinniśmy aktualizowaćswoje systemy.
AMD powiedziało w zasadzie to samo, ale najwyraźniej łatekjeszcze nie robi – jedynie jest świadome doniesień w mediach iprzygląda się sprawie. Więcej informacji udostępni gdy będzie nato czas.
A więc czekamy na więcej.