mDokumenty mają tydzień. Skorzystano z nich niecałe 300 razy

Nieco ponad tydzień temu, 11 maja, w Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśliczu ruszył pilotaż programu mDokumenty. Dotychczas dowód osobisty w telefonie komórkowym zarejestrowało 720 osób, a z rozwiązania skorzystano 287 razy. Jak mówią przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, to już wystarczająca liczba, by wyciągać miarodajne wnioski z działania programu.

mDokumenty mają tydzień. Skorzystano z nich niecałe 300 razy
Mariusz Błoński

20.05.2017 10:48

Dowody osobiste przez komórkę mają zostać w pełni wdrożone we wrześniu, a przed końcem bieżącego roku będziemy mogli w ten sposób uruchomić również prawa jazdy, dowody rejestracyjne i potwierdzenia posiadania ubezpieczenia OC.

mDokumenty to pomysł na przeniesienie papierowych i plastikowych dokumentów do świata wirtualnego. Przystąpienie do programu jest całkowicie dobrowolne, więc uzupełnia on, a nie eliminuje, dotychczasowe dokumenty. Umożliwia za to pokazanie uprawnionym osobom elektronicznej, a nie fizycznej wersji dokumentów. Będziemy mogli zatem zostawić w domu dowód osobisty czy prawo jazdy i, w razie potrzeby, zaprezentować je korzystając z telefonu komórkowego.

Aby skorzystać z mDokumentów musimy najpierw założyć profil zaufany, następnie zalogować się na witrynie obywatel.gov.pl i podać tam swój numer telefonu. Jeśli będzie potrzeba pokazania dowodu osobistego np. policjantowi, wystarczy, że podamy mu swój PESEL lub numer telefonu. Policjant za pomocą posiadanej aplikacji wyśle zapytanie, na nasz telefon przyjdzie SMS z kodem potwierdzającym, który zweryfikuje naszą tożsamość. Podamy policjantowi kod, a on, po jego wprowadzeniu, uzyska dostęp do potrzebnych mu danych.

Cały system powstał po to, byśmy nie musieli nosić ze sobą fizycznych wersji dokumentów, a jednocześnie by urzędnicy, policjanci i inne osoby uprawnione (np. sprzedawcy w sklepie w przypadku sprzedaży alkoholu) nadal mogli nas kontrolować.

Program pilotażowy rozpoczęto od dowodów osobistych, jednak z czasem będzie on rozszerzany. Docelowo Ministerstwo Cyfryzacji chce, byśmy z elektronicznych dokumentów mogli korzystać na poczcie, w urzędzie, banku czy bibliotece. Dlatego też coraz więcej dokumentów będzie udostępnianych w ten sposób. W bieżącym roku, jak już wspomnieliśmy, będą to dowody osobiste, prawa jazdy, OC i dowody rejestracyjne. W przyszłym roku mają dołączyć legitymacje szkolne i studenckie, karty miejskie, karty dużej rodziny oraz karty emeryta.

Mam nadzieję, że w 2018 roku będę mogła wychodzić do pracy, mając w kieszeni telefon z dowodem osobistym, ubezpieczeniem OC, mówiła minister Streżyńska przed kilkoma miesiącami. Pozostaje nam tylko trzymać ją za słowo.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)