MAC chce wprowadzić nas w epokę „państwa optimum”
Stworzenie rozwiązań zezwalających na crowdfunding, zwiększenie zakresu spraw, które można załatwić przez Internet, dalszy rozwój e-sądownictwa, pełny dostęp do informacji publicznej oraz uzgodnień projektów rządowych, wprowadzenie jednolitego rejestru ubezpieczeń i pełne wdrożenie numeru alarmowego 112 — tak minister Michał Boni wyobraża sobie obszary, którymi Polska powinna zająć się w najbliższym czasie. Na czym polega projekt „państwa optimum 2.0”?
Nie ma innej filozofii państwa niż służenie swoim obywatelom. […] Państwo optimum, oparte na kontrakcie między powoływanymi do realizacji zadań władzami publicznymi […] a obywatelami, oceniającymi decyzje władz, ale też i współtworzącymi rozwiązania — jest najbardziej plastycznie dopasowane do wyzwań, jakie nas otaczają — twierdzi minister Boni. Jego zdaniem Polska powinna aspirować swoimi pomysłami do państw tak rozwiniętych cyfrowo, jak Wielka Brytania, Estonia, Szwecja czy Finlandia. W tym celu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce podjąć szereg kroków, które przyśpieszą nasz rozwój na tym polu.
Od 1 stycznia przyszłego roku przychodnie i szpitale za pomocą numeru PESEL będą mogły zweryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony, a ponadto do 2014 r. powinna pojawić się tzw. Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, na której będą przechowywane dane o leczeniu. W tym samym roku Polska wprowadzi pełną obsługę dla numeru alarmowego 112. Minister Boni zapowiada też, że na wiosnę zacznie promować profil zaufany w ePUAP, który pozwoli np. maturzystom na składanie wniosków o przyjęcie na uczelnię drogą elektroniczną. Ma to oczywiście zachęcić młodych obywateli do jak najwcześniejszego założenia konta w systemie.