macOS High Sierra już w App Store. Poznaj najważniejsze nowości

Zgodnie z zapowiedzią, w Mac App Store znalazło się już stabilne wydanie systemu macOS 10.13 (kompilacja 17A365), znanego jako „High Sierra”. Niektórzy użytkownicy już widzą go na liście aktualizacji. Przed aktualizacją warto zrobić kopię zapasową swoich danych i uzbroić się w cierpliwość – ten proces potrwa dłużej niż zwykle. Jednak warto – nowości w High Sierra nie są może widoczne od razu na zrzutach ekranu, ale wystarczy chwilę poużywać systemu, by zauważyć, że przyspieszył. Po dłuższym używaniu zobaczymy też kilka szczegółów, które znacznie umilą pracę, ale nie kłują w oczy.

macOS High Sierra już w App Store. Poznaj najważniejsze nowości

25.09.2017 | aktual.: 26.09.2017 11:42

  1. System plików APFS

macOS High Sierra wprowadza system plików APFS (Apple File System) na komputery. Wcześniej był on już dostępny na urządzeniach mobilnych z systemem iOS 10.3 i sprawdził się bardzo dobrze. System plików został zaprojektowany z myślą o pamięciach flash i dyskach SSD (obsługuje TRIM). Na pierwszy rzut oka widać, że po aktualizacji dysk SSD w MacBooku (Pro, końcówka 2013) działa nieco szybciej, niż z systemem HFS+.

Optymalizacja działania dysków SSD z APFS będzie odczuwalna przede wszystkim przy starcie programów i ładowaniu plików. Przenoszenie plików w inne miejsca odbywa się niemal błyskawicznie, a dzięki klonowaniu na poziomie systemu plików kopie nie będą zajmować dodatkowego miejsca. APFS ma tez możliwość zapisywania migawek.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto APFS zapisuje czas zapisu plików z dokładnością do nanosekundy, podczas gdy HFS+ zapisywał tylko sekundy. APFS powinien też mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych danych, gdyż obsługuje pełne szyfrowanie całego dysku jednym kluczem lub wieloma kluczami, gdzie pliki i ich metadane są szyfrowane osobno. Metadane są opatrzone sumami kontrolnymi i chronione przed awariami.

Dzięki 64-bitowym indeksom APFS może przechowywać 263 pliki o maksymalnym rozmiarze 263 bajtów. System plików pozwala też na przechowywanie wielu dysków logicznych w jednym kontenerze. Podobnie jak Fusion Drive, kontener ten może być zapisany na jednej partycji lub na dwóch, znajdujących się na osobnych dyskach fizycznych.

  1. Metal 2 i maszynowe uczenie

Wprowadzone w macOS 10.11 API Metal wciąż jest rozwijane. W 10.13 dostaliśmy Metal 2, zapewniające niemal bezpośredni dostęp do układów przetwarzających grafikę, a przy tym generuje minimalny narzut przy renderowaniu, zostawiając większość pracy sprzętowi. GPU kontroluje kluczowe zagadnienia przy renderowaniu i obliczeniach, co pozwala pominąć czekanie na cykle procesora. Ponadto Metal 2 poradzi sobie z zewnętrznymi kartami graficznymi i VR.

Jednak Metal 2 na grafice się nie kończy. API otwiera drogę do przyspieszanych sprzętowo sztucznych sieci neuronowych i daje deweloperom dostęp do intuicyjnych narzędzi do debugowania, optymalizacji i wdrażania aplikacji, także na VR i z wglądem w zachowanie układu graficznego. Na Macach jest teraz dostępny framework MPS (Metal Performance Shaders), stworzony do projektowania algorytmów maszynowego uczenia i przetwarzania języka naturalnego.

  1. Edycja zdjęć

Aplikacja Zdjęcia, obecna w systemie, bardzo się zmieniła. Przede wszystkim zyskała dość rozbudowane możliwości edycji i wywoływania plików RAW z aparatów cyfrowych. Nie są to narzędzia na miarę Lightrooma, ale jeśli rozwój programu będzie dalej szedł w tym kierunku, Apple Aperture nie będzie już potrzebny.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W palecie narzędzi mamy do dyspozycji między innymi odszumianie, krzywe, możliwość ustawienia balansu bieli na neutralny szary, kolor skóry lub ręcznie, pędzel do retuszu, a nawet możliwość sterowania jedną barwą selektywnie. Ponadto jest tu kilka filtrów i niezły automat poprawiający zdjęcia.

Warto też wspomnieć o poprawionym sortowaniu zdjęć, które ułatwia układanie ich w albumach i nadawanie etykiet na podstawie zawartości. Dla zdjęć animowanych są tu oczywiście różne sposoby zapętlenia.

  1. Safari: tryb czytania i blokowanie autoodtwarzania

Wiecie już zapewne o tym, że dostawcy reklam nienawidzą zmian w nowej wersji Safari. Do ograniczeń w działaniu ciasteczek śledzących i podobnych mechanizmów, które mają być rozpoznawane przez sztuczną sieć neuronową, dochodzi jeszcze możliwość włączenia trybu czytania na różnych stronach i blokowania automatycznego odtwarzania materiałów z dźwiękiem.

Obraz

Z punktu widzenia użytkownika to bardzo wygodne rozwiązania. W ustawieniach każdej strony można wybrać, czy artykuły z niej będą prezentowane w eleganckiej formie, jak widać powyżej. W kwestii odtwarzania filmów możemy wybrać, czy na to zezwolimy, czy zablokujemy, czy zablokujemy jedynie materiały z dźwiękiem.

Obraz

Przy okazji można też ustawić stałe powiększenie dla wybranych stron.

  1. Kodowanie wideo HEVC

Zarówno nowy iOS 11, jak i macOS, wprowadzają nowe sposoby kodowania wideo i zdjęć. High Sierra kładzie duży nacisk na wygodę i wysoką jakość odtwarzania filmów, stąd obecność w systemie kodeka HEVC (H.265). Kodek ten zapewnia wysoką jakość oglądanych materiałów w rozdzielczości 4K, przy czym pliki są mniejsze niż kodowane H.264. Apple twierdzi, że nawet o 40%.

Obecność HEVC idzie w parze z monitorami 4K w nowych modelach Maców. Przyda się też w specyficznych warunkach, gdzie łącza umożliwiają streamowanie materiałów Full HD, ale 4K już niekoniecznie. Bardziej ekonomiczny kodek powinien poprawić jakość oglądania.

  1. Koniec z obsługą 32-bitowych aplikacji

Dla niektórych będzie to problem – macOS 10.13 High Sierra jest już ostatnim systemem dla Maców, który zachował wsteczną kompatybilność z aplikacjami 32-bitowymi. Kolejne wydanie macOS-a nie będzie ich w pełni obsługiwać, być może w ogóle nie da się ich uruchomić.

W większości przypadków producenci już od dawna udostępniają swoje programy w wersji 64-bitowej, więc dla użytkowników proces ten będzie niezauważalny. Problem może pojawić się, jeśli ktoś musi używać starszych, nierozwijanych już programów. Mamy jednak jeszcze rok na to, by znaleźć rozwiązanie ewentualnych problemów.

  1. Tabelki w notatkach

Mogłoby się wydawać, że to drobiazg, ale dla osób korzystających z notatek Apple'a to ogromne udogodnienie. Aplikacja ta pozwala zapisywać nie tylko mapy, zdjęcia i nagrania dźwiękowe, ale także przydatne w wielu sytuacjach tabelki.

Obraz

W aplikacji znalazł się także mechanizm konwertowania tekstu na tabelki i tabelek na tekst. Automat nie jest idealny, ale w wielu przypadkach pomocny. Nie ma żadnego problemu, by wklejać dane z innych źródeł, choć nie zawsze formatowanie zostanie zachowane.

  1. Ładniejszy głos Siri

Trudno powiedzieć, czy ta zmiana będzie przydatna dla użytkowników macOS 10.13 w Polsce, ale na pewno warto sprawdzić nowy głos Siri. Asystentka może używać głosu damskiego lub męskiego, z akcentem amerykańskim, brytyjskim lub australijskim. Brzmi to całkiem nieźle, zwłaszcza gdy wsłuchamy się w intonację różnych słów, ale nadal po polsku nie porozmawiamy.

Obraz

  1. Synchronizacja wiadomości przez iCloud i plany rodzinne

Tak samo jak iOS 11, High Sierra ma oferować możliwość przechowywania historii rozmów w iCloud. Niestety funkcja ta nie została jeszcze wprowadzona, ale wciąż jest w planach. Dzięki temu po zalogowaniu na inne urządzenia historia z iMessage będzie zawsze dostępna. Wszystko będzie oczywiście zaszyfrowane.

Obraz

Zmieniły się też zasady korzystania z iCloud w planach rodzinnych. Można kupić od 200 GB do 2 TB przestrzeni w miesięcznym abonamencie. Mamy też większą dowolność z udostępnianiu bliskim danych, muzyki, aplikacji i wielu innych zakupów. Warto też zaznaczyć, że iCloud Drive pozwala łatwo udostępniać pliki innym, bez ściągania ich na swój komputer czy wysyłania załączników. Pod tym względem iCloud w końcu dogonił konkurencję.

  1. Kontrola EFI co tydzień

High Sierra wprowadza też dodatkowe zabezpieczenie firmware'u Maców. Co tydzień będzie uruchamiane narzędzie eficheck, sprawdzające, czy firmware zgadza się z wzorem z bazy Appel'a.

Informacje o tym nie zostały oficjalnie podane przez Apple'a. O kontroli EFI wiemy z Twittera, gdzie napisali o in programiści, niestety wpisy zostały usunięte. Rzecz w tym, że jeśli wszystko jest w porządku, użytkownik nawet się nie zorientuje, że jego Mac coś sprawdza. Jeśli jednak wystąpi jakiś błąd, pojawi się okno dialogowe z informacją i będzie można wysłać raport Apple'owi – oczywiście z poszanowaniem prywatności użytkownika. Na tej podstawie Apple postara się stwierdzić, czy w EFI nie zagnieździł się malware.

Na czym można zainstalować macOS High Sierra?

Nowy macOS ma niewygórowane wymagania sprzętowe i może działać nawet na 8-letnich MacBookach, Macach mini i iMacach (końcówka 2009). Ponadto zainstalujemy go na MacBooku Air z 2010, Macu Pro i MacBooku Pro z 2010.

Apple wymaga, by mieć na dysku przynajmniej 8 GB wolnego miejsca przed aktualizacją.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)