Mapy po aktualizacji Creators Update: nowy wygląd i możliwości
Tegoroczna aktualizacja Creators Update dla Windowsa 10 przynosi wiele zmian w systemie, tylko w teorii kierowanych przede wszystkim do twórców. Nie inaczej jest w przypadku aplikacji Mapy – również w tym obszarze Microsoft postarał się o wprowadzenie zmian, dzięki którym każdy użytkownik będzie mógł mieć wpływ na dalszą użyteczność aplikacji.
06.05.2017 19:30
O nowościach poinformowano na łamach bloga Windowsa, gdzie już na wstępie autorzy zwracają uwagę, że docelowo zmian będzie dużo więcej i trafią do użytkowników w przyszłym roku. Teraz skupiono się natomiast na czterech głównych nowościach w Creators Update: nowym zastosowaniu Windows Ink, tworzeniu własnych kolekcji, współpracy w celu ulepszania map oraz nowych opcjach dla deweloperów oprogramowania.
Windows Ink, a więc dodatkowej warstwy interfejsu służąca np. do nanoszenia odręcznych notatek, używać będzie można teraz niezależnie od typu widoku mapy, zaś dzięki możliwości tworzenia kolekcji – zapisywać ulubione lub często odwiedzane miejsca. Ma to w przyszłości pozwalać na dużo łatwiejsze zarządzanie, również w kwestii nawigacji. Deweloperzy mogą natomiast korzystać z nowych opcji w API, w tym narzędzia pozwalającego dowolnie modyfikować wygląd map, co pozwoli dopasować je do tworzonych aplikacji.
Aby Mapy dostarczały jak najbardziej aktualnych informacji o obiektach i na przykład godzinach ich otwarcia, Microsoft postanowił także wprowadzić opcję zgłaszania poprawek i uwag. Bazowanie na opinii użytkowników to ostatnio chętnie rozwijany obszar, co potwierdziło również Google, zmieniając niedawno metody oceny treści w swojej wyszukiwarce. Pojawiło się także wiele mniejszych zmian, ułatwiających codzienne korzystanie z Map.
Microsoft zaznacza, że wciąż głównym źródłem danych dla aplikacji są Mapy Bing oraz HERE, jednak zmodyfikowany został silnik, który wykorzystywany jest w aplikacji Map w Windowsie. Pozwala przy okazji w zupełnie nowy sposób renderować grafiki, dzięki czemu widoki 3D trafiły do większej liczby obiektów. Nowy jest także wygląd etykiet i innych elementów mapy:
To nie jedyne zmiany, a do tych mniej zauważalnych na pierwszy rzut oka, zaliczyć należy także wygodniejszą obsługę przy użyciu dowolnego urządzenia (w tym myszy, klawiatury, dotyku, pióra i nie tylko), synchronizację, która teraz obejmuje również Xboksa oraz HoloLens, możliwość planowania tras z wieloma przystankami oraz nowy podgląd ostatnich wiadomości o danym miejscu, wprost z mapy.