Microsoft 365: Windows 10 i Office jako wspólna usługa za 20 dolarów
Microsoft od początku konsekwentnie twierdzi, że Windows 10 jest systemem ostatecznym, najlepszym i najbezpieczniejszym, który będzie tylko aktualizowany. Wraz z takimi zapewnieniami pojawiają się spekulacje, iż docelowo system stanie się usługą, za którą użytkownikom przyjdzie płacić abonament. Te wizje właśnie się spełniają: firma zapowiedziała uruchomienie usługi Microsoft 365, która we wspólnej subskrypcji połączy Windowsa 10 i pakiet biurowy Office.
Na tę chwilę jest to oferta skierowana do klientów biznesowych, a decyzja o jej wprowadzeniu ma być wynikiem obserwacji rynku, jaką prowadzi Microsoft, o czym na łamach oficjalnego bloga wspomniał Kirk Koenigsbaue:
Usługa już od przyszłego miesiąca będzie dostępna w dwóch wariantach. Microsoft 365 Enterprise to pakiet stworzony dla największych przedsiębiorstw, składający się z Office'a 365 Enterprise, Windowsa 10 Enterprise oraz Microsoft Enterprise Mobility + Security. Pakiet będzie można zakupić już od 1 sierpnia, ale jego cena pozostaje tajemnicą.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drugiej wersji produktu, jaką jest Microsoft 365 Bussiness. Ta wersja kierowana jest do małych i średnich firm (maksymalnie do 300 użytkowników licencji) i składa się z Office'a 365 Bussiness Premium wraz z dopasowanymi funkcjami bezpieczeństwa i zarządzania z Windowsa 10 oraz pakietu Enterprise Mobility + Security. Drugiego sierpnia udostępniona zostanie wersja poglądowa Preview, zaś możliwość zakupu pojawi się jesienią bieżącego roku. Tym razem znana jest cena – 20 dolarów miesięcznie za jednego użytkownika (przy dzisiejszym kursie i bezpośrednim przeliczeniu, daje to równowartość ok. 75 złotych).
Walka o klientów biznesowych na wielu frontach
By zachęcić jeszcze więcej firm do skorzystania z oferty Microsoftu, przy okazji ogłoszono także wdrażanie nowych aplikacji. Do Office'a 365 w wersji Bussiness oraz Bussiness Premium trafić mają wkrótce trzy kolejne programy: Listings, Connections oraz Invoicing, pozwalające kolejno na zarządzanie pocztą elektroniczną od strony marketingu, publikowanie informacji w Internecie oraz tworzenie faktur. Do pakietu biurowego trafia teraz także aplikacja MilelQ.
Na warsztat wzięto także wirtualizację i również w jej kontekście zapowiedziano nowości: od września możliwy będzie wybór jednej z pięciu subskrypcji w programie CSP, dzięki czemu wirtualne maszyny w Windowsie 10 będą działały w oparciu o Azure, zaś sami partnerzy będą mogli przystąpić do nowego programu certyfikacyjnego. Warto również dodać, że użytkownicy wspominanego wyżej Microsoft 365, prawa do wirtualizacji w tym przypadku otrzymają bez dodatkowych opłat.