Microsoft zmienia kanały Insidera. Będzie Dev, Beta i Release Preview zamiast "pierścieni"
Microsoft wprowadza istotne zmiany w swoich testowych kanałach Insider. Jeszcze w tym miesiącu testowy Windows 10 oraz programy biurowe (docelowo także Edge i Teams) będą wydawane w ramach nowego, bardziej intuicyjnego podziału niż dotychczas. Znikną tak zwane pierścienie, a w ich miejscu pojawią się kanały, między którymi różnice będą bardziej oczywiste.
Zmianę najwygodniej jest omówić na przykładzie systemu Windows 10. Dotychczas insiderskie kompilacje pojawiały się tutaj w ramach "szybkiego" i "wolnego" pierścienia, zaś niektóre aktualizacje także w ramach Release Preview. Nazewnictwo może i jest intuicyjne, ale sam podział niekoniecznie uzasadniony – "wolny" i "szybki" kanał aktualizacji różni częstotliwość wydawania nowych kompilacji, nie zaś na przykład ich stopień gotowości do ostatecznego wdrożenia w stabilnym Windows 10.
Właśnie to ma się zmienić jeszcze w tym miesiącu, bowiem różnicując wersje oprogramowania, Microsoft będzie teraz stawiać na jakość, podobnie jak wielu innych producentów. Release Preview Ring zmieni się w Release Preview Channel i tutaj różnica jest głównie w nazwie. Największe zmiany dotyczą jednak pierścieni: Fast Ring oraz Skip Ahead będą od teraz kanałem Dev, z kolei Slow Ring zmieni się w kanał Beta. Poza nazwami, zmieni się również sposób udostępniania nowych kompilacji.
Jak nietrudno się domyślić, te będą dzielone na kanały zgodnie ze stopniem przygotowania danej funkcji. Dzięki temu testerzy będą mogli wybrać kanał zgodny z ich oczekiwaniami co do stabilności. Dev polecany jest zaawansowanym technicznie osobom, które oczekują najszybszego dostępu do nowego kodu, ale zaakceptują w zamian niestabilność działania. Beta ma być natomiast odpowiednia dla "początkujących testerów". Microsoft deklaruje przy tym, że kompilacje wydawane w ramach tego kanału będą niezawodne.
Microsoft podaje, że zmiana z pierścieni na kanały będzie automatyczna i odbędzie się później w tym miesiącu. Pozostaje więc uzbroić się w maksymalnie dwa tygodnie oczekiwania.