Microsoft zmienia nazwy: muzyki posłuchamy w Groove
Wraz z premierą nowego systemu operacyjnego, Microsoft szykuje kilka innych nowości. Wczoraj informowaliśmy o nowej edycji Minecrafta, ale to nie wszystko. Zmiany zajdą także w nazewnictwie niektórych usług, w efekcie Xbox Music zostało przeobrażone w Groove. Wbrew pozorom ma to dosyć istotne podłoże i ma rozwiać wątpliwości niektórych osób wynikające z aktualnego nazewnictwa.
Wspomniana usługa istnieje od 2012 roku i już wcześniej przechodziła przez operację zmiany nazwy – kiedyś nazywała się Zune, co mogą jeszcze pamiętać posiadacze np. urządzeń z systemem Windows Phone 7. Teraz zapadła decyzja o kolejnej zmianie nazwy na nieco nietypowe Groove (warto zwrócić uwagę na to, jak wymowa tej nazwy brzmi po polsku). Co podyktowało zmiany i dlaczego korporacja nie zdecydowała się na zachowanie poprzedniej nazwy? Joe Belfiore wyjaśnił, że chodzi tu o osoby, które nie mają konsol i są zdziwione taką, a nie inną nazwą.
Xbox Music faktycznie sugeruje, że możemy posiadać konsolę Microsoftu. Nie każdy ją natomiast ma, a nazwa „Xbox” nie jest kojarzona z platformą multimedialną jako taką, lecz z konkretnym sprzętem do grania. Mimo kilku lat, sytuacji tej nie udało się zmienić. Zmiana nazewnictwa na Groove ma zakończyć zamieszanie związane z nazewnictwem – jest to istotne, bo część osób sądziła, że Xbox Music służy do np. słuchania muzyki z gier komputerowych. Zmiana dotyczy nie tylko aplikacji i usługi do odtwarzania muzyki, ale również Xbox Video, które zostanie przemianowane na „Filmy i telewizja”. W tym przypadku liczyć możemy na m.in. obsługę formatu .MKV, a także dostęp do bazy filmów i programów telewizyjnych dostępnych w oficjalnym sklepie Microsoftu.
Choć do oficjalnej premiery Windows 10 musimy poczekać jeszcze kilkanaście dni, zainteresowani już teraz mogą zapoznać się z nowymi programami. Są to aplikacje uniwersalne, według Microsoftu wygodne w obsłudze na ekranach dotykowych, a także dające spore możliwości: integracja z OneDrive pozwala na umieszczenie własnych plików MP3 w chmurze, a następnie odtwarzanie ich na sprzęcie z Windowsem, konsoli Xbox, przez przeglądarkę, a w przyszłości również na Androidzie i iOS. Groove Music Pass oferuje z kolei subskrypcję, gdzie za 9,99 dolara miesięcznie otrzymujemy dostęp do muzyki zgromadzonej w Windows Store. Niestety, jak na razie użytkownicy z Polski nie mogą korzystać ze wszystkich dobrodziejstw tych aplikacji.