Miniprogramy na iPhonie: WeChat znalazł sposób na złamanie monopolu AppStore
Dobrze jest nie być monopolistą. Dzięki swojej lukratywnejniszy na rynku mobilnym, Apple unika zarzutów o nieuczciwe praktykirynkowe, które trapią daleko bardziej popularne Google – i tomimo tego, że firma z Cupertino w praktyce całkowicie zamknęłasystem iOS na oprogramowanie z niezależnych źródeł, podczas gdyna Androidzie hulaj dusza, piekła nie ma, alternatywnych sklepówjest pełno, można też instalować oprogramowanie bezpośrednio zplików. Czy jednak ten praktyczny monopol Apple’a na sklep zaplikacjami utrzyma się na zawsze? Pewna chińska firma podjęłakroki w stronę stworzenia konkurencji dla AppStore, konkurencji,która działa bez żadnych jailbreaków.
WeChat jest najpopularniejszym komunikatorem w Chinach –korzysta z niego w Państwie Środka ponad 860 mln użytkowników,jakieś 70 mln to użytkownicy spoza Chin. Łącząc w sobiekomunikator, usługi telekonferencyjne, mechanizmy płatności,nawiązywania znajomości w pobliżu, a nawet rozwiązaniapozwalające korzystać ze służb miejskich, jest do życia wChinach w praktyce niezbędny. Deweloper komunikatora, TencentHoldings Ltd, oferuje oczywiście wersje na Androida i iOS-a, matakże starsze klienty na Symbiana, Windows Phone i BlackBerryOS-a.
Mając taką pozycję na rynku, chińska firma pozwala sobie naroszerzanie zakresu możliwości swojego komunikatora. WeChat oferujenp. swoje własne gry – uruchamiane bez pobierania czegokolwiek zAppStore. Znajdziemy tam Tetrisa, Candy Crush, FlappyBirda, Pacmana,a nawet Plants vs Zombies. Wszystkie te gry oferowane są niezależnieod AppStore, choć wciąż pobierane z platformy Apple. Są jednakściśle zintegrowane z WeChatem – logujemy się do nich za pomocąidentyfikatora, możemy udostępniać wyniki w sieciachspołecznościowych, a nawet w grach wieloosobowych bezpośrednio sięze znajomymi komunikować.
Teraz jednak WeChat sięga dalej. Analitycy Wall Street Journaljuż mówią, że Tecent Holdings przymierza się do odegraniawiodącej roli na rynku mobilnego oprogramowania, także na iOS-a.Posłużyć ma do tego Mini Program – platforma pozwalającauruchamiać aplikacje przechowywane w chmurze, bez koniecznościpobierania ich na smartfon. Klientem jest tu nie przeglądarka, jak wwypadku dobrze znanych aplikacji HTML5, ale oczywiście komunikatorWeChat.
Póki co Chińczycy poruszają się ostrożnie. Nigdzie nie mówiąo sklepie z aplikacjami, podkreślają, że nie ma tu żadnejscentralizowanej platformy hostującej aplikacje. Ba, nawet nieużywają słowa „app”. Mówią o… programach. Programy teznajdowane są różnymi innymi metodami, np. przez wyszukiwarkę,zeskanowanie kodu QR na produkcie, a ich możliwości przewyższaćmają nawet to, co Apple oficjalnie oferuje w swoim komunikatorzeprzez Messages App Store.
Oczywiście chińskie programy nie są konkurencją dla dużychaplikacji na iOS-a. Być może nawet nie zamierzają być. PlanTecent Holdings jest subtelniejszy: rozwijać po cichu platformęMini Program do takiego poziomu, by w pewnym momencie użytkownicyuznali, że nie mają już po co wychodzić z WeChatu. Wszystko jesttutaj, wszystko o możliwościach wystarczających dla przeciętnegoużytkownika. A gdy niezależni deweloperzy przyzwyczają się doMini Programów, przyjdzie czas na zwiększenie możliwości samejplatformy.
Apple może wówczas oczywiście usunąć WeChata ze swojegoAppStore. Powodzenia więc w sprzedaży smartfonów, na których niedziała najważniejsza w Chinach aplikacja. Xiaomi, Meizu, Huawei,ZTE i cała reszta mniej znanych producentów z Państwa Środkabędzie takim posunięciem zachwycona.