Minister, która chce znieść kryptografię, by bronić przed terroryzmem

Od ministra spraw wewnętrznych można by było w XXI wiekuoczekiwać kompetencji w tematyce związanej z bezpieczeństwem, wtym oczywiście cyberbezpieczeństwem. Najnowsza wypowiedź paniAmber Rudd, minister spraw wewnętrznych w rządzie brytyjskiejpremier pani Theresy May pokazuje jednak, że oczekiwać niczego niemożna. Wezwała ona otóż firmy technologiczne, by zaprzestałyoferowania terrorystom sekretnych miejsc do komunikacji ze sobą izaczęły bardziej współpracować z organami ścigania. Dalejbyło już tylko gorzej.

Minister, która chce znieść kryptografię, by bronić przed terroryzmem

Środowy zamach w sercu Londynu, w którym zginęły cztery osoby,a rannych zostało około pięćdziesięciu, został już powiązanyz „nowymi technologiami”. Media donoszą, że sprawca zamachu,Khalid Masood, tuż przed atakiem wysłał otóż wiadomość zapomocą komunikatora WhatsApp. Wiadomość oczywiście zaszyfrowaną,do której treści organy ścigania nie mogły uzyskać dostępu –ponieważ WhatsApp używa szyfrowania end-to-end.

Dla minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, pani AmberRudd, to kompletnie nie do przyjęcia,że policja i służby bezpieczeństwa nie mogą odczytywać takichwiadomości. W udzielonym dzisiaj wywiadzie stwierdziła, że niepowinno być żadnego miejsca, w którym terroryści mogliby sięukryć. Rząd musi zrobićwszystko, by firmy takie jak WhatsApp zaprzestałyoferowania terrorystom sekretnych miejsc do komunikacji ze sobą.

Pani Rudd wspomniała następnieo starych dobrych czasach, kiedy to nad parą otwieranolisty czy podsłuchiwano telefony(oczywiście legalnie, tzn. z nakazem). Dzisiaj nawet nakaz niepomaga, więc konieczne jest doprowadzenie do tego, by służbywywiadowcze mogły wejrzeć w zaszyfrowany WhatsApp.Oczywiście nie znaczy to, że władze mają mieć wgląd wewszystkie zaszyfrowane wiadomości, chodzi tu jedynie oprzemyślane, legalnie dopuszczone przypadki.

Przyznała, że z podobnąsytuacją mieliśmy do czynienia w Stanach Zjednoczonych, gdzie Appleodmawiało współpracy z FBI, nie chcąc pomóc w uzyskaniu dostępudo treści na zablokowanych iPhone’ach. Gdyby to od niej zależało,to by powiedziała Timowi Cookowi, by jeszcze raz się nadtym zastanowił.

Pytana o to, czy chce, by zmusićfirmy technologiczne do instalowania furtek w oprogramowaniu, którepozwoliłyby na odczytywanie wiadomości w wypadkach związanych zterroryzmem, przyznała, że będzie prowadzić takie rozmowy, i manadzieję, że obejdzie się bez zmian w prawie. *Ci ludzie[producenci oprogramowania –przyp. red.] mają rodziny, mają dzieci, powinni być ponaszej stronie, chcę ich pozyskać tym argumentem.Na spotkanie zaprosiła nie tylko Google, Facebooka i Twittera, aleteż mniejsze platformy, *takiejak WordPress, Justpaste.it oraz Telegram.

Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jej Królewskiej Mości Elżbiety II
Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jej Królewskiej Mości Elżbiety II

Chodzi tu oczywiście ozwalczanie tego, o określono jako treści ekstremistyczne. Od 2010roku brytyjski rząd doprowadzić miał do usunięcia 250 tys. takichpublikacji w Sieci, ale to wciąż za mało, firmy internetowe nierobią dość, by spełnić swoje obowiązki w tym zakresie. PaniRudd życzy sobie, by przyjęły one bardziej proaktywną postawę izrozumiały, że dziś nie są już firmami, lecz platformamimedialnymi, oraz by dobrowolnie podjęły się takich działań.

Najlepsi ludzie, którzy rozumieją technologię, którzyrozumieją niezbędne hasztagi (sic!) do powstrzymania tego zanim tojeszcze wyjdzie, a nie tylko kasowania tego, to oni muszą to zrobić– stwierdziła wyraźnie nie wiedząc o czym mówi brytyjskaminister.

Na koniec pani Rudd odniosła siędo wprowadzonego w ślad za USA zakazu zabierania laptopów na pokładsamolotów w lotach z niektórych islamskich krajów. Pomysł sięjej najwyraźniej spodobał – nie wykluczyła w przyszłościwprowadzenia powszechnego zakazu. Trudno oczywiście dziśpowiedzieć, jak daleko to zajdzie (…) póki co rząd podjąłdecyzję o zakazie na podstawie dostępnych danych wywiadowczych– stwierdziła.

Idiokracja ma się coraz lepiej

Może i można tęsknić do starych dobrych czasów otwieraniakopert nad parą, jednak niestety pamięć pani Rudd jestnajwyraźniej bardzo selektywna – w tych starych dobrych czasachludzie daleko bardziej rozumieli, co mówią i o czym mówią. Dziśnajwyraźniej polityk może mówić co popadnie, a mainstreamowemedia i tak to przyjmą bezkrytycznie – ponieważ one też nierozumieją, o czym się mówi.

Radykalne upraszczanie dostępu do technologii komputerowych, wpołączeniu z nędzą dzisiejszej edukacji matematycznej iinformatycznej, doprowadziło do sytuacji, w której ludziepozbawieni jakiegokolwiek zrozumienia tematu, a dysponujący realnąwładzą, narzucają życiu społecznemu szkodliwe, bezsensowneregulacje.

Widać to świetnie po dzisiejszych wypowiedziach pani Rudd.Brytyjskiej minister (notabene absolwentki historii) wydaje się, żemożna wydać ustawę, a nagle matematyka i informatyka nagną siędo zawartych tam zapisów. Nie potrafi pojąć, że nie można miećbezpiecznych systemów komunikacji, które miałyby wbudowane furtkidla władz. Nie potrafi pojąć, że do opensource’owegooprogramowania praktycznie nie da się wprowadzić furtek. Niepotrafi pojąć, że odczytanie wiadomości wysłanej tuż przedzamachem na WhatsAppie nijak nie zwiększy bezpieczeństwapublicznego. Nie potrafi pojąć, że blokowanie z wyprzedzeniemhasztagów w niczym nie ograniczy swobodnego przepływuekstremistycznej treści. Nie potrafi pojąć, że zakaz wnoszenialaptopów na pokład samolotu (przy możliwości nadania ich w lukubagażowym) nijak nie ogranicza ich możliwości wykorzystania jakoładunków wybuchowych. Czy pani Rudd jest w stanie cokolwiek pojąćw dziedzinie bezpieczeństwa publicznego?

Na koniec warto wspomnieć o jednej rzeczy, która wrogątechnikom kryptograficznym brytyjską minister mogłaby doprowadzićdo łez. Nie trzeba tu żadnych komputerów, żadnych aplikacji.Słynny kryptograf Bruce Schneier zaprojektował na prośbę pisarzaNeala Stephensona (piszącego wówczas swoją wielką powieśćCryptonomicon) strumieniowy szyfrSolitaire, który nie potrzebuje żadnej elektroniki, żadnychpodejrzanych obiektów. Wystarczy zwykła talia kart do gry.

Potem pozostaje tylko czekać na ustawę UK Playing Cards Ban. Wkońcu to kompletnie nie do przyjęcia, by obywatele mogli za pomocątalii kart zaszyfrować wiadomość w taki sposób, że organyścigania nie będą mogły jej odczytać. Jako że nikt nie wie, wjaki sposób wbudować w talię kart furtkę, zakaz jest konieczny,aby powstrzymać terrorystyczne zagrożenie.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (154)