Monitor 75 Hz. Czy warto kupić taki sprzęt?

Monitor o częstotliwości odświeżania 75 Hz to ciekawa propozycja. Czy warto zaopatrzyć się w tego typu wyświetlacz? A może lepiej mieć np. 144 Hz?

RODNAE Productions
RODNAE Productions
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Hołowacz

W dzisiejszych czasach wiele osób może ulec wrażeniu, że dobry monitor koniecznie musi mieć częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, 280 Hz, a nawet 360 Hz. Oczywiście na rynku są takie urządzenia i stanowią one ciekawą propozycję. Nie zmienia to jednak faktu, że tak wysokie wartości nie są czymś niezbędnym, koniecznym dla każdego potencjalnego nabywcy. Jest wręcz przeciwnie, bo wiele osób może kupić monitor 75 Hz i odczuwać zadowolenie oraz komfort w trakcie użytkowania sprzętu.

Czy 75 Hz w monitorze to mało?

Jeżeli ktoś traktuje rozgrywkę multiplayer bardzo poważnie, stara się mieć możliwie najlepsze osiągi w szybkich tytułach First-Person Shooter i nie uznaje jakichkolwiek kompromisów, wtedy może się okazać, że 75 Hz to zwyczajnie mało. Nie da się ukryć, że na rynku są dostępne np. monitory 360 Hz, które odświeżają obraz tak często, że aż trudno w to wierzyć. Czy 360 klatek na sekundę to naprawdę coś, za co warto płacić dodatkową cenę? Każdy musi ocenić sam. Jedno jest pewne, mianowicie granie na monitorze 75 Hz nie stanowi żadnej przeszkody i istnieje wiele gamingowych sprzętów z taką częstotliwością odświeżania. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że płynność w grach docenimy tylko wtedy, gdy nasze podzespoły komputerowe (jak np. karta graficzna) na to pozwolą.

Podsumowując, 75 Hz to wyważona wartość, która sprawdzi się w zastosowaniach biurowych, a także w grach. Jeśli chcemy na czymś zaoszczędzić, może to być monitor z niższym odświeżaniem i wcale nie odczujemy tego jakoś bardzo. Spory wpływ na końcowe odczucia ma też kwestia przyzwyczajenia.

Jaki monitor 75 Hz do gier będzie dobry?

Jeśli zależy nam na graniu z wykorzystaniem monitora 75 Hz, wtedy dobrze jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Za przykład posłuży MSI Optix G241VC o przekątnej 23,6", która jest wręcz idealna do rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Warto nadmienić, że ekran jest zakrzywiony (1800R), co może być wadą lub zaletą, tutaj wiele zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Niektórzy np. są zdania, że dzięki takiemu zakrzywieniu obraz może zyskać efekt dodatkowej głębi.

Monitor MSI Optix G241VC
Monitor MSI Optix G241VC © MSI

Monitor MSI Optix G241VC cechuje się częstotliwością odświeżania 75 Hz, co u większości osób nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas grania w szybkie gry. Oczywiście może być tak, że ludzie przyzwyczajeni do znacznie wyższych wartości będą mówić, iż powrót do niższego odświeżania jest dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem. Mimo takich opinii, dla wielu 75 Hz w zupełności wystarczy. Przy okazji nie powinno się zapominać o tym, że czas reakcji również ma znaczenie dla graczy, a w modelu MSI Optix G241VC jest to 1 milisekunda, czyli naprawdę dobry wynik, który zadowala większość graczy. Popularną metodą pomiaru jest tak zwane GTG (Gray To Gray), co sprowadza się do pomiaru czasu potrzebnego do przełączenia piksela między dwoma stanami szarości. Na koniec warto zaznaczyć, że nie zabrakło też FreeSync, czyli technologii synchronizacji, która pozwala uniknąć rozrywania obrazu znanego pod anglojęzyczną nazwą screen tearing.

Korzystając z okazji polecamy również: monitor 24 cale do 1000 oraz monitor 24 cale do 2000 .

Marcin Hołowacz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)